TUSAŞ MMU Animasyon Videosu

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 25
  • Görüntüleme 1B
BAYKAR'ın şu anki CEO'su Selçuk Bayraktar F-35 hakkında "bizi kısıtlıyor" diyor.
Katılmıyorum. F-35 bizi kısıtlamadı. Şu an MMU'da seri üretim aşamasında uyguladığımız birçok tecrübeyi F-35 projesi sayesinde kazandık. F-35 için onlarca Türk şirketi parça üretiyordu. Türk Savunma Sanayinin bilmediği bazı şeyleri teknolojik ve son model bir uçaktan kazanıp bunu kendi uçağımıza aktarmak için kullanmamız çok değerli oldu.

Ayrıca hava kuvvetleri MMU'yu F-15 ayarında çift motorlu, uzun menzilli bir hava üstünlük aracı (yani özellikle hava - hava görevlerine odaklanacak) olarak istiyordu. F-35 ise F-4'lerin yerini alacaktı.

MMU, F-35 muadili değildi, öyle de olmayacak. Block modelleri çıkartılarak uygulanabilir bu çok ileri bir zamanda. F-35 alamadıktan sonra MMU'da değişiklikler de oldu.

Bence animasyonun profesyonelliğine çok takılmaya gerek yok. Önemli olan projenin başarısı ve gidişatı.

Son düzenleme:
Katılmıyorum. F-35 bizi kısıtlamadı.
Videoyu izlediniz mi bilmiyorum ancak adamın demek istediği şey farklı. Şimdi ABD'den alınan bir 5. nesil uçak kendisi. İçerisinde bilgisayarlar var, bu bilgisayarlar uzaktan yönetilebiliyor. Şimdi uzaktan yönetilebilen bir bilgisayar sizin için tehdittir. Düşünsenize Amerika'nın istemediği bir savaşa giriyorsunuz. Tetiğinizin güvencesi yok.

Şimdi uzaktan yönetilebilen bir bilgisayar sizin için tehdittir.
Uçağı üreten kimse kurallarını o koyuyor. ABD, F-35'de özelinde inanılmaz bir kontrol manyağı haline dönüştü ancak bunları bilerek bu projeye girdin. Emin ol şu an bu uçağın üretiminde olup uçağı kullanmak o tüm eksilerinin önüne geçiyor.

En kötü 2 filo kadar yedekleriyle beraber 48 adet F-35'e sahip olsaydık dengeler çok fazla değişirdi. Yine bu kısa menzilli F-35B'yi LHD'den kaldırıp direkt Doğu Akdeniz'de göreve çıkarmak inanılmaz bir kazanım olacaktı TSK için.

Şu anlık olmadi. Defter diplomasiyle ilerde tekrar açılır mı bilinmez. Önümüze bakmaliyiz.

Son düzenleme:
Şu anlık olmadi. Defter diplomasiyle ilerde tekrar açılır mı bilinmez. Önümüze bakmaliyiz.
Hep dediğim başka bir tehlike de göz ardı edilemeyecek durumda, şimdiki açık defterler de zamanla batan ekonomi ve tavizler nedeniyle kapanır mı bilinmez. Bu gidişat ile şimdiki projelerin de çoğu için büyük tavizler vermek zorunda kalınacağını düşünüyorum hâlâ. Ekonomik gücün yoksa, nitelikli iş gücün sürekli dışarı gidiyorsa bu işin sonuçları iyi olmuyor.

şimdiki açık defterler de zamanla batan ekonomi ve tavizler nedeniyle kapanır mı bilinmez.
Bence Rusya'nın hamlesinden sonra Türkiye süreci iyi yönetirse ve Rusya biraz daha işimize gelecek işler yaparsa bazı konularda o kapanmaya yakın defterleri bile açtırabiliriz.

Ama şu saatten sonra 1 hata yapmanın bile bedeli ağır olur, bunda mutabıkız. Bizi yakın tarihimizde büyük bir yıkımdan koruyan denge politikasından şaşmayarak bölgesel güç olan İsrail gibi ülkelerle yakınlaşıp çıkarlarımızı karşılıklı korumamız gerekiyor.

Bir yandan Ukrayna'ya yazık ama Ruslar bu kadar fos çıkmasaydı batının Türkiye'ye daha çok ihtiyacı olabilirdi. Batı tarafından soru işaretleriyle dolu olan Rus ordusu düşük kapasitesini çok erken belli etti.

Geri
Yukarı