Meslek seçmeye karar verememek

Hangisine daha çok ilgin var ve hangisinde daha yeteneklisin bence buna göre seçim yap. Evet yapay zeka olayı falan var ama yapay zeka gelişirken sen öyle oturmayacaksin ya sen de gelisiceksin o yüzden işsiz kalma korkun olmasın.

Hangisine daha çok ilgin var ve hangisinde daha yeteneklisin bence buna göre seçim yap. Evet yapay zeka olayı falan var ama yapay zeka gelişirken sen öyle oturmayacaksin ya sen de gelisiceksin o yüzden işsiz kalma korkun olmasın.

Hocam peki bazıniş ilanlarına bakınca illa mühendislik fakültesi mezunu diyorlar ona göre geriye düşer miyim? İyi bir üniversite de değil.

Bende az çok aynı şeylerden muzdaribim. Karar veremiyorum.

Bence yazılım şu an için iyi bir meslek ileride normalleşecek gibime geliyor bu yüzden iç mimarlığı seçerdim.

Sanırım iç mimarlık seçeceğim.

Hocam peki bazıniş ilanlarına bakınca illa mühendislik fakültesi mezunu diyorlar ona göre geriye düşer miyim? İyi bir üniversite de değil.

Sanırım iç mimarlık seçeceğim.

Hocalarım YBS seçeceğim galiba kusura bakmayın.

Son düzenleme:
Hocam yatarken tamam YBS diyorum kalkınca iç mimarlık ofisi açarım kendi işimi kurarım diyorum ne yapacağım hakkında hiç fikrim yok tek korkum müşteri bulamamak.
TÜİK yükseköğretim istihdam göstergeleri raporunu inceleyip iki bölümü kıyasladım.

Lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı:
Yönetim bilişim sistemleri: %73,6
İç mimarlık ve çevre tasarımı: %63,0

Gruplara göre lisans mezunlarının aylık ortalama kazançları:
Yönetim bilişim sistemleri: Yüksek (48. sırada)
İç mimarlık ve çevre tasarımı: Çok düşük (199. sırada)

Kısaca iki grupta da YBS daha önde. Kaldı ki YBS zaten teknik bir bölüm olduğu için kendini ne kadar geliştirirsen iş imkanı ve maaş açısından kendini o kadar ileriye taşıyabileceğin bir bölüm her açıdan daha avantajlı. Ancak elbette ilgi de çok önemli, hangisine ilgi duyuyorsan onu seç.

TÜİK yükseköğretim istihdam göstergeleri raporunu inceleyip iki bölümü kıyasladım.

Lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı:
Yönetim bilişim sistemleri: %73, 6
İç mimarlık ve çevre tasarımı: %63, 0

Gruplara göre lisans mezunlarının aylık ortalama kazançları:
Yönetim bilişim sistemleri: Yüksek (48. sırada)
İç mimarlık ve çevre tasarımı: Çok düşük (199. sırada)
Kısaca iki grupta da YBS daha önde. Kaldı ki YBS zaten teknik bir bölüm olduğu için kendini ne kadar geliştirirsen iş imkanı ve maaş açısından kendini o kadar ileriye taşıyabileceğin bir bölüm her açıdan daha avantajlı. Ancak elbette ilgi de çok önemli, hangisine ilgi duyuyorsan onu seç.
Hocam bunlara bakabileceğim bir site var mı?

İnternetten yazdığımı arattıysan TÜİK'in sitesinde var tüm listeler, iç mimarlık gerek iş istihdamı gerek maaş açısından kötü durumda olduğu içi listenin en sonlarında.

Hocam sadece 33 adet gözüküyor onlar arasında da yok. Dediğiniz siteyi dünden beri 20 kez taradım. Bulamıyorum özellikle iç mimarlık diye arattım, baktım yine bulamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı