Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Okulları açmakta çok kararlıyız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla Anadolu Medeniyetleri Müzesinde düzenlenen "Telafide Ben de Varım" etkinliğinin ardından basın mensuplarının yüz yüze eğitime ilişkin sorularını yanıtladı.

milli-egitim-bakani-ziya-selcuk-okullari-acmakta-cok-kararliyiz-903707-5.jpg

Covid-19 vaka sayılarındaki artışın yüz yüze eğitime başlama tarihini nasıl etkileyeceğine yönelik soru üzerine Selçuk, okullardaki temizlik ve diğer hazırlıkların son hızla yürütüldüğünü belirtti. Selçuk, yeni eğitim öğretim yılının hazırlıklarını değerlendirmek amacıyla dün 81 ilden Milli Eğitim müdürleriyle toplantı yapıldığına işaret ederek şunları kaydetti:

"Okulların 6 Eylül'de açılması bizim için son derece önemli. Çocuklarımızın, velilerimizin, öğretmenlerimizin sabrı konusunda gerçekten müteşekkiriz. Okulları açmak noktasında tüm toplumumuzun katkısını bekliyoruz. Biz hazırız ve toplumun sağduyusunun, desteğinin bu konuda hayati bir önem taşıdığının tekrar tekrar vurgusunu yapmak istiyorum. Okulları açmak noktasında çok kararlıyız."

Kaynak: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: ‘Okulları açmakta çok kararlıyız’

Okulların açılması çok doğru. Hele ki ilkokul ve ortaokul öğrencileri için çok önemli. Geçen seneki vakalar ile günümüz vakalarını kıyaslamak çok saçma çünkü geçen sene elimizde aşı imkanı yoktu fakat bu sene böyle bir imkanımız var. Pozitif vaka sayısı önemli değildir bağışıklık önemlidir.
2. doz aşısını olan 25 milyon kişi var ülkede. Toplumsal bağışıklık kazandık diyemeyiz ve ayrıca ülkemizde son zamanlarda artan gözle görülür bir aşı karşıtlığı var. Küçük yaştaki çocukların bağışıklığı güçlü ama bulaştırıcı olabilirler. Toplumsal bağışıklığı en kısa sürede kazanmalıyız bence.

Onlar da bence açılmayacağını biliyor. Defter, kalem, silgi alalım diye yapıyor olabilirler. Bence açılmalı mı ? Hayır. Vaka sayısı çok yüksek. Ama açılmasını isterdim çünkü evde çok sıkılıyorum. Online derse ben ışıklar kapalı sıcacık yatağımda giriyordum. Hatta bi' ara kameram açılmıştı hoca görmüştü çaktırmayın ;) tabii açılmasa da açılsa da benim için çok bir şey değişmez. Sanırım.

Hocam bu da yanlış bir yorum aşılar henüz daha geliştirilmedi herhalde siz aşılanan insanların bir kısmının yan etkisi görüldüğünü görmediniz adamlar su çiceği olmuş gibi tuhaf bir deri hastalığına ve değişik hastalığa yakalandı bu aşılar henüz daha tescillendirmeden hızlı bir şekilde çıktı hafif yasaklar getirilip aşıların biraz daha geliştirilmesi lazım ama biz insanlar hemen çıksında dışarı akalım dışarı çıkalım kafasındayız ama kendimizi intihara süreklediğimizden haberimiz yok yani kısacası aşılar henüz daha geliştirilmedi hemen hızlıca çıkan aşıları yapıyorlar ve ne kadar iyi bir aşıdır bilemiyorum ben yaptırmadım hemen geliştirilmemiş aşıları hem corona da bayağı bir mutasyona uğruyor ne kadar aşı yaptıysakta az.
Hocam artık gitmemiz lazım okula. Ben bilgisayar mühendisliği okuyorum. Okula gitmeden nasıl kalifiye olabilirim?
1. sınıfa giden çocuğa aşı mı yapılacak sence?

Üniversitelerden bahsediyorum ben hocam.

Bu bakana kaç kere mesaj attım, PISA skorlarında ortalamanın bile altındayız, utanıyor musunuz bu durumdan dedim ama cevap yazmadı hiç.

Açılmasın ya, duvarımla daha yeni yeni birbirimize alışmıştık. Kendisi çok iyi arkadaştır, hep beni dinler ama hiç sesini çıkartmaz.

Aşılananlara açılmalı diğerleri otursun evinde.
Yani sadece 16 yaşındakiler okula gitsin diyorsun. Tamam, her şeyde "aşılananlar olsun, aşılanmayanlar evde otursun" demek yerine hangi konudan bahsedildiğine göre bunu söyleyin. Hem daha yan etkilerini bilmiyoruz aşının. Tabii ben olcam aşımı. 2 yıl sonra. Eskiden 18 yaşdı ama şimdi 16 yaşa indirildi. Hala 18 yaş ise dediğiniz mesajın hiç bir mantığı olamaz :D

Geri
Yukarı