Mezuna kalmak

Akif Kaya

Hectopat
Liseyi yeni bitirdim, sayısal öğrencisiyim. Yazılım Mühendisliği veya bilgisayar Mühendisliği düşünüyorum. Yazılım alanına gerçekten ilgim var, bu alanda projelerde çalıştım, kendi projelerimi geliştirdim. Ama eğitime gelince işler benim için yolunda gitmiyor. Üzülerek söylüyorum ki eğitim konusunda bende aşamadığım bir rahatlık var.

Genel lise ortalamam 78. Lise hayatım boyunca tek bir kitabı bitirmedim. Hatta 12. sınıfta YKS'ye 1.5 ay kalana kadar kitap kapağı bile açmadım. TYT'de 70 tane (50 civarı net bekliyorum), AYT'de 35 ise tane işaretledim. İstediğim bir bölüm gelmeyeceği belli. Hayatımın bu noktasında ne yapacağımı bilmiyorum.

Ben iyi üniversiteyi üst düzey eğitim için istemiyorum, gerçekten. İnsanları için istiyorum, sosyal çevresi için, dışarıya baktığımda beton manzarası görmek yerine iyi ki de buradayım demek için istiyorum. Durum böyle olduğu için ortalama veya ortalama altı bir üniversitede okursam çok şey kaçıracakmış gibi hissediyorum. Aynı zaman da mezuna kalırsam da üzerimdeki rahatlıktan korkuyorum. Tüm sene boyunca kapanıp kendimi kitaplara adamak o kadar zor geliyor ki. Tekrar istemediğim üniversite gelirse tekrar mezuna kalırım korkusu da var. Her mezuna kaldığımda diğer öğrencilerle aramdaki yaş farkı açılır. Dediğim gibi, çevre için istiyorum.

Mezuna kaldığımda üzerimde bir yük olacağını biliyorum, bu beni ders çalışmaya iter ama dediğim gibi ben kendimi tamamen ders çalışmaya adayan bir öğrenci hiçbir zaman olamadım. 1 sene içinde de bu alışkanlığı kazanıp uygulamaya geçirebileceğimi düşünmüyorum. Tam potansiyelimle çalışacağımın garantisi yoksa mezuna kalmak mantıklı mı? Şu anki aldığım puandan fena yüksek olmasa da daha yüksek bir puan alabileceğimin garantisini verebiliyorum, ama değer mi? Bir an önce üniversite bitirmeye mi bakmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam yks senesinde okul varken 1,5 ay kala kitap açmamışsınızz. Önümüzdeki sene bomboş olacak size dersi hatırlatan okul kadar önemli bir şey yok. Sizden mezun senesinde biraz salacak kişi izlenimi aldım. Eğer öyle ise bence bu sene iyi kötü bir tercih yapın. Çünkü seneye çok daha fazla kişi girecek ve daha zor olacak ayrıca 12. sınıf 2. dönem konuları da sorulacak :( Zaten yazılım ve bilgisayarda top üniversitelere girmez iseniz herşey aynı.

Bence yaz. Seneye 5-6 milyon girecek diyorlardı. En iyisi Anadolu üniversiteleri olsa dahi yaz. Yazılım ve bilgisayarda senin çaban çok önemli.

Geri
Yukarı