Mining yapılmış ekran kartı alınır mı?

Hocam eğer paranız varsa gidin ucuz olan kartlardan alın. Birini bir hafta rafa kaldırın kutusunda kalsın diğerini takın overclock+ undervolt yapın ve bir hafta tutun bakalım.

FPS'de aşırı bir düşüş olursa belirtin.

FPS düşmez ama ömrü diğerine nazaran daha kısa olur.

Ben bütün gün %100 yükte çalışan kart diyorum. Sıfır bir kart ile arasında dağ kadar fark olacaktır. Fark ettiyseniz %100 yükte yani molası yok beklemesi yok soğuması yok bütün gün aynı performansı vermeye çalışıyor.
Isınma değerleri daha az W çektiği için daha az olacaktır. Oyun oynarken otomatik fanda kart 70 derecelerde çalışır genellikle bunu miningte 50 ve altında tutuyoruz. Oyun oynarken Power Limit %100'ken miningte belli PL'nin üstüne çıkmaz. Karttan karta değişkenlik göstererekten 100W fazlasına kadar yolu var oyun oynarken bu değer miningte daha düşüktür.

Hangi kartta denediniz? Bu arada %100 yükte çalıştırmadığınız sürece abartılı bir kar getirmeyecektir.
Hayır en verimli şekilde ayarlayınca zaten düşük güç tüketimi oluyor. Bu konuları çoktan geçen sene konuştuk, herkes öğrendi, bitti sanıyordum. RX 590'dı kart.

Mining kartın fanlarını ve termal macunun işlevlerini yitirmesine sebep olur. Performans etkisi gözle görmeniz neredeyse imkansız. Ekran kartı alırken içini açılıp açılmadığını kutusu, faturası olduğuna dikkat edin. MSI Afterburner Power limiti Full yapın ve stres testine sokun, 75 dereceleri geçmiyor ise alabilirsiniz. Mining yapılmış olup olmadığını arkadaki etiketleri duruyorsa yüksek ihtimalle yapılmamıştır. Etiketlerin amacı içi açılıp açılmadığını gösterir, tabii oyun için kullanıp içini açıp bakım yapanda vardır ama yine de risk almayın.

Evet çünkü birisi kullanılmış olur diğeri sıfır olur. Ancak performansta bir şey değişmez hadi diyelim ki değişti 1/5 falan olmaz yani. En fazla %5 &7 olur.

Ya o abartmış. Onu geç hocam zaten. Ömründe farktan kastım şu. Günde 2 saat oyun oynanan kartla günde 24 saat mining yapılan kartın ömrü aynı saat kalmaz. Atıyorum 1 kartın ömrü 10000 saat sen bunu 7/24 açık tutarsan ömrü cidden azalır. Ama zaten ortalama mining ömrü bile 6-7 yıl oluyor bir kartın.

Ben bütün gün %100 yükte çalışan kart diyorum. Sıfır bir kart ile arasında dağ kadar fark olacaktır. Fark ettiyseniz %100 yükte yani molası yok beklemesi yok soğuması yok bütün gün aynı performansı vermeye çalışıyor.
Birincisi miningde kartlar %100 yükte çalışmaz oyuna göre çok daha düşük watt çekerek çalışır. 2 sene veya daha uzun süre mining yapılmış ekran kartı arasında performans kaybı olmaz bunlar şehir efsaneleri. Miningden anlamayanların mining yapanlardan çok yorum yapmasına anlam veremiyorum hep ezbere yorumlar.

RTX 3080 üzerinden örnek vereyim benim RTX 3080'ler bu şekilde çalışıyor;

40 derece
74-80 derece VRAM
%80 Fan
235 watt

Senin alacağın kişi belki ekran kartını bu değerlerde kullandı;

70 derece
106-110 derece VRAM
%100 Fan
350 watt

Bu değerlerde kullanılan kartları sağlıklı bulmuyorum fakat gene oyun performansı düştü veya benzer bir şey doğru değil. Oyun oynayan çoğu kişi kartı 60-80 derecede VRAM ise 90-110 derecede kullanıyor çoğu kişinin VRAM derecesinden haberi bile yok.

Dosya Ekleri

• 27.jpg
    27.jpg
    256,6 KB · Görüntüleme: 37
  • ETH.jpeg
    ETH.jpeg
    127,5 KB · Görüntüleme: 23
Ya o abartmış. Onu geç hocam zaten. Ömründe farktan kastım şu. Günde 2 saat oyun oynanan kartla günde 24 saat mining yapılan kartın ömrü aynı saat kalmaz. Atıyorum 1 kartın ömrü 10000 saat sen bunu 7/24 açık tutarsan ömrü cidden azalır. Ama zaten ortalama mining ömrü bile 6-7 yıl oluyor bir kartın.
6-7 yıl da gayet güzel bir süre zaten. Arkadaşım da mining ile uğraşıyor herhangi bir sorun görmedim termal macunun değiştirilmesi gerekmesi dışında. O da zaten oyun da oynasan hatta kullanamsan bile oluşabiliyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı