Millenicom sitesinde sahte hız testi mi var?

Ben Speedtest ibaresi olmasına rağmen hiçbir test başlattıklarını düşünmüyorum :DEki Görüntüle 1347489Eki Görüntüle 1347490

Sahte değilse durumu açıklayabilecek birisi olursa sevinirim.
İkisinde de aynı sunucuya bağlanmasını seçersen eğer sonuçlar aynı çıkacaktır. Bazen siteler kendisine göre sunucu seçiyor ve o sunucu çokta iyi performans vermeyebiliyor. Kandırma gibi bir durum söz konusu olamaz zaten. Şu an istesem ben de sizinki gibi bir sonuç elde edebilirim.

Sunucuyu degistir, yeniden test et.
Üstte belirttiğim gibi 5 sunucu değiştirdim hepsinde aynı veya daha düşük Millenicom hariç.
Speedtest Custom - Test your internet speeds üzerinden iframe olarak gösteriyor sana o görüntüyü.
Speedtestcustom'ın sahte hız testi sonucu diye bir ayarı yok.
Ben sahte derken o görüntüyü direkt test yapmak yerine sana satmış oldukları pakete göre bir maksimum hız değerinde testsiz bir görüntü olabilir mi demek istedim.
Sen altyapı sorguluyor olabilir misin?
Hayır hız testi gördüğün gibi.
İkisinde de aynı sunucuya bağlanmasını seçersen eğer sonuçlar aynı çıkacaktır. Bazen siteler kendisine göre sunucu seçiyor ve o sunucu çok da iyi performans vermeyebiliyor. Kandırma gibi bir durum söz konusu olamaz zaten. Şu an istesem ben de sizinki gibi bir sonuç elde edebilirim.

Millenicom hariç tüm sunucularda hızım düşük. İnternet işlemlerimde sadece onların sunucusuna bağlanmayacağıma göre hızım genel olarak düşük?

Siz dediğimi anlamadınız sanırım;
SpeedTest sitesinde istediğiniz sunucuya bağlanabiliyorsunuz bunda sorun yok burada da işaretledim.
1648808744031.png

Millenicom sadece kendi sunucusuna bağlanarak Speed test yapıyor bu yüzden düşük çıkıyor bu da örneği:
1648808806121.png

Speedtest ile hız testi yapıyorum, 2 ila 10 Mbps arası çıkıyor en fazla. 5 tane sunucu değiştirdim, hepsinde aynı sonuç. Millenicom sitesindeki test ile yaptığım zaman 38 Mbps'yi görüyor :D Şikayet etmeyelim diye sahte hız testi aracı mı yapmışlar?
Sahte değil,senin evindeki internet ile bağlandığın sunucudan çekiyor speedtest,
ama türk telekom hız testinde dene o zaman gerçek internet hızını görebilirsin.

Aynısı superonline içinde geçerli.
Speedtestte test ediyorum 100 mbit diyor,halbuki 35 mb internetim var :D
Sonrasında türk telekom hız testine giriyorum gösteriyor bana 35 mbiti.

Sahte değil,senin evindeki internet ile bağlandığın sunucudan çekiyor speedtest,

Siz dediğimi anlamadınız sanırım;
SpeedTest sitesinde istediğiniz sunucuya bağlanabiliyorsunuz bunda sorun yok burada da işaretledim.
Eki Görüntüle 1347499
Millenicom sadece kendi sunucusuna bağlanarak Speed test yapıyor bu yüzden düşük çıkıyor bu da örneği:
Eki Görüntüle 1347500
Sunuculardan haberim var. Çeşit çeşit sunucuda denediğimi söylemiştim. Eskiden bu sunucularla yüksek hız alabiliyordum.

TürkTelekom sonuçlarım.Adsız.png

Sunuculardan haberim var. Çeşit çeşit sunucuda denediğimi söylemiştim. Eskiden bu sunucularla yüksek hız alabiliyordum.

TürkTelekom sonuçlarım.Eki Görüntüle 1347573
Şu modemi bir kapatıp açın 10 sn bekleyin yeni IP alsın.Herhangi bir DNS yazılıysa OpenDNS,Google DNS farketmez kapatıp otomatik seçin tekrardan bir sonuçları paylaşın.

Direkt sahte diyemeyiz. Ama aslına bakarsanız evet Millenicom burada sahte bir şey yapıyor. Daha önce Comnet abonesiydim. Burada bile konulara yazmışımdır. Ondan öncede TurkNet abonesiydim. Fiziksel altyapım gayet iyi, 75Mbps download hızını rahatlıkla kaldırabilecek yapıya sahip. TurkNet abonesi iken şu an sizin sahte mi diye sorduğunuz sorunu yaşıyordum. TurkNet'in kendi sitesinde her şey normaldi, ama kendi sitesi dışında herşey anormaldi. Aslında anormal olan normal idi, TurkNet'in kendi sitesinde ki hız anormaldi, yani sahte. Bu problemi defalarca TurkNet müşteri temsilcilerine anlattım. Onlarda kendi sitelerinden hız testi yapmamı ve kendilerine paylaşmamı istediler. Diğer paylaştığım gerçekleri nedense bir türlü kabul etmeyip kendi sitelerinde ki hız testi sonuçlarını baz alarak kendi hatalarını kabul etmediler. TurkNetten Comnet geçiş yaptıkan sonra aktif olan Comnet internetimde tüm sorunlar bitmişti :p Hayret! Daha sonra Comnet 1 ay sonra farklı ve tuhaf kronik sorunlar oldu. TurkNet ile yaşadığım aynı döngüyü Comnet ile yaşamaya başladım. 1 ay önce Comnetten Millenicom geçiş yaptım. Hayret yine! Çünkü Comnet ile kronikleşen sorunum ve TurkNet gibi Comnetin kendi sorununu kabul etmediği sorunum Millenicom interneti aktif olduktan sonra geçti. Ama yine hayret! Millenicom 1 ay geçtikten sonra son 1 haftadır TurkNette olduğu gibi sorun yaşıyorum ve kabul etmiyor Millenicom bunu. Bu arada Millenicomda test yaptığım zaman hızım modeme kavuşan hız neyse onu veriyor. Ama Millenicom dışında ne varsa hız 10Mbps geçmiyor. Çünkü Millenicom kendi sitesinde ki hız testi aynen TurkNetin kendi sitesinde ki gibi en best sunucusu üzerinden hız testi yapıyor. Yani o sunucu dışında tüm her yer için size atamış olduğu interneti komple bant genişliğini sınırlandırıyor sistemler üzerinden. Bunun başka açıklaması olamaz çünkü. Millenicom ile az önce yarım saattir konuşuyorum. Bana kalkıp cihazlarınızda sorun vardır, modemi camın yanına koymayın, hoparlor yanına koymayın gibi şeyler söylüyor. Çok basit yahu! Şu bozuk olabilme durumları olan cihazlarım, bilgisayarım, yok kopuk olan kablolarım Millenicom sitesinde neden doğru sonuç veriyor. Tamir mi ediyor cihazları test ederken ? 😃 Tabii ki sahte. Çünkü hepsi kan emici. İşleri güçleri yolmak. Comnet ile geçmeyen paket kaybı sorunumun sebebide kendi İstanbul sunucuları yerine beni Telekomun en berbat bant genişliği olan sunucularına aktarmasıydı. Ekran görüntüleri ile kendilerine gönderdim ama alakasızca davrandılar. Windows Tracert üzerinden bile bi insan yürüttüğü mantığı kanıtlayabilir bir başkasına. Ama kabul etmiyorlar sorunlarının kendilerine ait olduğunu. Sene olmuş 2022 ve hala aynı şeyleri geveliyorlar. Bu şey gibi. Forumlarda birisi konu açar işlemci sıcaklık hakkında sorun için, bir diğeri çıkar "Yaw AMD işlemci sıvı soğutucu alman gerekir" der. Böyle düzünde düz mantığını yaparlar. 20 sene önce ki çöp olmuş bilgileri ezber olarak konuşurlar. İnternet sağlıyıcılarında ki o söz de teknik ekip departmanında görevli olan arkadaşlarda aynı bu tutumda, hatta daha rezalet. 75Mbps sinyalde sorun yaşamadığım halde paketimi 24Mbps yapalım diye diretti. Ben de tebessüm ederek hadi yapalım da görelim dedim. Yaptık ve sorun yine aynı. Şimdide ankastreden gelen kabloda ek olduğuna taktılar, eve ekip yollamak için not aldı. Aynen ya Türkiyede zaten herkesin ankastre kutusundan eve gelen kabloda hiç ek yok, direkt modeme giriyor zaten, sorunu çözdü arkadaşlar ekipler şimdi gelir yaparlar eminim. Bir de hizmet bedeli geçirirler gelecek faturaya. Operasyon tamamdır.
1.jpg
2.jpg
3.jpg

Ben müşteri temsilcisine 10 dakka hiç susmadan genel olarak anlatıyorum. Arada ben de sayıklamak zorunda kalarak Wi-Fi ile bağlanmayın, yok kablolu olarak bağlanın diyen tüm müşteri temsilcilerin bilgisizliğinden ve ilgisizliğinden bahsediyorum. Evde ki kablolardan tutun modeme kadar değiştirmek zorunda olduğumu belirtiyorum, ve bunları dinleyen müşteri temsilcisi bana dönüp "modem ayarlarından Wi-Fi kanalı otamatik olması gerekir. Orayı sizden rica etsem en yüksek rakam yapar mısınız, sonra tekrar hız testi yapıp sonucu bana söyler misiniz" diyor. Ve bu insanlar size kendinizi durduk yere şüphe eden bir paranoayakmışsınız gibi hissettiriyor :D İşte olayın özeti bu.

Son düzenleme:
Direkt sahte diyemeyiz. Ama aslına bakarsanız evet Millenicom burada sahte bir şey yapıyor. Daha önce Comnet abonesiydim. Burada bile konulara yazmışımdır. Ondan önce de TurkNet abonesiydim. Fiziksel altyapım gayet iyi, 75Mbps download hızını rahatlıkla kaldırabilecek yapıya sahip. TurkNet abonesi iken şu an sizin sahte mi diye sorduğunuz sorunu yaşıyordum. TurkNet'in kendi sitesinde her şey normaldi, ama kendi sitesi dışında her şey anormaldi. Aslında anormal olan normal idi, TurkNet'in kendi sitesinde ki hız anormaldi, yani sahte. Bu problemi defalarca TurkNet müşteri temsilcilerine anlattım. Onlarda kendi sitelerinden hız testi yapmamı ve kendilerine paylaşmamı istediler. Diğer paylaştığım gerçekleri nedense bir türlü kabul etmeyip kendi sitelerinde ki hız testi sonuçlarını baz alarak kendi hatalarını kabul etmediler. TurkNet'ten Comnet geçiş yaptıkan sonra aktif olan Comnet internetimde tüm sorunlar bitmişti :p hayret! Daha sonra Comnet 1 ay sonra farklı ve tuhaf kronik sorunlar oldu. TurkNet ile yaşadığım aynı döngüyü Comnet ile yaşamaya başladım. 1 ay önce Comnet'ten Millenicom geçiş yaptım. Hayret yine! Çünkü Comnet ile kronikleşen sorunum ve TurkNet gibi Comnet'in kendi sorununu kabul etmediği sorunum Millenicom interneti aktif olduktan sonra geçti. Ama yine hayret! Millenicom 1 ay geçtikten sonra son 1 haftadır TurkNet'te olduğu gibi sorun yaşıyorum ve kabul etmiyor Millenicom bunu. Bu arada Millenicom'da test yaptığım zaman hızım modeme kavuşan hız neyse onu veriyor. Ama Millenicom dışında ne varsa hız 10Mbps geçmiyor. Çünkü Millenicom kendi sitesinde ki hız testi aynen TurkNet'in kendi sitesinde ki gibi en best sunucusu üzerinden hız testi yapıyor. Yani o sunucu dışında tüm her yer için size atamış olduğu interneti komple bant genişliğini sınırlandırıyor sistemler üzerinden. Bunun başka açıklaması olamaz çünkü. Millenicom ile az önce yarım saattir konuşuyorum. Bana kalkıp cihazlarınızda sorun vardır, modemi camın yanına koymayın, hoparlör yanına koymayın gibi şeyler söylüyor. Çok basit yahu! Şu bozuk olabilme durumları olan cihazlarım, bilgisayarım, yok kopuk olan kablolarım Millenicom sitesinde neden doğru sonuç veriyor. Tamir mi ediyor cihazları test ederken? 😃 tabii ki sahte. Çünkü hepsi kan emici. İşleri güçleri yolmak.comnet ile geçmeyen paket kaybı sorunumun sebebide kendi İstanbul sunucuları yerine beni Telekom'un en berbat bant genişliği olan sunucularına aktarmasıydı. Ekran görüntüleri ile kendilerine gönderdim ama alakasızca davrandılar. Windows tracert üzerinden bile bir insan yürüttüğü mantığı kanıtlayabilir bir başkasına. Ama kabul etmiyorlar sorunlarının kendilerine ait olduğunu. Sene olmuş 2022 ve hala aynı şeyleri geveliyorlar. Bu şey gibi. Forumlarda birisi konu açar işlemci sıcaklık hakkında sorun için, bir diğeri çıkar "ya AMD işlemci sıvı soğutucu alman gerekir" der. Böyle düzünde düz mantığını yaparlar. 20 sene önce ki çöp olmuş bilgileri ezber olarak konuşurlar. İnternet sağlıyıcılarında ki o söz de teknik ekip departmanında görevli olan arkadaşlarda aynı bu tutumda, hatta daha rezalet. 75Mbps sinyalde sorun yaşamadığım halde paketimi 24Mbps yapalım diye diretti. Ben de tebessüm ederek hadi yapalım da görelim dedim. Yaptık ve sorun yine aynı. Şimdide ankastreden gelen kabloda ek olduğuna taktılar, eve ekip yollamak için not aldı. Aynen ya Türkiye'de zaten herkesin ankastre kutusundan eve gelen kabloda hiç ek yok, direkt modeme giriyor zaten, sorunu çözdü arkadaşlar ekipler şimdi gelir yaparlar eminim. Bir de hizmet bedeli geçirirler gelecek faturaya. Operasyon tamamdır.Eki Görüntüle 1527629Eki Görüntüle 1527631Eki Görüntüle 1527632

Ben müşteri temsilcisine 10 dakika hiç susmadan genel olarak anlatıyorum. Arada ben de sayıklamak zorunda kalarak Wi-Fi ile bağlanmayın, yok kablolu olarak bağlanın diyen tüm müşteri temsilcilerin bilgisizliğinden ve ilgisizliğinden bahsediyorum. Evde ki kablolardan tutun modeme kadar değiştirmek zorunda olduğumu belirtiyorum, ve bunları dinleyen müşteri temsilcisi bana dönüp "modem ayarlarından Wi-Fi kanalı otomatik olması gerekir. Orayı sizden rica etsem en yüksek rakam yapar mısınız, sonra tekrar hız testi yapıp sonucu bana söyler misiniz" diyor. Ve bu insanlar size kendinizi durduk yere şüphe eden bir paranoayakmışsınız gibi hissettiriyor :D işte olayın özeti bu.

İnternet hakkında bilgisi olan müşteri temsilcisi yok zaten :D adama diyorum benim altyapım 71Mbps destekliyor, 100'lük paketi almak istiyorum böylelikle 71Mbps hızıma ulaşırım diyorum yok diyor sana 50Mbps vereyim 71Mbps paket istiyorsan 200TL :D

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternet hakkında bilgisi olan müşteri temsilcisi yok zaten :D adama diyorum benim altyapım 71Mbps destekliyor, 100'lük paketi almak istiyorum böylelikle 71Mbps hızıma ulaşırım diyorum yok diyor sana 50Mbps vereyim 71Mbps paket istiyorsan 200TL :D
Teknik olarak doğru, yani çok bilgileri yok, ama bazı konularda köylü kurnazlığına yatıyorlar. Yani şöyle düşün. Pazarlamacılar olur ya bilirsin. Sana normal ve iyi görünmek için dil dökerler. Bunlarda yeri gelince öyle kafaya bürünüyorlar. Aslında tam olarak hiçbir şey bilmiyorlar diyemeyiz. Telekom müdürlüğüne gittim. Teknik ekip departmanında en üst düzey yetkili olan arkadaş ile görüştüm. Adam yüzüme bile bakmaya tenezzül etmiyor. Ben ping sorunumdan bahsetmeye çalıştığım zaman beni susturuyor. "Sizin orası 50Mbps üzeri kaldırmaz" Download sinyal muhabbetine çekiyor. Hayır sonra diyorum ki kendisine "İyide ben 50Mbps kaldırmaz altyapı üzerinden 100Mbps internet kullandım" İşte köylü kurnazı ya, bana dönüp "Yanılıyorsunuz o altyapıyı biz yaptık" diyor. Gelde çıldırma. Ve gerçekten fiber kablo döşeyen birileri, o uçları takıp ölçen birileri ping'in ne olduğunu mu bilmeyecek ? 2 ay kendilerini şikayet ettikten sonra benimle anlaşılır şekilde konuşmaya başladı aynı kişi. Bu sefer ara bağlantı sunucularından bahsettiler. Bulunduğum lokasyonda ki altyapının ara bağlantı sunucuları olan bana ait rotasyonun ters yöne gitmesini düzenleyen kişiler kendileri değilmiş. Yani kişisel olarak bu rotasyonu değiştiremezlermiş, genel olarak düzenlenmesi gerekirmiş. Buna da inanmadım ve sonra ki şikayetlerimin üzerine beni ara bağlantı sunucuları ile ilgilenen departmandan birisi aradı. Ve ters giden ara bağlantı sunucularımın rotasyonunu normale getirdi. İşlemleri yaparken "şimdi internet kesilecek, bana aldığın ping değerlerini, ve ara bağlantı sunucuların IP adreslerini verir misin" gibi şeyler söylüyordu. Aylar sonra bunu elde ettim. Normale döndü. Ama bir gün yine aynı şeyler eskisi gibi oldu, ben de TTnetten uzak durdum. Yani biliyorlar bir çok şeyi aslında, ya da en azından düşündüğümüz kadar bilgisiz değiller. Sadece biz onlara muhtaç olduğumuz için öyle davranıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı