Mi 11 Lite Black Crush

Makaleler
15
Daha fazla  
Telefonu yaklaşık 1.5 aydır kullanıyorum. Aldığımda MIUI 12.5.3 güncellemesini de yapmıştım direkt. O da işe yaramadı. Aldığımdan beri bu sorun var. Daha önce kullananlarda da varmış. Black crush nedir bilmiyorsanız anlatayım; bazı koyu renkli resim ve videolarda siyah renkli alanların piksellenme sorunu. Özellikle koyu temalı bazı dizi ve filmlerde çok canımı sıkıyor.

HDR 10, 1.07 milyar renk, AMOLED ekranlı bir telefonda hâlâ bu sorunu görmek üzücü. Kafam karışık durumda. Bazı kullanıcılar 12.5.3 ile çözüldü yazmış, bazıları en başından beri hiç karşılaşmadım yazmış ama bende durum hâlâ aynı. En çok Instagram keşfetteki koyu renkli videolarda karşılaşıyorum. Her videoda, fotoğrafta da olmuyor. Ne zaman olacağı da belli değil. Bazen YouTube'da, bazen Instagram'da.

AMOLED ekran kullanılan Xiaomi modellerinde varmış bu sorun. Sorunun yazılımsal olduğu söyleniyor internette. Umarım bir sonraki MIUI güncellemesinde bu sorunu kökten çözerler. Aranızdan Mi 11 Lite kullanıcısı olup da bu sorunu yaşayan var mı? Veya başka AMOLED ekranlı Xiaomi modeli kullanıp da bu sorunla karşılaşan?

Son düzenleme:
3000 lira nedir ya? Üstüne 1000 lira ekle zaten yenisini alırsın. Umarım bir sonraki güncellemede çözülür dediğiniz gibi.

Yalnız bir şey fark ettim, YouTube'da video izlerken AMOLED panellerde kenarların tam siyah olması gerekiyor, ama öyle değil. Siyaha yakın koyu gri. Bir çeşit black crush kusurunu gizleme tekniği gibi geldi bana. Eğer böyle düzeltmeyi düşünüyorlarsa hiç düzeltmesinler daha iyi.
Yerinizde olsam cihazı satar yeni bir cihaz alırdım. Alacağınız cihazı elden alırsanız hem taksit yapabilirsiniz geri kalanını taksitle ödersiniz.

Yerinizde olsam cihazı satar yeni bir cihaz alırdım. Alacağınız cihazı elden alırsanız hem taksit yapabilirsiniz geri kalanını taksitle ödersiniz.
MIUI 13'ü bekliyorum. Yine düzelmezse dediğiniz gibi satmayı düşünebilirim.

@wanetage hard reset attıktan sonra aynı problem 2 gün sonra yeniden çıktı ortaya ve sürüm düşürmeyi denedim. Yine hiçbir düzelme yok. Aynı sorunu yaşayan bir tane yabancıya sorduğumda son güncellemede düzeldiğini söyledi ama nedense benimki halen aynı durumda.

@wanetage hard reset attıktan sonra aynı problem 2 gün sonra yeniden çıktı ortaya ve sürüm düşürmeyi denedim. Yine hiçbir düzelme yok. Aynı sorunu yaşayan bir tane yabancıya sorduğumda son güncellemede düzeldiğini söyledi ama nedense benimki halen aynı durumda.
Bilemiyorum, Xiaomi'nin umurunda değil gibi bu sorun. Buna rağmen orada burada devam etsinler Mi 11 Lite reklamlarına, çok kusursuz bir telefonmuş gibi.

3000 lira nedir ya? Üstüne 1000 lira ekle zaten yenisini alırsın. Umarım bir sonraki güncellemede çözülür dediğiniz gibi.

Yalnız bir şey fark ettim, YouTube'da video izlerken AMOLED panellerde kenarların tam siyah olması gerekiyor, ama öyle değil. Siyaha yakın koyu gri. Bir çeşit black crush kusurunu gizleme tekniği gibi geldi bana. Eğer böyle düzeltmeyi düşünüyorlarsa hiç düzeltmesinler daha iyi.
Aynen Netflix YouTube ve mi video gibi uygulamalarda black crush ın üstünü örtmek için sistem ekrana gri flitre çekiyor. Video toolsdan açık hava seçeneğini seçersen o flitre kalkıyor ve siyah olması gereken yerler siyah oluyor ama bu sefer black crush lar bariz ortaya çıkıyor. Yani Xiaomi sorunun farkında. Bilmiyor değiller ama üstünü örtüyorlar. Umarım yazılımla düzelir çünki diğer tüm özellikleriyle bayıldığım bir telefon bu.

@Ahmet08 MIUI 12.5.8.0 güncellemesi gelmişti kısa bir süre önce, ama hâlâ değişen bir şey yok. MIUI 13'ten de pek umudum yok açıkçası. Onun dışında gerçekten iyi telefon, katılıyorum.

MIUI 12.5.8.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı