Minecraft Sistem Gereksinimleri ve Oyun Yavaşlarsa Tavsiyemiz

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Minecraft çok basit grafikleri olan ancak çok eğlenceli bir oyundur, sistem gereksinimleri çoğu sistemde sorunsuzca oynanmasına imkan tanır. Ancak bununla birlikte Java temelli olarak programlanmıştır. Java, küçük oyunlara uygun bir programlama dili olmasına karşın Minecraft Java'da yapılan en büyük oyunlardan birisidir. Sistem gereksinimlerini karşılayan bilgisayarınız Minecraft'ta takılmalar ve yavaşlamalar yaşarsa size tavsiyemiz ek RAM olacaktır. Zira Java uygulamaları zaman zaman açıklanan resmi sistem gereksinimlerinin ötesinde Ram tüketmektedir ve muhtemelen eksiğiniz RAM'dir.

Minimum sistem gereksinimleri :
  • İşletim Sistemi: Windows XP/Vista/7
  • İşlemci: 2.0 MHz (Tek Çekirdek)
  • RAM: 1 GB(XP), 1.5 GB(Windows 7), 2.0 GB(Visa)
  • Sabit Disk Alanı: 80 MB
  • OpenGL 1.4 destekli min. 128 MB belleğe sahip ekran kartı

Tavsiye edilen sistem gereksinimler :
  • İşletim Sistemi: Windows XP/Vista/7
  • OpenGL: 2.0
  • İşlemci: 2.5 MHz (Single Core)
  • RAM: 2 GB(XP), 3 GB(Vista/7)
  • Sabit Disk Alanı: 256 MB
  • OpenGL 1.4 destekli min. 128 MB belleğe sahip ekran kartı

Son düzenleyen: Moderatör:
Abi abi yeri geldiyse yada gelmediysede bir sorayım dedim. Şimdi diyelim ram yetmedi. Bunu usb ile readyboost yapsak dar boğaz oluşurmu.

2.Sorum ise readyboost'da mesela 3gb ram var. Oyun bunun 3gb sine geldinenmi readyboost'a baş vuruyor yada kafasına göre ram yerine usb yide kullanabiliyormu? Çünkü usb ram'a göre daha yavaş böyle olursa bir faydası olmaz diye düşünüyorum. (Anlatabildimmi acaba? :))

Readyboost RAM'i az ve SSD'si olmayan bir sistemi hızlandırıyor, cache dosyalarını oraya atarak Windows'u hızlandırıyor. Minecraft'a özel bir test yapmadım ama dediğim gibi düşük RAM'li SSD'siz bir sistemde büyük faydasını görürsün. Uygulamalar öncelikle RAM'den yararlanırlar, Windows ihtiyaç görürse cache dosyalarını ReadyBoost'lu belleğe atar. Performans düşüşü her halükarda yaşamazsın.

Java'yı güncellemeyi sakın unutmayın. Oyunun tabanını oluşturan sistem Java olduğu için güncel sürümleri kontrol edin. Genelde oyun 2-3 ayda bir yamalanıyor. Bunları da sakın unutmayın. Ayrıca işletim sisteminize uygun olan Java sürümünü edinin. 32-Bit ve 64-Bit olmak üzere 2 farklı sürüm var. Bu da oyunda karşınıza çıkan Bad Login ya da Out of Memory gibi hatalara bir son verir.

Bir şey sorucam, benim sistemim şöyle:

AMD Phenom II X4 970
ASUS M5A97
Kingston HyperX 1333 Mhz 8 GB DDR3 RAM
SAPPHIRE HD6850
Normal HDD
Sizce kaça kaç doku paketi yüklemeliyim? Forumlarda araştırdım ama bilgisayarı bir kez yaptıktan sonra inanılmaz yavaşlayan olduğunu söylüyorlar. Bende mahvetmek istemiyorum. 512x512 kaldırır mı?

İyi günler! Benim size bir sorum olacaktı: ekran kartıma DirectX üzerinden baktığımda bunları gördüm ve ekran kartımın Minecraft için ne kadar yeterli olacağımı bilmiyorum. Diğer bilgisayarımla CrySis bile oynuyordum fakat ekran kartı yandı. Bundan dolayı yedekte bekleyen bilgisayarımın ekran kartını takmayı düşünüyorum. Buyurun ekran kartım:

• Ad: ATI Radeon 9550 / X 1050 Series(Microsoft
  • Üretici: ATI Technologies Inc.
  • Yonga Türü: YOK
  • DAC Türü: Internal DAC(400MHz)
  • Yaklaşık Top. Bellek: 383 MB
  • Geçerli Görüntü Modu: 1280 x 1024 (32bit) (60Hz)
  • Monitör: Genel PnP Monitör

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı