MMU Taksi Testi Videosu

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 1B
Öncesinde bu uçak uçmaz seçim yatırımı diyenler, şimdi gelmiş dalga soğurucu boya diyor... 🤣

Şaşırtmıyorsun sosyal kitlesi. Maalesef güzel ülkemde de durum farklı değil.

Diyecek çok şey var ancak söz mühendislerde artık. Görüldüğü üzre TUSAŞ, senelerdir boşa çalışmadığını peş peşe duyurduğu 3 modelle kanıtladı. Şimdi sırada, ilk uçuşları başarıyla gerçekleştirmek var.

Aklıma takılan bazı şeyler var:
Uçak Stealth ise neden F110 motoru gibi radarda kabak gibi gözüken bir motor ve daha da önemlisi daha ufaltılmamış kocaman nözüller var? Motor değişecek sanırım. Değişmeyecek ise yaydığı ısı ve radar izi stealth olmasını engeller ya da kağıt üstünde kalır. Ya da uçak stealth değil ise neden tasarımda çok daha mükemmel tasarımlara benzetmek varken (F-15E serisi gibi) stealth uçaklara benzetilmiş? Ayrıca palyonlar kanat altında olmayacak gibi, gövde de ise F110'un büyüklüğünden ve boyun kısmından ötürü pek fazla alan kalmıyor sanırım. Bir de iniş takımları hidroliksiz ve aşırı basit görünüyor, taxi testi için idareten takıldığını düşünüyorum. Vatana millete hayırlı olsun ama daha çok yolumuz var.

Uçak gayet büyük ve F110 motorlarına göre gövde içi silah istasyonlarının geniş olduğu düşünülüyor. F15 ile MMU tasarım felsefesi bir değil. F15 çok başarılı bir uçak olmasına karşın, yapısal tasarım olarak MMU veya F-22 gibi değildir.

Ayrıca MMU'nun kanat altı pylonlara sahip olacağını da düşünüyorum opsiyonel olarak. Aynı F-22 ve F-35'te olduğu gibi.

Motor ise çok başka bir konu. Stealh motor teknolojileri çok ciddi kısıtlamalara sahip, kolay kolay bu motorları satın almak mümkün değil üretmedikçe. Rusya bile eline yüzüne bulaştırdı.

F15 çok başarılı bir uçak olmasına karşın, yapısal tasarım olarak MMU veya F-22 gibi değildir.
Ben de madem stealth olmayacak F15 gibi palyon yuvası mükemmele yakın bir tasarım varken neden F22/35 gibi keskin ve stealth tasarım yapmak istediler onu anlamamıştım. Ama cevabımı daha sonradan stealth yapılma düşüncesi ile aldım. Başlamanın iyisi kötüsü olmaz, zaman içinde pürüzler giderilir.

Uçağın hava savunması temizlenmiş bölgelerde kanat altı silahlarını yüklenip taarruz yapabilmesi için tabii ki de kanat altı silah yuvalari gerek ama stealth bir uçağımız şu an olmadığı için stealth'lik görevi de fazla olduğu için gövde içi silah yüküne de verilen önem fazla.

Yeni konular

Geri
Yukarı