Millenicom'a geçilir mi?

Yusuf6376

Hectopat
Türk Telekom ev internetinde taahhüdüm bitti. 175TL'ye 100Mbps alıyordum fakat şu an 400TL diyorlar. Bu fiyatlar aşırı saçma geldiğinden internet sağlayıcımı değiştirmeye karar verdim. Millenicom 230TL'ye 100Mbps sınırsız ve taahhütsüz internet veriyor. Bu fiyatta alacağım hizmet kalitesi nasıl olur? Sürekli internetin gidip gelmesi, uzun süren bağlantı kopmaları vs yaşamak istemem. Önerir misiniz?

Türk Telekom ev internetinde taahhüdüm bitti. 175TL'ye 100Mbps alıyordum fakat şu an 400TL diyorlar. Bu fiyatlar aşırı saçma geldiğinden internet sağlayıcımı değiştirmeye karar verdim. Millenicom 230TL'ye 100Mbps sınırsız ve taahhütsüz internet veriyor. Bu fiyatta alacağım hizmet kalitesi nasıl olur? Sürekli internetin gidip gelmesi, uzun süren bağlantı kopmaları vs yaşamak istemem. Önerir misiniz?

Hocam ben Millenicom kullanıyorum. Bu güne kadar 1 kere bile bağlantı problemi yaşamadım ama benim altyapım gayet iyi. Santrale oldukça yakınım. O yüzden en kötü ISS'den bile iyi bir hizmet alabilirim. Bağlantıda kopma, ping veya hız düşüklüğü gibi sorunların ISS ile pek bir ilgisi yok. Altyapıyla ilgili bir durum. Sorun yaşarsanız eğer nasıl çözüleceği ise ISS ile ilgili bir durum. Bazı üyeler bağlantı ve ping sorunlarının ISS'den kaynaklandığını ve Millenicom'un bu konuda kötü olduğunu söylüyor. Ben bu ISS'in "prime müşterisi" falan değilim. O halde bende neden sorun olmuyor? Dediğim gibi.
Altyapınız iyiyse kötü ISS'den bile iyi hizmet alırsınız. Altyapınız kötüyse iyi ISS'den bile kötü hizmet alırsınız.

Şu an test yaptığımda 100/8 hızlarındaki paketimden aldığım sonuç bu. Evde birkaç cihaz daha bağlı şu anda.
image_2023-09-12_171339928.png

Zaten taahhütsüz internet. Beğenmezseniz en kötü ihtimalle başka bir ISS'e geçersiniz.

Son düzenleme:
Hiç kullanmadım fakat arkadaşım da 100 Mbps paketini kullanıyordu ve gayet memnundu. Her zaman birlikte CS oynarız ve 1 kere bile pingi çıkmadı ya da interneti kopmadı.

Önermem uzun zamandır kullanıyorum 1 sene veya daha fazla sabit oyun pingi 50 - 80 üstüne pek çıkmaz direkt oyundan düşersin xd arası kısa süre önce konu açtım internet arada gidiyor bazen gitmiyor çok leş oluyor önceden konu açtıgım da 0.46KB hız alıyordum :D

Altyapı sıkıntılı değilse operatörün pek fazla önemi olduğunu düşünmüyorum. Oyunlarda vesaire 3-5 ping aşağı yukarı olabilir sadece. Ben 2 sene kullandım gayet memnun kaldım. 1 Gbit paketleri olmadığı için farklı operatöre geçiş yaptım.

Eski bir binada yenilenmiş 67 Mbps'ye kadar hız verebilen bir altyapı ile Milennicom'un 50 Mbps'lik paketini kullanıyorum gayet ucuz ve iyi, LoL'de ping sorunları olabiliyor bazen ama benden kaynaklıdır muhtemelen.

Ben hayır diyorum. Yasal olarak zor duruma sokabileceği için onları yeterince açık bir şekilde tanımlayamıyorum. Gayri ahlaki davranışları da oldu.

Bu güne kadar beş farklı ISS kullandım. Benim tecrübeme göre açık ara en kötüsüydü. Herhangi bir şirketin yarı fiyatına paket teklif etseler dahi kabul etmem.

Ayrıca bazı üyeler, altyapı sorunlu değilse bir şey olmayacağını, bağlantı sorunlarının sadece altyapı ile alakalı olduğunu iddia ediyor. Bu büyük bir yanılgıdır. Özellikle ping konusunda direkt etki eder. Çünkü PoP ve yönlendirici ağı(kısmen de olsa) hala şirketlerin kendilerine aittir. Bunlar arası iletişim ve özellikle yurt dışı çıkışında farklı performans gösteriyorlar. Aynı bölgede Türk Telekom, Mİllenicom, TurkNet, ve Comnet kullandım. Hepsinin performansı ve sorun yaşatma sıklığı farklıydı. Geri kalanlar kabul edilebilir düzeyde olsa da M*llenicom tam rezil rüsva bir şirket. Ping değeri aşırı derecede oynak, en iyi olduğu anda bile TT ve TurkNet'e kıyasla ortalama 15-20 ms fazla ping oluyor ve çok sık paket kaybı çıkıyordu. Öte yandan TurkNet bilhassa ping konusunda hepsinden iyiydi. M*llenicom ayrıca sorun tespiti ve eksikliklerini kabullenme konusunda da kötü bir şirket. Beni üç ay süründürdüler. Şikayetleri sorun yok deyip kapattılar. TurkNet'e churn(geçiş) işlemini DSL hat numarasını paylaşmayarak sabote ettiler. Sonra e-Devlet gücüyle iptal ettirip diğer şirkete kurulum ücreti ödemek zorunda kaldım. Ayrıca bu değişiklikliği yapınca sorunların çözüldüğünü de belirtmek istiyorum.

Sonuç olarak, performansı diğer alternatif ISS'ler gibi bölge bölge değişebilir. İstersen deneyebilirsin. Belki sende iyi çıkar. Beğenmezsen taahhütsüz olduğu için çıkarsın. Sorun yaşadığında karşında muhatap bulamazsan karışmam.

Bu yıl şansım yaver gitti. Artık iki yıl ISS değiştirme stresi yaşamayacağım. Türk Telekom zam yapmadan önce temmuz fiyatından abone olarak bunlara geri döndüm. Ayda 210 lira ve 75 Mbps. Şu anki fiyatlarla abone olmak mantıksız. Geriye benin önerebileceğim sadece Türknet ve Comnet kalıyor. Onların da kendi sorunları var ama nispeten iyiler.

Cevaplar için teşekkür ederim hepinize. Altyapımın sağlam olduğuna inanmıyorum. Santrale ne kadar uzak olduğumu da bilmiyorum. Bu durumda en iyisi şimdilik TurkNet gibi gözüküyor. Umarım zam yapmaz da pişman olmayız.

Bazı üyeler, altyapı sorunlu değilse bir şey olmayacağını, bağlantı sorunlarının sadece altyapı ile alakalı olduğunu iddia ediyor. Bu büyük bir yanılgıdır. Özellikle ping konusunda direkt etki eder. Çünkü PoP ve yönlendirici ağı(kısmen de olsa) hala şirketlerin kendilerine aittir. Bunlar arası iletişim ve özellikle yurt dışı çıkışında farklı performans gösteriyorlar.
Pazar payı %1 bile olmayan sağlayıcıların kendi PoP ve yönlendiricilerini kullanabileceğini söylemek şu yazdığınız cevaptan daha büyük yanılgıdır. Sosyal gibi mecralarda ve yargı önünde de Türk Telekom'un çarptırıldığı cezalardan görülüyor ki, Türk Telekom kendi altyapısını paylaştığı üçüncü taraf sağlayıcılara net bir şekilde zorluklar çıkartmıştır. Ben firmayı savunmuyorum. Zamanında forumda açtığım ilk bağlantıda yaşadığım port olmasına rağmen aboneliği açıp internetimi açmadıkları ve beni 3 gün beklettikleri de oldu. Fakat Millenicom, Comnet, NetSpeed gibi sağlayıcılar Türk Telekom yüzünden kullanıcılarına çoğu kez mahcup olmuşlardır. Ayrıca müşteri hizmetleri konusunda kendi firmaları bünyesinde değil de dışarıdan çalıştıkları için çoğu kez müşteri hizmetleri vasıtasıyla problemler çözülemiyor.
Turknet uzun zaman önce Türk Telekom ile davalık olup mücadele etmişti bunların tekeliyle.
Türkiye'de altyapı yatırımlarının %70'ine yakınını Türk Telekom yapıyor. Dolayısıyla bütün firmalar eline bakıyor. AKN'yi bile zorla kaldırttı sağlayıcılar. Firmalarda problem yaşıyorsanız bilin ki %80'i firma değil altyapıyı sağlayan(Türk Telekom veya Superonline) kaynaklıdır.

Sonuç olarak, performansı diğer alternatif ISS'ler gibi bölge bölge değişebilir. İstersen deneyebilirsin. Belki sende iyi çıkar. Beğenmezsen taahhütsüz olduğu için çıkarsın. Sorun yaşadığında karşında muhatap bulamazsan karışmam.
Buna katılıyorum. Fakat yukarıda yazdıklarınızın çoğu zırvadan ibaret. Kişisel tecrübe önemlidir ancak siz problem yaşadınız diye herkes yaşayacak diye bir kaide yok.

Geri
Yukarı