MMU Motoru Kale - Rolls Royce Ortaklığı İle Yapılacak

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 791
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Uçağın 5. nesil özelliklerine sahip nihai motor ihtiyacı için özgün motor geliştirilmesi gerekiyor ve sonunda Kale ve Rolls Royce arasında ortaklık gerçekleşti. Çalışmalar başlanacak. Geçmişte bir süre Rolls Royce'un istediği birkaç madde yüzünden bu ortaklık ve ortak şirket kağıt üzerinde kalmıştı ancak SSB Başkanı bunların çözüldüğünü söyledi geçtiğimiz günlerde.

Türk Hava Kuvvetlerinin istekleri:
  • Afterburner kullanmadan Supercruise hıza ulaşma​
  • Düşük IR izi​
  • Yüksek yakıt verimliliği​
  • 2x 29.000lb itki kabiliyetli motor​

Ayrıca motorun, MMU’nun 40.000ft irtifada 1.8 Mach’a kadar hıza ulaşabilmesi için de uygun yapıda olması gerekmekte.

Uçak 2023'de Roll out yaparken ise ABD yapımı F-16 motoru (F-110) kullanacak. Tahminlere göre hava kuvvetleri ilk partide (belki 25 uçak yani bir filo kadar) F-110 motorlu 4.5. Nesil MMU ile göreve başlayacak. Daha sonra Rolls Royce - Kale motoru geliştirmeleri ile F-110 motoru bırakılıp bu yeni motor ile MMU 5. nesle erişmesi sağlanacak.

Umarım bu ortaklığa bir zarar gelmez. Rolls Royce bizim için değerli bir şirket. Onların da ellerinde MMU için uygun bir turbofan motor yok ve her şey MMU için sıfırdan tasarlanacak. Buradan öğrenilecek tecrübeler kendi projelerimize elbet ki yansıyacaktır.

milli-muharip-ucak-mmu-tusas.jpg

Son düzenleme:
Uçağın 2023'teki şekli nasıl olacak acaba? Merak ediyorum. :)
Animasyonundaki gibi olacak şu anki plana göre. Ufak tefek değişiklikler proje devam ettiği için tabii ki oluyor. 2023'de canlı göreceğiz inşallah.

Görsellerde IRST sensörü (kanopi üstü) ve EOTS sensörü (uçağın altında) görünüyor. Bunlar kesinlikle olacak.

Screenshot_44.png

Screenshot_45.png

Animasyonundaki gibi olacak şu anki plana göre. Ufak tefek değişiklikler proje devam ettiği için tabii ki oluyor. 2023'de canlı göreceğiz inşallah.

Görsellerde IRST sensörü (kanopi üstü) ve EOTS sensörü (uçağın altında) görünüyor. Bunlar kesinlikle olacak.
Formula 1 izler gibi izleriz uçağı. 😂

Bir de bu uçağın ilk parçası üretilip haber yapılınca dalga geçenler olmuştu. 😂

Rolls royce hangi şartla uçak motoru konusunda bize yardım ediyor. İngiliz'lere ait firma ve İngiliz'lerin askeri anlamda gelişmemize destek vermesi beni şaşırttı. İyi anlamda verdiyse tebrik eder umarım proje daha erken biter daha çabuk göreriz motorumuzu. Know-how mantığa hareketle mi acaba destek verdi. Malum bizim en ağır eksikliğimiz motor. Diğer alanlarda bildiğim kadarıyla iyiyiz yanlışım varsa düzeltin bu arada yanlış anlaşılmasın malum İngiltere'nin Türkiye tutumu belli o bakımdan kastettim. Belki de telefonu bırakıp yarım saat şekerleme yapmam gerekir. 🙂

Projeye İngiltere menşeili BAE Systems destek veriyor. Motor konusunda da İngilitere menşeili Rolls Royce ile ortaklık kuruldu. Zaten Rolls Royce ile işbirliğimiz çok fazla olmuştu geçmiş yıllarda.

İngilizlerin bize karşı aşırı negatif bir tavrı yok bu arada. Sonuçta öyle bir şey olsaydı uçağımızı yapmak için bu kadar destek alamazdık herhalde.

Ve bizimkilerin uçak İsminden cidden anladığı yok, HOI4'teki Türk uçak isimleri daha yaratıcı.
İngilizce adı TF-X. Bence kötü durmuyor :D Uçağı yapalım da tek derdimiz ismi olsun :D

İngilizce adı TF-X. Bence kötü durmuyor :D uçağı yapalım da tek derdimiz ismi olsun :D

Mmu'un açılımı çok kötü, milli muharip uçak. İHA ve S-İHA'ların isimleri bence daha iyi.
TF-X ismi de çok da yaratıcı değil turkish Fighter X. Sırf HOI4'te uçak isimleri koyayım diye txt dosyası oluşturdum. İsim Konusu da Bence Önemli.
Tabii Önce Uçağı Yapmalıyız.

Yeni konular

Geri
Yukarı