Meslek seçimi

Çalışmak için geç değil. Düzgün bir şekilde çalışırsan istediğin mesleği elde edebilirsin. Arkadaş çevresi de çok önemli. Etrafında her zaman, çalışkan ve düzgün insanları tutmaya bak. Onlardan örnek al. Derslerinde başarılı olan arkadaşlarına danış. Seni dibe çekecek insanlardan olabildiğince uzak dur. Ben bu sene ikinci defa YKS sınavına gireceğim. Sınava son bir ay kaldı. Günde altı saat uykuyla çalışıyorum. Çünkü elimden geleni yaptım demek istiyorum. Daha iyi yapabilirdim demenin pişmanlığını yaşamak istemiyorum. Hedefim deniz subayı olmak. Her ders çalışmaktan sıkıldığımda aklıma neden deniz subayı olmak istediğim getiriyorum. Eğer kazanamazsam ne durumda olacağımı düşünüyorum ve o motivasyonla tekrar çalışmaya devam ediyorum. Motivasyon da önemli bir faktör. Son ana kadar hedefin için çalış. Mutlaka kitap oku. Kitabı bir şey öğrenmek için değil, zevk için oku. Yoksa eziyet haline gelir soğursun. Git hansel ve gretel oku ama bir şeyler oku. Okurken de aklında, okuduklarını hayal et-canlandır.

Ah o arkadaş ortamı yok mu ders çalışama sebebimim %45'i arkadaş ortamı hep arkadaşlarıma uydum bende de kabağat var tabii ki onlara uyduğum için ama keşke uymasaydım hep aylak aylak sokaklarda gezdik internet kafelere gittik dersleri sabote ettik tamam eğlenceli vakitlerdi ama geleceğime bir katkısı bulunmuyordu işte.

Baştan başladım. İlkokulda bir yıl çarpma öğretiliyor. Arkadaş 1-2 hafta ayıracak. Sonra asala gelince kafası 500 olacak. Diğer konular falan zehirlenir.
İlkokullunun kapasitesiyle bu arkadaşın kapasitesini bir tutmak tam bir saçmalık ve listeye bakarsan rakam sayı ayrımıyla başladığını görürsün ve hatta önerdiğim kitap toplama çıkartma işlemiyle başlıyor. Ayrıca ben daha uzun vadeli bir plan öneriyorum LGS'de iyi bir puan yapamayacağı bariz bir biçimde ortada.

Merak ediyorum sen ne yapmasını öneriyorsun arkadaşa?

Ah o arkadaş ortamı yok mu ders çalışama sebebimim %45'i arkadaş ortamı hep arkadaşlarıma uydum bende de kabahat var tabii ki onlara uyduğum için ama keşke uymasaydım hep aylak aylak sokaklarda gezdik internet kafelere gittik dersleri sabote ettik tamam eğlenceli vakitlerdi ama geleceğime bir katkısı bulunmuyordu işte.
Hocam şu yazımınıza dikkat edin ban atıyorlar.

Ah o arkadaş ortamı yokmu ders çalışama sebebimim %45'i arkadaş ortamı hep arkadaşlarıma uydum bendede kabağat var tabii ki onlara uyduğum için ama keşke uymasaydım hep aylak aylak sokaklarda gezdik internet kafelere gittik dersleri sabote ettik tamam eğlenceli vakitlerdi ama geleceğime bir katkısı bulunmuyordu işte.
Boş bahane bunlar :D. Klasik sınava 10 gün kala türk öğrencisinin ağzından çıkan " zamanımı heba etmişim, keşke ders çalışsaydım " lafları bunlar. E çalışsaydın o zaman :D. Halledersin merak etme.

İlkokullunun kapasitesiyle bu arkadaşın kapasitesini bir tutmak tam bir saçmalık ve listeye bakarsan rakam sayı ayrımıyla başladığını görürsün ve hatta önerdiğim kitap toplama çıkartma işlemiyle başlıyor. Ayrıca ben daha uzun vadeli bir plan öneriyorum LGS'de iyi bir puan yapamayacağı bariz bir biçimde ortada.

Merak ediyorum sen ne yapmasını öneriyorsun arkadaşa?
Birazcık daha realist olmasını ve isteklerini tekrar gözden geçirmesini. Tabii günde 10 saat çalışırsa yapamayacağı şey yok. Erken uyanmış yine.

Ah o arkadaş ortamı yok mu ders çalışama sebebimim %45'i arkadaş ortamı hep arkadaşlarıma uydum bende de kabağat var tabii ki onlara uyduğum için ama keşke uymasaydım hep aylak aylak sokaklarda gezdik internet kafelere gittik dersleri sabote ettik tamam eğlenceli vakitlerdi ama geleceğime bir katkısı bulunmuyordu işte.

Hocam peki ders çalımamanızdaki diğer etkenler neydi bence bu boş bahane ama diğer nedenleride söylerseniz belki lise için tavsiye verebiliriz.

Geri
Yukarı