Mimarlık için MacBook alınır mı ?

@muzan Android ile IOS kıyaslamak gibi bir şey senin bu dediğin. Samsung'un o kadar çok RAM ve işletim gücü, çekirdeği varken Iphone niye alasın ki? demiş gibi oluyorsun. Macbook iş hayatı için daha iyi. Hafiflik ve batarya ömrü. Ben tercih meselesi olduğunu düşünüyorum. Kişisel bir olay bu. Bende almazdım şahsen Macbook. Ama alana da niye alıyorsun denmez.

@TheThrone , o fiyat verilir mi konusuna bende katılırım. Ben zengin bir adam değilim. 3 yıldan beri makina mühendisiyim. Tesisat üzerine çalışıyorum. Gelen mimarilerin üstünde ısıtma, soğutma, yangın, doğalgaz, havalandırma, sıhhi tesisat gibi çizimleri yapıyorum. Ben şahsen o kadar fiyat veremem.Yani ülkemiz zaten dışa bağımlı, dolar uçmuş. İş yok.

O paraya daha iyi bir sistem alınır diyeceğim fakat sen zaten öğrenci olacağın için sadece o kadar uçmaya da gerek yok. Alacağın makinanın her şeyini tam kullanmayacaksın zaten. Ben senin yerinde olsam 4 - 5 sene idare edecek bir notebook alırım sonra iyi bir Macbook ile devam ederim. Notebookta çalışmak çok zor. Ekran çok küçük, hele siz mimarlar bütün her yeri görmek zorundasınız. Copy - paste yapmak için bile büyük projelerde mouse kullanmaktan yorulursunuz. O yüzden küçük inçli ekranlardan uzak durun ve üniversite bitene kadar geçici (çok para verilmeyecek) bir notebook ile başlayın derim.

@TheThrone , o fiyat verilir mi konusuna bende katılırım. Ben zengin bir adam değilim. 3 yıldan beri makina mühendisiyim. Tesisat üzerine çalışıyorum. Gelen mimarilerin üstünde ısıtma, soğutma, yangın, doğalgaz, havalandırma, sıhhi tesisat gibi çizimleri yapıyorum. Ben şahsen o kadar fiyat veremem.Yani ülkemiz zaten dışa bağımlı, dolar uçmuş. İş yok.

O paraya daha iyi bir sistem alınır diyeceğim fakat sen zaten öğrenci olacağın için sadece o kadar uçmaya da gerek yok. Alacağın makinanın her şeyini tam kullanmayacaksın zaten. Ben senin yerinde olsam 4 - 5 sene idare edecek bir notebook alırım sonra iyi bir Macbook ile devam ederim. Notebookta çalışmak çok zor. Ekran çok küçük, hele siz mimarlar bütün her yeri görmek zorundasınız. Copy - paste yapmak için bile büyük projelerde mouse kullanmaktan yorulursunuz. O yüzden küçük inçli ekranlardan uzak durun ve üniversite bitene kadar geçici (çok para verilmeyecek) bir notebook ile başlayın derim.
Hocam öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, söyledikleriniz iyi manada kafamı karıştırdı fakat idare edecek bir bilgisayar alıp daha sonra yeni bir bilgisayara gerek duyma durumu beni korkutuyor. Aslında Macbook a kaymamın nedeni de beni daha uzun süre götürecekmiş gibi gelmesi (iphone-android farkından esinlenerek). yine de söylediklerinizi dikkate alıp sorunsuz uygun fiyatlı modellere öncelik vereceğim.

Ekran büyüklüğü senin için önemli bir etken olacaktır. Özellikle 3D modelleme yaparken bundan dolayı en az 15,6 inc ekranlı almalısın eğer mac alacaksan. Ama sana tavsiyem mac yerine diğer alternatiflere bakman olacaktır.

2015 Macbook pro 2880.1800 ekran çözünürlüğü var, ekranı çok kaliteli bu önemli bir tercih nedeni bence. Bootcampten istersen Windows ta kurabilirsin.

İntel makine alacağın için sanal makine ile MacOS kurulumu yapabilirsin.
Captcha Verification fazla para vermek istemezsen bunu alıp SSD eklemesi yeterli. Daha büyük bir ekran istersen 17.3 modellere yönel ve GTX 1050 Ti adlı gaming laptoplarına bak. İ7 8750H işlemcili olur.

Hocam macbook air 2018, Visual Studio, Android Studio gibi yazılım programlarında sıkıntı çıkarır mı? MatLab vsvs.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı