Meslek lisesine karşı olan düşünce

466609

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul
Merhaba, neden herkes meslek liselerini çok kötü bir yer olarak buluyor bir türlü anlamadım. Forumda meslek liselerini kötü bulanlardan gördüğüm çoğu kişi ya 6-7 yıl önce meslek lisesinden mezun olmuş ya da hiç meslek lisesine gitmemiş kişiler oldu. Ben de mesleğe gidiyorum ve gayet de güzel bir yer. Şimdi sadece meslek dersi veriyorlar diyenler için sadece meslek dersi görenler sınavsız giren yani sınava girmeyen öğrenciler (çoğunluğu kendi isteğiyle girmeyenler). Bir de sınavla girenler var onlar sınavsız girenlerden ayrı yerde derse giriyorlar ve haftada 1 gün meslek dersi görüyorlar. Bence artık çoğu meslek lisesinde kavga gibi olaylar yok. Siz ne düşünüyorsunuz? (Kendi düşüncem.)

Merhaba, neden herkes meslek liselerini çok kötü bir yer olarak buluyor bir türlü anlamadım. Forumda meslek liselerini kötü bulanlardan gördüğüm çoğu kişi ya 6-7 yıl önce meslek lisesinden mezun olmuş ya da hiç meslek lisesine gitmemiş kişiler oldu. Ben de mesleğe gidiyorum ve gayet de güzel bir yer. Şimdi sadece meslek dersi veriyorlar diyenler için sadece meslek dersi görenler sınavsız giren yani sınava girmeyen öğrenciler (çoğunluğu kendi isteğiyle girmeyenler). Bir de sınavla girenler var onlar sınavsız girenlerden ayrı yerde derse giriyorlar ve haftada 1 gün meslek dersi görüyorlar. Bence artık çoğu meslek lisesinde kavga gibi olaylar yok. Siz ne düşünüyorsunuz? (Kendi düşüncem.)
Ben de meslek lisesine gidiyorum ATP bölümündeyim sınavla geldim geleceğe yönelik mesleğini şimdiden seçmiş ve üniversite okumak isteyenler için büyük velinimet ve neredeyse herkes üniversite kazanmanın zor olduğunu söylüyor ancak bilmiyorlar ki Meslek Liselerine özel daha düşük puanla alan kontejanlar var. 11'e geçiyorum okulumdan ve bölümüm olan Elektrik-Elektronik ve dalım olan Endüstriyel Bakım Onarım (PLC)'den memnunum.

Meslek liseleri bir ülkenin olmazsa olmazı. Çok kötü bir yer olarak görenler 5-6 yıl sonra ben neden üniversite diplomasıyla işsiz kaldım diye sokağa çıkıp eylem yaparak polisle çatışan tipler. Bilmiyorum çok mu sert oldu ama durum böyle. Hayalperest gençler öyle görüyor diye dikkate almak zorunda değil kimse. Kesinlikle dediklerinize katılıyorum.

Ben de meslek lisesine gidiyorum atp bölümündeyim sınavla geldim geleceğe yönelik mesleğini şimdiden seçmiş ve üniversite okumak isteyenler için büyük velinimet ve neredeyse herkes üniversite kazanmanın zor olduğunu söylüyor ancak bilmiyorlar ki meslek liselerine özel daha düşük puanla alan kontejanlar var. 11'e geçiyorum okulumdan ve bölümüm olan elektrik-elektronik ve dalım olan endüstriyel bakım onarım (plc)'den memnunum.

Bende bu sene 10'a geçiyorum aynı bölüm aynı dal ve haklısınız.

Benim bulundugum konumda OBP ile gidilen Anadolu lisesi, meslek lisesinden daha kotu durumda.
Bir de teknik bolumunde okuyan ogrenciler daha efendi oluyor.
"Cilgin liseli" havasi kalmadi artik.

Kesinlikle haklısınız bahsettiğiniz olay olaylar dediğim gibi 5-6 yıl öncesinde kaldı.

Algıdan dolayı diyorum hocam hep ben. İyi puanlar ile de alan meslek liseleri var.

Eğitimi kötü öğrenciler genel anlamda kötü.
Bunun suçu öğrenciler değil tabii ki yanlış politikalar yoksa meslek liseleri en iyi okullar arasında olması gerekiyor ülkenin geleceği için.

Hocam ben AMP bölümündeyim 12.sınıfa geçtim. Web programcılığı ve tasarımı bölümündeyim ve gayet güzel. Zaten hayalim yazılım mühendisliği ve bu konuda meslek lisesi seçtiğim için en ufak bir pişmanlığım yok. Okulda öğrendiğim diller 10. sınıfta C# 11.sınıfta ise HTML ve JS. Ayrıca bu sene staj yapacağım. Hem çalışıp hem okuyacağım.

Geri
Yukarı