Milli Eğitim Bakanına ne demek isterseniz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam "(!)" bu işareti unuttuğunuz umuyorum.
Hayır, TEOG'da 2 üssü 3 soruyorlardı ve büyük miktarda haksızlık oluyordu. Çok çalışan ile az çalışan arasındaki fark belli olmuyordu, çünkü sınav çok kolaydı. LGS bana göre son yıllarda eğitim sisteminde olan tek ve en iyi şey.

Hayır, Teog'da 2 üssü 3 soruyorlardı ve büyük miktarda haksızlık oluyordu. Çok çalışan ile az çalışan arasındaki fark belli olmuyordu, çünkü sınav çok kolaydı. LGS bana göre son yıllarda eğitim sisteminde olan tek ve en iyi şey.

Evet çok kolaydı. Ama siz de fule yakın alıp yine en iyi liselere gidebilirdiniz. Şimdi fen liseleri bile 450 puan bandında alıyor (%0,5 civarı). O zaman 499'dan alıyordu (%0,5 civarı). Yani çok üst kesimde çoğu kişi için zaten sıkıntı yok. Ama orta kesmi ve üst kesmi tamamen bitirdiler. Orta, üst ve alt kesim öğrenciler aynı sınıftayız. Bir eleyiciliği yok sistemin.

Hayır, Teog'da 2 üssü 3 soruyorlardı ve büyük miktarda haksızlık oluyordu. Çok çalışan ile az çalışan arasındaki fark belli olmuyordu, çünkü sınav çok kolaydı. LGS bana göre son yıllarda eğitim sisteminde olan tek ve en iyi şey.

Ya hocam TEOG, LGS değil bence olay. Benim 18 tane Türkiye birinciliğim var denemelerde kaç müdür, kaç müfettiş, kaç profesyonelle görüştüm ama dediğim gibi olay bu değil. Şimdi lise sınavına gireceğim Allah'ın izniyle Galatasaray'ı da kazanabilirim diye düşünüyorum ama kazanırsam gider miyim düşünmüyorum. Çünkü ben yazılımcı olmak istiyorum. Bu yaşımda Python, Java, JavaScript, C biliyorum. Benim gibi farklı konulara yeteneği olan öğrencileri alıp bu konuda eğitmeleri lazım. Yazılım okuyacak çocuğu fizik dersiyle sınıyorlar. Mantık mı bu? Ben bunu söylerdim şahsen sınav değil sistem saçmalık.

Siz hepsinin farklı alanlarda olan başarısını yok sayıp herkesi dayatılan eğitim sistemine göre yargılıyorsunuz. Einstein'in de dediği gibi siz bir balığı ağaca çıkma yeteneğine göre yargılarsanız o balık hayatını aptal olduğuna inanarak geçirecektir derdim şahsen. İfademin arkasındayım.

Kafa yapını çooook merak ediyorum. Teog 'da her lisenin bir derecesi vardı. O derecenin (puan - yüzdelik dilim) altında kimse o okula giremezdi. Şimdi benim ön sıradaki çocuk süperzeki iken arka sıramdaki balici olabiliyor. LGS daha eleyici demişsin. Bu sözüne ağızım hariç diğer yerlerimle gülüyorum sevgili dostum. Ben son 4 gün çalışarak 1.5 senedir sınava hazırlanıp günde 400 soru çözen, denemelerde ful çeken çocuklardan yüksek puan aldım. Yani eleyici hiçbir kısmı yok, saçma sapan bir sistem. LGS'de en alt kesim öğrencinin ekmeğine yağ sürüldü sadece. En alt kesmi kurtarıyım derken alt-orta, orta, üst-orta, üst ve bazı en üst kademedeki öğrencileri yaktılar. Geleceğin çaycısı daha yakında okusun diye geleceğin prof. unu yaktılar. Şimdi bana sen bu sisteme nasıl övebiliyorsun?

Konuya gelirsek. Açardım ağzımı, yumardım gözümü.

LGS konusunda fikirlerimi belirtirdim. Bari liseler arası geçişde başka bir sınav olsun derdim.

Bol bol söverdim...
Yazdığına aynı senin güldüğün yerle bende gülüyorum. Şimdi bir şeyler derdim de neyse ban yemek istemiyorum.

Kafa yapını çooook merak ediyorum. Teog 'da her lisenin bir derecesi vardı. O derecenin (puan - yüzdelik dilim) altında kimse o okula giremezdi. Şimdi benim ön sıradaki çocuk süperzeki iken arka sıramdaki balici olabiliyor. LGS daha eleyici demişsin. Bu sözüne ağızım hariç diğer yerlerimle gülüyorum sevgili dostum. Ben son 4 gün çalışarak 1.5 senedir sınava hazırlanıp günde 400 soru çözen, denemelerde ful çeken çocuklardan yüksek puan aldım. Yani eleyici hiçbir kısmı yok, saçma sapan bir sistem. LGS'de en alt kesim öğrencinin ekmeğine yağ sürüldü sadece. En alt kesmi kurtarıyım derken alt-orta, orta, üst-orta, üst ve bazı en üst kademedeki öğrencileri yaktılar. Geleceğin çaycısı daha yakında okusun diye geleceğin prof. unu yaktılar. Şimdi bana sen bu sisteme nasıl övebiliyorsun?

Konuya gelirsek. Açardım ağzımı, yumardım gözümü.

LGS konusunda fikirlerimi belirtirdim. Bari liseler arası geçişde başka bir sınav olsun derdim.

Bol bol söverdim...
Ayrıca TEOG'da her lisenin bir derecesi vardı da sınav o kadar basitti ki hele matematik hiç bir eleyiciliği yoktu basiti herkes yapar. LGS'nin amacı zaten iyileri ayırt edip nitelikli sitelere yerleştirmek.

Evet çok kolaydı. Ama siz de fule yakın alıp yine en iyi liselere gidebilirdiniz. Şimdi fen liseleri bile 450 puan bandında alıyor (%0,5 civarı). O zaman 499'dan alıyordu (%0,5 civarı). Yani çok üst kesimde çoğu kişi için zaten sıkıntı yok. Ama orta kesmi ve üst kesmi tamamen bitirdiler. Orta, üst ve alt kesim öğrenciler aynı sınıftayız. Bir eleyiciliği yok sistemin.
Gayet de var. Mantık basit. Çok çalışan istediği liseye gider, çalışmayan gidemez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı