Çözüldü Microsoft Edge çok bellek yiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Galanderia

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
1681022503188.png

Gördüğünüz gibi, Chrome ile girdiğimde 300-400 MB arası yiyor fakat Edge daha fazla. Bunun sebebi nedir ve nasıl çözebilirim?

Çözüm
Bellek tüketiminde bir sorun yok. Hatta arkadaşların önerdiği Brave, Firefox, Yandex gibi tarayıcılara göre düşük tüketiyor. Görev yöneticisidne işlemler gruplanıyor ve bu gruplar bazen bozulabiliyor. Atıyorum görselde 18 Edge işlemi gruplanmış ama aşağıda gruptan ayrı 5-6 işlem daha var. Bu yüzden tarayıcı görev yöneticisine göz atın.

2023-04-09_21-50.png

Tarayıcı penceresi seçiliyken SHIFT+ESC ile kaynak tüketimine bakabilirsin. Azaltmak için önerdiğim ayarlar, reklam engelleyici ve Mue uzantısını kurmanı öneririm. Edge'in yeni sekme sayfasında MSN hizmeti yüksek kaynak tüketiyor. Detaylar konuda var.

2023-04-09_21-50_1.png

İnce ayarlar ve uzantılardan bağımsız sitelerin optimizasyonunun da iyi olması gerekiyor. Bazı siteler bu konulara özen göstermiyor. Yavaş açılan, çok reklam barındıran veya mining yapan siteler var. Dark Reader uzantısı mesela Excel, Word gibi içerisinde hareketli pencereler olan sitelerde gecikmelere veya bellek sızıntılarına yol açabilir. Bu tarz sitelerde Dark Reader'i devre dışı bırakmak gerekebilir.

Yani uzantılar veya siteler de sorun çıkarabilir. Buna tarayıcı da neden olabilir ama sitelerin de sorunu olmadığını unutmayın.

Kaynak tüketimi düşük ve istikrarlı tarayıcılar: Chrome, Edge ve Slimjet.
Kaynak tüketimi yüksek tarayıcılar: Brave ve Firefox.
Kaynak tüketimi orta ve sorunları olan tarayıcılar: Yandex, Opera ve Vivaldi.

Kararsız tarayıcılar: Chromium ve Brave, Chrome, Edge, Firefox tarayıcıların Beta üstü tüm sürümleri. Chromium mesela Chrome'un günlük güncelleme alan Canary sürümünün Google hizmetlerinden arındırılmış versiyonudur. Basit kullanıcıya öneren kullanıcılar genellikle yaşayabilecekleri sorunları düşünmüyorlar. Forumda bu insanları görmezden gelin. Önemli verilerinizin kaybolmaması adına stabil versiyonlarını kullanın.
Bildiğim kadarıyla Edge zaten düzgün çalışan bir uygulama değil Chrome da çok bellek yiyor ben tercihimi Opera GX'den kullandım hem performansını kendin ayarlıyorsun hem de daha kullanılabilir.

Yandex kullanın sorun yaşamazsın.

Firefox çok tüketmiyor. Gizlilik ve hızı çok iyi. Bir de uBlock Origin Firefox eklentisi kurdun mu, tamamdır.

Firefox'u bende kullanıyorum ve biliyorum tüketimi Edge'den kesinlikle yüksek birkaç sekme aç bak direkt 2.5 GB'a çıkıyor yoksa gizliliği şeyi güzel severim yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı