Milli Muharip Uçak'ın (MMU) motoru çalıştırıldı

Askerideyken, motorunu test ediyorlardı. Hafta sonları özellikle, daha net duyabiliyorduk sesleri.

Eski akıncı sahasında, güvenlik bölüğündeki erler, Full teçhizat ile nöbete gidiyorlar. Süs olsalar, 5 şarjör ile göndermezler bence nöbete. Dışarıyada göndermiyorlar.

Batı için söylemiştim onu yazmayı unutmuşum bizide G3 le mermisiz gönderiyorlardı.

Bu uçağın uzun bir süre 5. Nesile ulaşamayacağını düşünüyorum.
Kesinlikle katılıyorum, drone teknolojisinde çok güzel ilerliyoruz ancak, yeni nesil savaş uçağı yapmak çok farklı bir dünya. Know-how bilgimiz kısıtlı, siyasi olaylar nedeni ile hangi ülkeden ambargo yiyeceğimiz belli değil, bu çok önemli parçalar olan motor ve optik sistemlerde bize çok büyük problem çıkardı. Ancak bunun için yapılacak tek şeyde yakınmaktan ziyade, çözüm üretmek. Yerli üretimi ve ARGE'yi güçlendirmekten başka bir seçenek yok.

Bu uçağın uzun bir süre 5. Nesile ulaşamayacağını düşünüyorum.
Zaten özgün bir motor geliştirilene kadar böyle bir amaç yok. ABD'nin verdiği F110 motoru ile uçak 4.5 Nesil seviyesinde olacak. Daha sonra block seviyeleri ile kabiliyetleri ve nesli yükseltilecek.

F-16 Block 30 ile F-16 Block 70 Viper nasıl aynı seviyede değilse MMU Block 1 ile sonraki block çeşitleri de aynı olmayacak.

Know-how bilgimiz kısıtlı.

Know-How bilgimiz o kadar da kısıtlı değil. Hatta @Jira ile de bahsetmiştik bir durumdan: Batılı ülkeler uçaktan çok uçağın üretildiği tesise ve tesisin, ABD standardı bir tesisten farkı olmamasına çok şaşırmışlardı. TUSAŞ senelerdir bu proje için hazırlanıyor ancak bu proje dışında senelerdir de kritik alt sistemler üretiyor.

"Drone" meselesine de gelecek olursak, insansız sistemler birer drone değiller. TUSAŞ MMU'nun yanında bu projeyi de sessiz sedasız yürüten bir firma:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İran'ın ABD'den aşırdığı RQ-170'i saymazsak, TUSAŞ bu hayalet SİHA ile ABD'nin RQ-170 ve Rusya'nın hala meçhul olan S-70 SİHA'sından sonra, böyle bir ürün çıkartan 3. şirket olacak. Bunlar kısıtlı Know-How'ı olan bir sanayinin yapabileceği işler değil.

Know-how bilgimiz kısıtlı, siyasi olaylar nedeni ile hangi ülkeden ambargo yiyeceğimiz belli değil,
Ambargo olayı bambaşka bir konu. Bize uçak satmayan ülke bize MMU için motor veriyor mesela. Başka konularda zorluk çıkarıp bazı konularda da seslerini çıkarmıyorlar. Biz zaten ABD ve diğer batılı ülkelerin bu değişkenli tavırlarına karşı önlem alarak ilerlemeye çalışıyoruz. Özgün motor için çalışılmasının sebebi bu. ABD ile ilişkilerimiz çok iyi olsa ve bize 5. nesil motor satmayı teklif etseler bile bizim için iyi bir şey değil bu, o motora bizim sahip olmamız daha önemli bir konu.

Know-how konusuna gelecek olursak projenin detaylarına hakim olmadığınızı görüyorum. Biz İngiltere'nin en büyük savunma sanayi şirketi BAE Systems'e bize know-how verip zorlandığımız mühendislik konularında destek olması için milyonlarca dolar para ödüyoruz. Yani ortaklığımız var.

İngilizler de memnun bu durumdan çünkü onlar da yıllardır uçak üretmiyor ve şu an TEMPEST için çalışıyorlar. Uzun süre uçak yapmadıklarını, TF-X ile üzerlerindeki hamlığı atacaklarını söylediler :)

Ambargo olayı bambaşka bir konu. Bize uçak satmayan ülke bize MMU için motor veriyor mesela. Başka konularda zorluk çıkarıp bazı konularda da seslerini çıkarmıyorlar. Biz zaten ABD ve diğer batılı ülkelerin bu değişkenli tavırlarına karşı önlem alarak ilerlemeye çalışıyoruz. Özgün motor için çalışılmasının sebebi bu. ABD ile ilişkilerimiz çok iyi olsa ve bize 5. nesil motor satmayı teklif etseler bile bizim için iyi bir şey değil bu, o motora bizim sahip olmamız daha önemli bir konu.

Know-how konusuna gelecek olursak projenin detaylarına hakim olmadığınızı görüyorum. Biz İngiltere'nin en büyük savunma sanayi şirketi BAE Systems'e bize know-how verip zorlandığımız mühendislik konularında destek olması için milyonlarca dolar para ödüyoruz. Yani ortaklığımız var.

İngilizler de memnun bu durumdan çünkü onlar da yıllardır uçak üretmiyor ve şu an TEMPEST için çalışıyorlar. Uzun süre uçak yapmadıklarını, TF-X ile üzerlerindeki hamlığı atacaklarını söylediler :)
Sizin kadar bilgim yok doğrudur o yüzden çok bol keseden atmak istemem. Kendimde denizci olduğum için daha çok gemileri takip ediyorum. O konuda gerçekten müthiş ilerliyoruz. L400'ün deneme seyirlerine canlı şahitlik etme şansım olmuştu, insan duygulanıyor gerçekten.

Umarım dediğiniz ivmede ilerler bu teknolojiler. Bir F-22 Raptor ya da F-35 beklentisi zaten kimsenin yoktur diye tahmin ediyorum, ama mutlaka bir yerden başlamak lazım.

G3 kullanılmıyor sadece nöbete gidiliken süs olarak götürlüyor. Doğuda MPT, batıda HK-33 kullanılıyor.
Ek olarak MPT'nin MPT 76 ve MPT 55 olmak üzere iki versiyonu var. HK-33 'e bağımlılığımız yok. Bu arada G3 öldürücü gücü yüksek olması nedeniyle NATO'da yasaktır. Afganistanda askerlik yaparken HK-33 kullanmıştım.
@İzoly Sevdalısı

@Dreamwalker Temennimiz o yönde. F-15 seviyesinde bir uçağa sahip olmak bile elimizi çok güçlendirir. Hem de bunu sen üretiyorsan ve kafana göre üretip, istediğin mühimmatı takabiliyorsan o zaman F-15 sahibi olmaktan da öteye geçmiş olursun.
Mühimmat konusunda bence standartların çok üstündeyiz o konuda içim çok rahat. Reddit'te bile Roketsan-sama memelerini çok görüyorum =)

Türkiye senelerdir doktrin olarak savunma ağırlıklı bir strateji ilerdi, Mavi Vatan doktrini ile biraz olsun bunu kırdık diye düşünüyorum. L400 zaten bunun en güzel örneği, ancak uçak konusunda nasıl ilerleriz bir fikrim yok. F16 çok fonksiyonel bir uçak ama artık miladını dolduruyor diye tahmin ediyorum. Siz ne düşünüyorsunuz direkt GEN 5 stealth teknoloji mi yoksa multi purpose F-35 gibi uçaklar mı bizim için iyi olur ?

Ayrıca Türkiye'de SU-25 ve ya A-10 gibi bir projemiz oldu mu hiç ? Benim gördüğüm kadarı ile şuan en çok ihtiyaç duyduğumuz tarzda uçaklar bunlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı