[Mini Rehber] Hesap çalınma durumunda ne yapılmalı?

Gmail hesabım için öylesine sorgulatma yapayım dedim, 1 tane güvenlik açığı varmış. İki adımlı doğrulama yapmak istemiyorum, şifre değiştirsem yeterli olur mu ki?
Evet yeterli olur ancak 2-FA yapmanı öneririm.
Eğer ingilizceniz varsa, veri ihlalinde saldırganların eline ne geçtiğini açıklıyor. Okuyabilirsiniz.

Google'ın önerdiği şifre derken?
1576287747185.png

Bunlardan bahsediyorsanız hayır.
2-FA düzeyinde bir şifre yerine 2-FA kullanın bence. Eğer çok istiyorsanız, yazdığınız kelimeleri şifreleme algoritmalarına veya hash functionlara çevirip kullanabilirsiniz.

Ben Gmailimi kaybettim şifreyi unuttum hiçbir cihazda gözükmüyor. Şifremi değiştirmek istediğimde telefona doğrulama atılıyor sonrası yok.

Bildiğim kadarıyla Gmail/Facebook/Steam gibi platformları kullanarak yapılan girişlerde şifreni bulma ihtimalleri yok. Bu durumda sadece isim/e-posta gibi bilgilerin mi ele geçirilmiş oluyor?
Hemde nasıl buluyorlar görsen şaşarsın. Bizim bir arkadaşınki oyundayken çalındı.:/
Adam oyun oynuyordu bi baktık çevrimdışı. Sonra Portal 2 oynamaya başladı...
Meğer hesabını patlatmışlar.
Steam Guard bu işlerde çok yardımcı oluyor. Her ne kadar kullanıcı adi şifreni bilseler bile Steam Guardı tamamen kapatamıyorlar. Yani bu durumda hesaptan bir kere çıktıkları an bir daha giremiyorlar. Ayrıca Steam desteğe hesabınız çalındığında Steam guard'ım hala aktif ve bende derseniz hesabınızı max. 1 güne alıyorsunuz.

@Emirizmir Benim dediğim şekilde çalınacağını sanmıyorum. Sonuçta Steam, giriş bilgilerini vermez oyunlara. Arkadaşının hesabı başka bir şeyden dolayı çalınmıştır, sadece bir oyunu yetkilendirerek çalınmaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı