Çözüldü Mıknatıs HDD ve SSD'ye zarar verir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Crassu9s

Centipat
Arkadaşlar olayın farkına varmadan önce bir süre elimde bu cız cız yapan küçük oyun mıknatısları ile oynama cehaletinde bulundum. Durum farkına varmadan 1-2 kere bilgisayarım kendini uyku moduna aldı. Durumun farkına vardığımda mıknatısı laptopun sol tarafına yaklaştırınca uyku moduna geçirdiğini fark ettim(Hard Disk orada oluğu için olduğunu düşünüyorum). Acaba bu durum zor bir durum oluşturur mu?

Çözüm
HDD'ye zarar verebilirde, SSD'ye zarar vereceğini sanmıyorum. Bu tür şeyleri sistemlerden uzakta bulundurmanız iyi olacaktır.
Arkadaşlar olayın farkına varmadan önce bir süre elimde bu cız cız yapan küçük oyun mıknatısları ile oynama cehaletinde bulundum. Durum farkına varmadan 1-2 kere bilgisayarım kendini uyku moduna aldı. Durumun farkına vardığımda mıknatısı laptopun sol tarafına yaklaştırınca uyku moduna geçirdiğini fark ettim(Hard Disk orada oluğu için olduğunu düşünüyorum). Acaba bu durum zor bir durum oluşturur mu?
Laptop mıknatıs da uzak tut. Zarar verebilir.

SSD elektrik hareketi ile çalışır. Çalışırken yakınlaştırmak belki zarar verebilir.
Fakat HDD yaklaştırmak çalışırken de çalışmazken de zarar verir. Çalışırken daha ölümcül olur.

Birde linux ta olduğu gibi windows disklerimin durumunu gösteren bir yazılım var mı acaba güvenilir önerdiğiniz?

Özellikle HDD içerisinde hareketli parçalar olması sebebi ile yaklaştırmak pek mantıklı olmayacaktır. Bir etkisi olduğunu zaten gözlemlemiş durumdasınız. Tabiri caizse kaşınmaya gerek yok.
Isıya ne gibi bir yararı olacak? Daha kötü aluminyum folyo da ısınacak SSD de ısınacak.
Alüminyum çabuk soğuyan bir malzemedir. Soğutmada kullanılabilir. Hava alma şansı varken bunu engellemiyorsa kesinlikle negatif bir etkisi olmayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı