Mining yaparken ekran kartına ne oluyor?

Tabi ki ömrü kısalıyor ama pandemi sürecinde evde olup her gün 10 saat çalışan bilgisayar var. Benim kart ETH da 190 WATT çekiyor maksimum RDR2 de ultrada 260 WATT çektiğini gördüm. Kısacası 4-5 ay kullanılan cihazların çok bir sıkıntısı olacağını sanmıyorum.

Süper ayrıntılı bilmiyorum ama şöyle söyleyeyim. Yapılan satın alımlarda fiş kesiliyor ya, işte o fişleri sen kesiyorsun. Bilgisayarın, daha doğrusu ekran kartın bir hesaplama işi yapıyor ve sonucu gönderiyor. Sonucunda da kazanç sağlıyorsun.
Bu durumda şu çıkarım yapılabilir. O fişi birden fazla kişi kesiyor ve sonuçlar aynı ise işlem onaylanıyor ve fiş kesenlere kazanç sağlanıyor.

Bu işlemde de güç harcanıyor. Ne kadar güç, o kadar işlem. Ne kadar işlem, o kadar çok kazanç. Kartlar kullanıldığı için ömrü gidiyor deniyor. Aslında oyun için üretilen kartların bazı parçaları (atıyorum kapasitörleri) bu iş için biraz daha dayanıksız oluyor ve mining yapılmış bir kartta potansiyel sıkıntı için ilk bakılacak parça o oluyor.
Bazı kartların ise kendisi kronik denebilecek şekilde hassas oluyor. Adam oyun oynasa da bir parça bozuluyor.
Bu işe bir bakımdan ekran kartımızın gücünü kiralıyoruz diyebilir miyiz?

Biraz araştırdıktan sonra öğrendim ki:
Ekran kartı birtakım karışık kod yığınını çözümlemeye çalışıyor ve çözümlenen kodlar sizi coin olarak ödüllendiriyor. Yani yapılan hesaplamalar ve işlemler ekran kartını bayağı bi yoruyor.

Yanlış da anlamış olabilirim.

Biraz araştırdıktan sonra öğrendim ki:
Ekran kartı birtakım karışık kod yığınını çözümlemeye çalışıyor ve çözümlenen kodlar sizi coin olarak ödüllendiriyor.

Yanlış da anlamış olabilirim.

Yo birebir olay bu benim kafamı kurcalayan bu kazancın tek taraflı olması yani madenden altın çıkartıyoruz değeri var da bu madeni yaratan ne kazanıyor evet ortaya değerleri bir şey çıktı bir kripto para insanların teşrif ettiği bir para ama sen ne kazanıyorsun kullanıcılara nazaran.

Mining yaparken ekran kartı çalışıyor. Cevap soruda gizli.
Baktım öfke baloncukları yeşerecek açıklık getirim malzeme dayanımı vardır herşeyin bir insanın da ne kadar çok yorar isen bedenini o kadar çok deforme edersin. Ekran kartı da sürekli çalıştığı ve ısıya maruz kaldığı için deforma oluyor tabi hemen olmuyor eğer kart iyi üretilmiş ise. Diğer sorunuza gelecek olur isek madencilik dediğimiz şey kripto kodlardır yani siz şifreli algoritma yapıyorsunuz ve bunu ekran kartınızın performansı ne kadar iyi ise o kadar hızlı yapıyorsunuz bunun sonucunda şifreli bir kripto para çıkartıyorsunuz bu kod bir blok haline dönüşüyor en sonunda ve siz bir kripto para yapmış oluyorsunuz. Umarım tam olarak anlamışsınızdır, anlatabilmişimdir. @igdlacc
Teşekkür ederim, gayet iyi anladım.

Arkadaşlar diğer sorularına cevap vermiş, ben de biraz ömür azalmasına değineyim. Aslında abartıldığı kadar zararlı olduğunu düşünmüyorum çünkü denedim. Oyun oynarken (mesela BF 5) kartımın harcadığı güç +170 Watt, sıcaklık değerleri ise 70'in altında olmuyor. Ancak miningte 85 Watt'a 55 derece sıcaklıkta çalışmıştı. Günde 5 saat BF 5 oynamak da günde 10-15 saat mining yapmak kadar zarar verir ya da işte ömründen azaltır diye düşünüyorum kartın. (bilimsel bir açıklama olmadı tam ama yaklaşık olarak salladım.) Tabi mining yaparken 7/24 hiç durmadan çalışması, giderek artan bir zarar veriyor da olabilir. Çünkü kişisel kullanım için kullanırken bilgisayarı en azından kapatıyoruz.

Ekran kartı belirli bir algoritmada matematiksel hesaplamalar yapıyor ve bir sayı dizini ortaya çıkarıyor bu da sanal para demek. Bunu haricinde para transferlerine de onay veriyor, 7-8 makineden onay alması lazım bu transferlerin. Bu tip işlemler...

Bunu yaparken ömrü azalmıyor ama fanların ömrü azalıyor tabii. Ekran kartı için uygun bir koşul (nemden uzak soğuk bir oda) olduğu sürece uzun süre bu işlemi (yıllarca) yapabilir.

Oyun oynamak, mining kadar eskitmez. 6 ay mining yapılmış kart, 4 yıl boyunca 6 saat aralıksız %99 kullanımda AAA oyun oynayan kart ile aynı.

Bütün çekirdeklerine kadar 7/24 kullanılıyor.
Evet ekran kartları bunun için tasarlandı, bunlara dayanabilmek için.
Fakat 7/24 değil.

Isınması var, termal macun değiştirilmez genelde mining sistemler de.
Bu kadar kullanılan bir ekran kartının macunu Max 1 yıla kuruyordur.
Hemen bozulması için çok idael bir ortam.

Yeni konular

Geri
Yukarı