Çözüldü Minecraft Premium çok kasıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Junji Ito

Hectopat
Öncelikle Premium sahibiyim ve Minecraft'ın orijinal Launcheri'ni kullanıyorum. Onun dışında bilgisayarımda korsan bir Launcher'de bulunuyor ve tuhaf olan şu ki korsan Launcher orijinal Launcher'dan çok daha iyi çalışıyor. Arkadaşım ile modlu Forge Minecraft oynuyoruz ve Hamachi üzerinden bağlanıyoruz, Server benim tarafımdan açılıyor. Sürüm 1.16.5 ve oyunda chunk değerini 2'ye çekmeden 30 FPS üstünü göremiyorum. RDR 2'yi Full ayarlarda ve 1920x1080 çözünürlükte oynamış biri olarak sistemim Minecraft oynarken kasıyor. RAM vermeyi, "Javaw" türü Java dosyalarını yüksek performanslı NVIDIA ekran kartı ile başlatmayı denedim. OptiFine yükleyip tüm ayarları en dibe çektim, sonuç hüsran. Ayarlar ile oynadığımda (herhangi bir ayar) 15 20 saniye kadar 50 FPS üstünde kalıyor ancak sonrasında hemen 10-20 arasına geri düşüyor. TLauncher ile en güçlü ve en iyi grafik veren shader Pack'lerini rahatlıkla kullanabiliyorken normal oyunda böyle kasmaların olmasını anlayamadım. Yardımınızı bekliyorum.
GTX 1660 Ti, i5 10300H, 16 GB RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Durum bu hocam nasıl düzelteceğim?
Evet, dahili ekran kartını kullanıyor.
Aşağıdaki adımları uygulayın.
Sorununuzu çözmek için sırasıyla şu yolları izleyin:
  • Windows Ayarları'na gidin.
  • Arama kısmına "grafik" yazın, "Grafik ayarları" görünecek. Oraya gidin.
  • "Gözat" seçeneğine tıklayın
  • C:\Program Files (x86)\Minecraft Launcher\runtime\jre-x64\bin yolunu izleyerek Minecraft'ın kendi Java runtime dosyasını bulun.
  • "javaw.exe"'yi seçip listeye ekledikten sonra, üstüne tıklayın. Genişleyecek.
  • "Seçenekler" seçeneğine tıklayın, çıkan pencerede "Yüksek Performans" seçeneğini işaretleyin. Ardından kaydedin.
  • Oyun harici ekran kartı ile çalışacak.
Dahili ekran kartını kullanmadığına emin misiniz? F3'e basıp hangi ekran kartını kullandığını öğrenin.

javaw.exe'yi ayarlamışsınız ama hangisini ayarladınız? Orijinal launcher oyunun kurulumu sırasında kendi kurduğu runtime'ı kullanıyor çünkü, elinizle kurduğunuzu değil.

Öncelikle Premium sahibiyim ve Minecraft'ın orijinal Launcheri'ni kullanıyorum. Onun dışında bilgisayarımda korsan bir Launcher'de bulunuyor ve tuhaf olan şu ki korsan Launcher orijinal Launcher'dan çok daha iyi çalışıyor. Arkadaşım ile modlu Forge Minecraft oynuyoruz ve Hamachi üzerinden bağlanıyoruz, server benim tarafımdan açılıyor. Sürüm 1.16.5 ve oyunda chunk değerini 2'ye çekmeden 30 FPS üstünü göremiyorum. RDR 2'yi Full ayarlarda ve 1920x1080 çözünürlükte oynamış biri olarak sistemim Minecraft oynarken kasıyor. RAM vermeyi, "javaw" türü Java dosyalarını yüksek performanslı NVIDIA ekran kartı ile başlatmayı denedim. OptiFine yükleyip tüm ayarları en dibe çektim, sonuç hüsran. Ayarlar ile oynadığımda (herhangi bir ayar) 15 20 saniye kadar 50 FPS üstünde kalıyor ancak sonrasında hemen 10-20 arasına geri düşüyor. TLauncher ile en güçlü ve en iyi grafik veren shader Pack'lerini rahatlıkla kullanabiliyorken normal oyunda böyle kasmaların olmasını anlayamadım. Yardımınızı bekliyorum.

FPS'i kilitlemiş olabilir misiniz?
Öncelikle Premium sahibiyim ve Minecraft'ın orijinal Launcheri'ni kullanıyorum. Onun dışında bilgisayarımda korsan bir Launcher'de bulunuyor ve tuhaf olan şu ki korsan Launcher orijinal Launcher'dan çok daha iyi çalışıyor. Arkadaşım ile modlu Forge Minecraft oynuyoruz ve Hamachi üzerinden bağlanıyoruz, server benim tarafımdan açılıyor. Sürüm 1.16.5 ve oyunda chunk değerini 2'ye çekmeden 30 FPS üstünü göremiyorum. RDR 2'yi Full ayarlarda ve 1920x1080 çözünürlükte oynamış biri olarak sistemim Minecraft oynarken kasıyor. RAM vermeyi, "javaw" türü Java dosyalarını yüksek performanslı NVIDIA ekran kartı ile başlatmayı denedim. OptiFine yükleyip tüm ayarları en dibe çektim, sonuç hüsran. Ayarlar ile oynadığımda (herhangi bir ayar) 15 20 saniye kadar 50 FPS üstünde kalıyor ancak sonrasında hemen 10-20 arasına geri düşüyor. TLauncher ile en güçlü ve en iyi grafik veren shader Pack'lerini rahatlıkla kullanabiliyorken normal oyunda böyle kasmaların olmasını anlayamadım. Yardımınızı bekliyorum.

İsterseniz lunar gibi Launcher'lerle deneyin.

Dahili ekran kartını kullanmadığına emin misiniz? F3'e basıp hangi ekran kartını kullandığını öğrenin.

javaw.exe'yi ayarlamışsınız ama hangisini ayarladınız? Orijinal launcher oyunun kurulumu sırasında kendi kurduğu runtime'ı kullanıyor çünkü, elinizle kurduğunuzu değil.
Screenshot_1.png

FPS'i kilitlemiş olabilir misiniz?

İsterseniz lunar gibi Launcher'lerle deneyin.

FPS kilitlenmiş değil hocam.

Evet, dahili ekran kartını kullanıyor.
Aşağıdaki adımları uygulayın.
Sorununuzu çözmek için sırasıyla şu yolları izleyin:
  • Windows Ayarları'na gidin.
  • Arama kısmına "grafik" yazın, "Grafik ayarları" görünecek. Oraya gidin.
  • "Gözat" seçeneğine tıklayın
  • C:\Program Files (x86)\Minecraft Launcher\runtime\jre-x64\bin yolunu izleyerek Minecraft'ın kendi Java runtime dosyasını bulun.
  • "javaw.exe"'yi seçip listeye ekledikten sonra, üstüne tıklayın. Genişleyecek.
  • "Seçenekler" seçeneğine tıklayın, çıkan pencerede "Yüksek Performans" seçeneğini işaretleyin. Ardından kaydedin.
  • Oyun harici ekran kartı ile çalışacak.

Çözüm

Geri
Yukarı