Mini vantilatöre bağlanan pilin voltajını ayarlayabilecek cihaz önerisi

actanonverba

Megapat
En kısa şekli ile sorum: 18650 ile çalıştırdığım mini masaüstü vantilatörde pil ile dc motor arasında bir kart yok, voltaj ayarlayıcısı vs. yok. Pilimi köküne kadar kullanıyor ve yavaşlaya yavaşlaya duruyor ancak pilin ömründen ömür gidiyor. Ya 3-4 saat kullanıp birazcık yavaşladığını hissettiğimde pili çıkarıp değiştiriyorum (genelde 4 saatte 3.5V'a düşüyor). Benim isteğim, aşağıda açıkladığım gibi olmasa bile pilimin voltajını belirli bir değerin altına düşürmeyecek ufak minik işlevsel adını bilmediğim bil voltaj düzenleyici lazım. 1 tane 18650 pil ile çalışacak ve fan çalışırken pilimin gücü azaldığında tamamen bitmeden, örneğin 3.2V'a kadar düştüğünde pil bitti gibi olacak ve duracak. Bunun adını bilmiyorum, düzgün de araştıramadım açıkçası, işi bilen demek istediğimi anlar zaten, yardımlarınızı bekliyorum.

Selamlar, internetten aldığım fanlardan tekinin içini açıp dandik 14500 pili söküp (muhtemelen 300mah idi) elimdeki; buharda kullandığım 18650 pillerden 1 tanesini bağladım lehimleyerek. Sadece 1 kere pili pil kutusuna ters takarak çalıştırınca fanın direkt içinde gelen 14500 pil takılabilen board yandı (pili şarj etmeye ve fan motorunu 3 hız kademesinde kullanabilmeye yarıyordu). Sonrasında cihazdan söktüm o kısmı ve dış kısmına 18650 yuvası yapıştırdım ve direkt motora bağlantıları yaptım, 10 numara çalışıyor ancak şöyle bir sorun var:

18650 Pilimin 4.2'den başlayan full dolu voltajını köküne kadar bitene kadar kullanıyor DC motor (doğal olarak). Bu da pillerimi riske etmeme sebep oluyor. Hatta elimdeki Liito Kala 500, yavaşlaya yavaşlaya duran fanımdan çıkardığım 18650'i okumadı bile şarj etmeyi bırakın, elimde farklı modellerde birkaç tane daha şarj aleti var bir şekilde kurtardım pili zahmetsizce, 1.8Voltlara kadar düşmüştü yani.

Geri
Yukarı