Mining yaparak ekran kartının ömrünü çok zz kısaltılabilir mi?

MononokeInu

Femtopat
Daha fazla  
Herkese Merhaba,
Öncelikle durumumdan çok kısaca bahsedip sizlerden fikir almak istiyorum.

Profesyonel CS:GO oynamak için i9 9900K ve 2080 Super MSI Gaming xtrio ekran kartı ve gayet iyi yan ekipmanların olduğu bir PC topladım. ( Sıvı soğutma, fanlar, havadar kasa vs. )
Ancak iş hayatının yoğun temposundan dolayı artık oyun oynamaya fırsatım olmuyor. PC'mi de çok özene bezene topladığım için satmayı düşünmüyorum.
Ekran kartımda, işlemcimde olduğu yerde yatıyor ve değer kaybediyor diye düşünüyorum.

Bu bilgileri dikkate aldığımda, Ethermine sistemi üzerinden t-rex kullanarak mining yapmaya başladım.
Mininge başladığımda hem İngilizce hem Türkçe çok fazla forumda araştırma yaptım ve miningin ekran kartı ömrünü azalttığına ulaştım.
Bu bilginin doğruluğuna inandığım için de ekran kartının performansını düşürerek ( Afterburner yazılımı kullanarak ) mining yapmaya karar verdim.

Afterburner kullanarak voltaj düşürüp Core clock Memory clock artırıp daha çok hashrate için çalışmalar var forumlarda...
Ancak bu çalışmalar ekran kartını üst seviye kullanacağı için ciddi anlamda ömrünü kısaltacaktır diye düşünüyorum.

Benim düşüncem ise Afterburner'da tüm limitleri en düşüğe çekip o şekilde yapmak oldu. ( Ekran kartının ömrünü azaltmasın diye... )
Ayrıca haftada 5 gün ve günde 5-6 saat yapmayı planlıyorum.

Burada size danışmak istediğim; üst satırda altı çizili kısımdaki şekilde mining yaptığımda, GPU kullanımım yüzde 100 oluyor ancak MHz hızım düşüyor.
Yani teknik olarak ekran kartımı yüzde 100 kullanıyorum ama after burnerda kıstığım için aslında ekran kartı kullanımım yüzde 70-80 seviyesi diye düşünüyorum. Ayrıca günde 5-6 saat çalıştırmış olacağım PC' mi?
Bu şekilde mining yaptığımda ekran kartı ömrümü pek fazla etkilemez diye düşündüm.
Sizce bu konuda doğru mu düşünüyorum? Yani yaptığım çıkarımım mantıklı mı?

Lütfen tavsiye verirken kesinlikle emin olmadığınız bir konu ise yazmayınız.
Çünkü vereceğiniz bilgiye istinaden bende mininge devam edeceğim ya da etmeyeceğim.

Not: Alttaki 3 görsel Ethereum kazımı yaparken çekilmiştir.

1636839189878.png

1636839030979.png

1636839584756.png

Dosya Ekleri

• 1636839211654.png
    1636839211654.png
    364,9 KB · Görüntüleme: 38
Kazancın zaten aşırı düştüğü şu zamanlarda,
Aman ekran kartım yıpranırsa diye düşünüp evham yapıyorsanız,
Hem de 5-6 saat yapacağım diyorsanız,
2080Super ve 9900K + pro ekipman alacak paranız varmış da almışsınız geçim sıkıntısı da yok,

Ne diye mining yapacağım diye uğraşıyorsunuz?

Durduğu yerde değer kaybetmek nasıl bi ifadedir ya? Bilgisayar bu. Mining yokken de vardı. Oynarsın kullanırsın iş yaparsın izlersin her şeyi yaparsın. Ben sırf elime ne geçecek merak ettiğim için eski bir 1050ti ile mining yapıyorum sadece merak ettiğim için mining için o sisteme kıyamam ben.

Aslında düşünceniz güzel, lâkin grafik kartınındın yıpranmasından kastımız.
Sistemin ısınarak cache bellek veya diğer kompanentlerin soğuk lehime düşmesi.
Yani sisteminiz 5 saat de çalışırsa 7/24 de çalışsa elinde sonundan, bu cache bellekler ısınacaktır.
Tabi ki 7/24 çalışan sisteme göre daha geç arıza verecektir.
Siz bu değerleri kısarak mining yaparsanız(Kaç Hasrate alıyorsun bilmiyorum) kazancınız düşecek ve sistemin kendi ücretini çıkaramayacaktır şeklince düşünüyorum.

Afterburner'de Core Clock ve Memory Clock en dipte görünüyor. Core Clock dibe çekilebilir zaten miningi etkilemiyor ama Memory Clock'u dibe indirince 5-6 saat kart boşuna çalışmış olacak neredeyse. Çünkü bir getirisi olmaz o şekilde çalıştığına degecek. Tavsiyem Memory Clock'u kartı araştırıp alabileceğiniz maksimum artiya alıp bütün boş vakitlerinizde calistirmaniz kartı. Hatta ortalama voltajı bulup biraz da UV yaparak daha da serin çalışmasıni sağlayabilirsiniz. Her kartın bozulma ihtimali vardır, oyun oynasan da bozulabilir. Miningin ekstra bir etkisi olmaz sicakliklari bu seviyede tutarsaniz. Tabi sürekli çalıştığı için illa ki ömründen yer ama getirisini bir kenara koysaniz size yeni bir kart aldirir zaten.

Tahmin ettiğim üzere daha önce hiç mining yapmamış ve kulaktan dolma boş bilgilerle dolu kişilerin cevaplarına maruz kalmışsın ve kalmaya devam edeceksin. Öncelikle kârlılık devam ettiği sürece elindeki az sayıda karta dayanarak getirisinin az veya çok olmasına bakmaksızın her zaman mining yapabilirsin, yapmanı da tavsiye ederim. Gelelim şu anki duruma. Burada en önemli etken mining esnasında VRAM sıcaklığıdır. Kartın çekirdek sıcaklığı çok yüksek ve VRAM'lerdeki sıcaklık bunun çok daha fazlası. Bu şekilde devam edersen VRAM'lerin ömrü kısa olacaktır. Fanları %100 çalıştırmaktan hiçbir zaman korkmamalısın. Uzun vadede sadece fan değişimi gerektirir. Çekirdek sıcaklığını mümkün olduğunca 45-50 derece arasında veya daha aşağısında tutmalısın. Sıcaklık konusuna dikkat ettiğin sürece uzun vadede herhangi bir problem yaşamazsın. Diğer bir tavsiyem ise yine bundan sonra karşına çıkacak olumsuz boş düşüncelere sahip insanlara kulak asmaman.

Tahmin ettiğim üzere daha önce hiç mining yapmamış ve kulaktan dolma boş bilgilerle dolu kişilerin cevaplarına maruz kalmışsın ve kalmaya devam edeceksin. Öncelikle kârlılık devam ettiği sürece elindeki az sayıda karta dayanarak getirisinin az veya çok olmasına bakmaksızın her zaman mining yapabilirsin, yapmanı da tavsiye ederim. Gelelim şu anki duruma. Burada en önemli etken mining esnasında VRAM sıcaklığıdır. Kartın çekirdek sıcaklığı çok yüksek ve VRAM'lerdeki sıcaklık bunun çok daha fazlası. Bu şekilde devam edersen VRAM'lerin ömrü kısa olacaktır. Fanları %100 çalıştırmaktan hiçbir zaman korkmamalısın. Uzun vadede sadece fan değişimi gerektirir. Çekirdek sıcaklığını mümkün olduğunca 45-50 derece arasında veya daha aşağısında tutmalısın. Sıcaklık konusuna dikkat ettiğin sürece uzun vadede herhangi bir problem yaşamazsın. Diğer bir tavsiyem ise yine bundan sonra karşına çıkacak olumsuz boş düşüncelere sahip insanlara kulak asmaman.
Kartın çekirdek sıcaklığını nereden gördünüz ben göremedim ss lerde.

Yeni konular

Geri
Yukarı