Çözüldü Mining ekran kartı nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
@Lyrinx, mining ekran kartı nedir anlatır mısın?
İki cevabı var:
  • Dijital madencilik için üretilen, görüntü çıkışı olmayan ekran kartları.
  • Oyun amaçlı üretilip dijital madencilikte (Ethereum vb.) kullanılan ekran kartları. Aşırı yoğun kullanıldığı için önerilmez.

@Lyrinx, mining ekran kartı nedir anlatır mısın?

Üstünde Bitcoin madenciliği yapılmış ekran kartı demek. 1 hafta yapılmış mining ekran kartı 1.5 yıllık normal kullanıma eşit. 2. El uzak durulması gereken ekran kartları.

Çözüm

Dosya Ekleri

• 1608731171462.png
    1608731171462.png
    161,8 KB · Görüntüleme: 90
NVIDIA kartların görüntü çıkışı olmazken, AMD'de ise sadece DVI oluyor. Tabii ana akım ekran kartı ile madencilik yapılmaz diye bir şey yok.
Birisi 1 hafta mining 1.5 yıl kullanıma eşit demiş ama bana biraz abartı gibi geldi.

Aslında fazla abartı değil. 1 hafta boyunca hiç aralık olmadan tam yükte çalışıyor. 1.5 yıl biraz fazla olsa da 3 ay kullanımına eşit olur bence.
Yabancı bir kanaldan testini izlemiştim. Orda adamın hesaplarında 1 hafta kullanımda 16 ay çıkıyodu 1.5 yıla yuvarladım.

1 hafta boyunca hiç aralık olmadan tam yükte çalışıyor

Mining yapılacak kartların VBIOS'u düzenlenerek düşük frekansta çalışacak hale getiriliyor. Tam olarak tam yükte çalışmıyor yani. VRAM frekansını arttırıyorlar daha yüksek Mh/s değerlerine ulaşabilmek için. Bu işin yapıldığı yerlerde klima da bulunduğundan normal kullanımdaki tam yük kadar zarar vermiyor karta. VRAM gecikmesi düşürülüp frekansı arttırıldığı için normale göre daha hızlı eskiyebilir lakin GPU çipi düşündüğün kadar ağır şartlar altında çalışmıyor.

Mining yapılacak kartların VBIOS'u düzenlenerek düşük frekansta çalışacak hale getiriliyor. Tam olarak tam yükte çalışmıyor yani. VRAM frekansını arttırıyorlar daha yüksek Mh/s değerlerine ulaşabilmek için. Bu işin yapıldığı yerlerde klima da bulunduğundan normal kullanımdaki tam yük kadar zarar vermiyor karta. VRAM gecikmesi düşürülüp frekansı arttırıldığı için normale göre daha hızlı eskiyebilir lakin GPU çipi düşündüğün kadar ağır şartlar altında çalışmıyor.
Ellerinize sağlık hocam çok bilgilendirici bir metin yazmışsınız ama ben tam yük derken %100 kullanımı kast etmiştim.

Yeni konular

Geri
Yukarı