Mi 11 Lite Black Crush

Makaleler
15
Daha fazla  
Telefonu yaklaşık 1.5 aydır kullanıyorum. Aldığımda MIUI 12.5.3 güncellemesini de yapmıştım direkt. O da işe yaramadı. Aldığımdan beri bu sorun var. Daha önce kullananlarda da varmış. Black crush nedir bilmiyorsanız anlatayım; bazı koyu renkli resim ve videolarda siyah renkli alanların piksellenme sorunu. Özellikle koyu temalı bazı dizi ve filmlerde çok canımı sıkıyor.

HDR 10, 1.07 milyar renk, AMOLED ekranlı bir telefonda hâlâ bu sorunu görmek üzücü. Kafam karışık durumda. Bazı kullanıcılar 12.5.3 ile çözüldü yazmış, bazıları en başından beri hiç karşılaşmadım yazmış ama bende durum hâlâ aynı. En çok Instagram keşfetteki koyu renkli videolarda karşılaşıyorum. Her videoda, fotoğrafta da olmuyor. Ne zaman olacağı da belli değil. Bazen YouTube'da, bazen Instagram'da.

AMOLED ekran kullanılan Xiaomi modellerinde varmış bu sorun. Sorunun yazılımsal olduğu söyleniyor internette. Umarım bir sonraki MIUI güncellemesinde bu sorunu kökten çözerler. Aranızdan Mi 11 Lite kullanıcısı olup da bu sorunu yaşayan var mı? Veya başka AMOLED ekranlı Xiaomi modeli kullanıp da bu sorunla karşılaşan?

Son düzenleme:
@erenkara Ayarlar > Telefon hakkında > MIUI sürümüne tıkladığımda direkt 12.5.3 güncellemesi vardı, ben de bilmiyorum. Yalnız üstte attığım ekran görüntüsünde MIUI global yazıyor, ondan olabilir mi?

Evet muhtemelen o yüzden. İstersen sana global sürümün 12.5.4 güncellemesinin ZIP linkini verebilirim. Ayarlardan manuel olarak yükleyebilirsin. Deneyip denememek sana kalmış. Benimki global sürüm olmadığı için deneyemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet muhtemelen o yüzden. İstersen sana global sürümün 12.5.4 güncellemesinin ZIP linkini verebilirim. ayarlardan manuel olarak yükleyebilirsin. deneyip denememek sana kalmış. benimki global sürüm olmadığı için deneyemiyorum.
Olabilir, denerim belki. Yalnız bu güncellemeden sonra daha üst bir güncelleme gelince otomatik yüklenmeye devam eder, değil mi? Bir de sendeki telefon hakkında kısmını ekran görüntüsü atabilir misin hocam? Merak ettim.

Olabilir, denerim belki. Yalnız bu güncellemeden sonra daha üst bir güncelleme gelince otomatik yüklenmeye devam eder, değil mi? Bir de sendeki telefon hakkında kısmını ekran görüntüsü atabilir misin hocam? Merak ettim.

Şu an sana atarken bende de global yazdığını fark ettim. Muhtemelen sende de yüklenmez atacağım şey. İllaki global 12.5.4'ün yükleme yolu var ama Bootloader kilidini açıp fastboot ile kurmak gerekiyor sanırım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2021-09-09-16-49-02-985_com.android.settings.jpg
    Screenshot_2021-09-09-16-49-02-985_com.android.settings.jpg
    39,3 KB · Görüntüleme: 95
Son düzenleyen: Moderatör:
@erenkara bende niye 12.5.3 olduğunu gerçekten bilmiyorum. Geriye tek ihtimal kalıyor, 8 GB RAM'li olan modelinin daha hızlı güncelleme aldığı. Neyse, şimdilik kalsın. Bekleyeyim bakalım.

Globalde çözüldüyse bizde de muhtemelen çözülür ama ne zaman bilmiyorum. Ben şimdi kendi telefonum için iade değil de değişim yapmayı deneyeceğim.

Evet selamün aleyküm bende Mi 11 Lite'in kurbanı oldum telefon o kadar şık ve o kadar güzel ki ona kanıp aldım taaa ki bu black crush hatasını keşfetene kadar herşey yolundaydı birkaç gün önce keşfettim ve gördüm birkaç facebook grubunda paylaşımda bulundum ve sorunun panel kaynaklı olduğunu söyleyen birine denk geldim, güncelleme ile de sadece azaltılabileceğini söylendi. Yani şu denli şık mükemmel bir telefonun dandik bir sorun yüzünden XİAMOİ'den soğuttu.

@erenkara Bende niye 12.5.3 olduğunu gerçekten bilmiyorum. Geriye tek ihtimal kalıyor, 8 GB RAM'li olan modelinin daha hızlı güncelleme aldığı. Neyse, şimdilik kalsın. Bekleyeyim bakalım.

Şu an sana atarken bende de global yazdığını fark ettim. Muhtemelen sende de yüklenmez atacağım şey. İllaki global 12.5.4'ün yükleme yolu var ama Bootloader kilidini açıp fastboot ile kurmak gerekiyor sanırım.

Denediniz mi? Güncelleme etkili mi? Sorunun düzeldiği doğru mu?

Sorunun panel kaynaklı olduğunu söyleyen birine denk geldim, güncelleme ile de sadece azaltılabileceğini söylendi.
Panel kaynaklı olduğunu sanmam, çünkü zamanında Galaxy S9'da da bu sorun varmış, ama tamamen düzeltilmiş güncelleme ile. Ki Samsung'un zamanında ürettiği amiral gemisi telefonlarından biri S9, dandik AMOLED panel kullanacaklarını sanmam.

Denediniz mi? Güncelleme etkili mi? Sorunun düzeldiği doğru mu?
Daha resmi olarak 12.5.4 gelmedi. Geldiği zaman sonuçlarını yazarım.

Geri
Yukarı