Microsoft Edge performansı artırmanın yolu var mı?

anifraxe

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, normalde Opera GX sonrasında da Brave kullanıyordum. Lâkin Windows 11'e geçiş yaptıktan sonra Microsoft Edge'i bir deneyeyim dedim ve bayağı bir memnun kaldığım için Microsoft Edge ile devam ettim. Web tabanlı oyunları oynarken çok kasıyor. Ayarlardan tarayıcının performansını arttırmamızın bir yolu var mı? Çözüm üretemezsem tekrardan Opera GX veya Brave geçiş yapmayı düşüneceğim. Web tabanlı oyun olarak Travian Kingdoms örnek verebilirim. Onu oynuyorum bu aralar ve kasıyor bayağı.

Sistemim:
Ryzen 5 2600
GTX 1660 Ti
16 GB 3000 MHz Dual channel
Toshiba TR200 480 GB SSD kullanıyorum.

İlk olarak izleyici koruması ayarını ''Dengeli'' olarak kullanın. Normalde izleyici engelleyince sayfa açılışına etki etmesi gerekirken, bu ayar ''Katı'' iken sitelere hantallık katıyor. Bunun yerine Privacy Badger ile izleyici koruması sağlayabilirsin.

Rehber: Privacy Badger - İzleyicileri Engelleyin

Privacy Badger, görünmez takipçileri otomatik olarak engellemeyi öğrenen bir tarayıcı eklentisidir. Privacy Badger, çevrimiçi haklarınız için savaşan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Electronic Frontier Foundation tarafından yapılmıştır. İndirme bağlantısı: Privacy Badger...
www.technopat.net
www.technopat.net

Screenshot_4.png

Ayrıca yeni sekme sayfası için resimdeki ayarı açın. Ya da benim kullandığum Mue uzantısını kullanın. Bu uzantı daha az kaynak tüketiyor. Tabii Edge sunduğu yeni sekme sayfası gibi özellikleri olmayabilir.
chrome.google.com

Mue

Fast, open and free-to-use new tab page for modern browsers.
chrome.google.com
chrome.google.com

Screenshot_6.png

En son olarak resimde gösterdiğim ayarı açın.

Screenshot_5.png

Ayrıca önerdiğim ayarlar ve uzantılara göz atın.

Rehber: Microsoft Edge Tavsiye Ettiğim Ayarlar ve Uzantılar

Yeni Microsoft Edge ile web'de gezinmeyi daha da kolay hale getirmek için performans, uyumluluk ve hıza sahip olursunuz. Tarayıcı Windows 10 güncel sürümü ile yüklü olarak geliyor. Ama eski sürüm yüklenebiliyor. O yüzden güncel olduğundan emin olun. edge://settings/help Başka bir işletim...
www.technopat.net
www.technopat.net

İlginiz için teşekkür ederim. Rehberde ki ayarlar tarayıcımda da aynı olmasına rağmen Edge'in performansından memnun değilim. Bakalım başka yazan olursa diye onları da bekleyeceğim çözüm bulamazsam tarayıcı değiştireceğim mecbur artık bakalım.

İlginiz için teşekkür ederim. Rehberde ki ayarlar tarayıcımda da aynı olmasına rağmen Edge'in performansından memnun değilim. Bakalım başka yazan olursa diye onları da bekleyeceğim çözüm bulamazsam tarayıcı değiştireceğim mecbur artık bakalım.

Dediğiniz oyuna Google'dan girdim ben de bir kasma yok. Acaba başka bir tarayıcıdan deneyebilme şansınız var mı?

Dediğiniz oyuna Google'dan girdim ben de bir kasma yok. Acaba başka bir tarayıcıdan deneyebilme şansınız var mı?
Daha öncesinde Opera GX veya Brave kullandığım dönemlerde böyle kasmalar hatırlamıyorum bu oyunda. Eskiden oynadığım bir oyundu uzun zaman sonra tekrar gireyim dedim kastığını fark ettim. Tahminimce tarayıcı kaynaklı bir sorun zaten ya. Tarayıcı değiştirmek istemiyordum ama bu gidişle mecbur tekrardan Opera veya Brave'e geçiş yapacağım sanırım.

Daha öncesinde Opera GX veya Brave kullandığım dönemlerde böyle kasmalar hatırlamıyorum bu oyunda. Eskiden oynadığım bir oyundu uzun zaman sonra tekrar gireyim dedim kastığını fark ettim. Tahminimce tarayıcı kaynaklı bir sorun zaten ya. Tarayıcı değiştirmek istemiyordum ama bu gidişle mecbur tekrardan Opera veya Brave'e geçiş yapacağım sanırım.

Hatırladığım kadarıyla siteleri uyutan bir özellik vardı sanırım Edge'de. Tasarruf modunu kapatıp bir deneyin.

Edge üzerinde ekstra bir güvenlik ayarı var. Bu ayar genellikle Microsoft ve kullanıcıları tarafından çok kullanılmayan ya da sorun çıkarabilecek şeyler barındıran sitelerde otomatik açılıyor. Bu ayarın tarayıcı üzerinde çalışan oyunlara performans olarak kötü bir etkisi oluyor. Ama hiç dert etmeyin sayfalara özel bu ayarı kapatabilirsiniz.

2023-03-01_14-48.png

2023-03-01_14-48_1.png

Ana site alan adında yaptığınızdan, oyuna girince de etki edecektir. Ama eğer sitenin sol üstünde ''Artırılmış güvenlik'' yazıyorsa o site için tekrar kapatmanız gerekebilir. Bu oyunda sunucuya girince alan adı değişiyor. O yüzden her sunucuda kapatabilirsiniz.

2023-03-01_15-02.png

Bu ayarı genel olarak da kapatabilirsiniz ama önermem!

2023-03-01_14-55.png

Ayrıca oyun oynadığınız sayfalarda, Dark Reader gibi sayfa temasını değiştiren ve dolaylı yoldan performansa etki eden uzantılar kullanmayın. Reklam, izleyici engelleyen uzantılar da sorunlar çıkarabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı