Mobil oyunların gelişmesi bir sorun mu?

Mobil tabii ki gelişir PC'deki oyunlar mobil desteği alabilir ama şu durumda bu büyük oyunlar için çok zor telefonların en büyük sıkıntısı RAM ve hafıza düşüklüğü RDR GTA tarzı oyunların büyük optimizasyonlara ve saklama alanı konusunda yeni fikirlere ihtiyacı olacaktır. Kısaca 10 yıl içinde güzel bir şeyler görebiliriz diye düşünüyorum.

Hocam mesele güç değil telefonların amacı sırf oyun değil. Çoğu işlemci zaten Instagram YT falan 1-2 saniyede açsın diye tasarlanmış. Çoğu telefon YouTube'da dolaşırken dahi çöküp duruyor. GPU'su telefonların yok denecek kadar kötü. RDR2'yi bırakın telefonların 2000-2010 arası oyunları dahi oynatacağından şüpheliyim. Handheld gibi olamaz gibi telefonlar en azından şu anlık.

Hocam mesele güç değil telefonların amacı sırf oyun değil. Çoğu işlemci zaten Instagram YT falan 1-2 saniyede açsın diye tasarlanmış. Çoğu telefon YouTube'da dolaşırken dahi çöküp duruyor. GPU'su telefonların yok denecek kadar kötü. RDR2'yi bırakın telefonların 2000-2010 arası oyunları dahi oynatacağından şüpheliyim. Handheld gibi olamaz gibi telefonlar en azından şu anlık.
Haklısınız ama teknoloji çok hızlı gelişiyor belkide 10 yıl sonra olur bilemeyiz. Ben teknolojinin gelişme hızına bakarak çıkarımda bulundum sadece.

Hocam istediği kadar gelişsin ama PC ve konsol lobisini bitirecek kadar güçlü bir etki yapmasın demek istedim. Gelişmesi çok daha iyi olur.

Öyle bir etkiyi istesede yapamaz. Kimse küçücük ekranda(bir de ekranı kaplayan tuşlar var tabii) bilgisayar varken oyun oynamayı düşünmez.

Haklısınız ama teknoloji çok hızlı gelişiyor belki de 10 yıl sonra olur bilemeyiz. Ben teknolojinin gelişme hızına bakarak çıkarımda bulundum sadece.

Öyle bir etkiyi istesede yapamaz. Kimse küçücük ekranda(bir de ekranı kaplayan tuşlar var tabii) bilgisayar varken oyun oynamayı düşünmez.

Hocam 5 yıl önce iPhone XS çıktı ve şu an 14 var. Karşılaştırın bakalım ne kadar gelişmiş. Falat telefon firmaları her yıl bizi koyun yerine koyup minnak güncellemeler ile kazıklamaya devam etmezse ve her yıl sağlam telefonlar üretmeye başlarlarsa işte dediğiniz o zaman olabilir.

Hocam 5 yıl önce iPhone XS çıktı ve şu an 14 var. Karşılaştırın bakalım ne kadar gelişmiş. Falat telefon firmaları her yıl bizi koyun yerine koyup minnak güncellemeler ile kazıklamaya devam etmezse ve her yıl sağlam telefonlar üretmeye başlarlarsa işte dediğiniz o zaman olabilir.

Telefon sektörünün gelişimini bir tekel firmaya indekslemek bence yanlış şu linkteki telefonun 16 GB RAM'i var ve şu an satılan dizüstü bilgisayarların bile çoğu hala 8 GB ile satışa sunuluyor yonga setininde 10 yıl içinde gelişebiliceğini düşünürseniz PC kadar olmasa da bu tür cihazlar artarsa mobil oyunda güncel ve büyük bir sektör olarak yerini alacaktır.

Arkadaşlar siz gelişemez imkansız derken şu ana bakiyoesunuz mobil oyun sektöründe büyük paralar var her şirket buraya girdiğinde mobil oyun sektörü çok büyüyecek herkesin evinde konsol bilgisayar yok ama herkeste telefon var.

Mobil oyunların konsol ve bilgisayar oyunculuğunu yok edecek düşüncesi bana göre tamamen saçmalık. Hem şu anki oynanan popüler mobil oyunlarının hepsi popüler bilgisayar oyunlarının mobil versiyonu (PUBG Mobile Call of Duty Apex Legends LoL vs.) Bunları çıkarsan zaten adamakıllı mobil oyun kalmıyor bence bunlar olmazsa mobil oyunculuk bitmez ama çok büyük yara alır bence.

Benim tahminim 10. nesilden sonraki nesilde konsol ve bilgisayar oyunculuğunun ölecek olması böyle düşünmemin en büyük sebebi Phil Spencer'in geçenlerde sızan maili sizce mobil oyunculuk konsol ve bilgisayar oyunculuğunu öldürücek mi fikirlerinizi merak ediyorum.

Bahsettiğim mail hakkında bilgi almak için: Xbox Email Shows How Important Mobile Gaming Is
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı