Modellemeye Başlangıç İçin Hangi Programı Kullanmalıyım?

burakucar123

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Ben modelleme işine girmek istiyorum. Özellikle araç modellemek istiyorum. Bunun için başlangıç olarak hangi programı kullanmalıyım acaba?

İlk olarak başlangıç için Blender öneririm ama kullanımı biraz karmaşık önermemin nedeni ücretsiz olması .
Ancak kullanım olarak en kolayı ve arayüzü en iyi olan Cinema 4D , fakat orada bir sorunla karşılaşıyoruz .
Program ücretli ,fiyatı TL (türk lirası) olarak çok büyük miktarlarıda bir oyun bilgisayaarı kadar internetten araştırısanız detaylarını bulabilirsiniz (puan olarak 10 üzerinden 6.7 diyebilirim).
Sonrasında 3ds Max öneririm Autodesk in bir programıdır bu da paralıdır ,fiyatı Cinema 4D ile aynı oranlarda olması lazımdı son hatırladııma göre . Kullanımı orta seviyede karmaşıktır ve orta seviyeli bir programdır (10 üzerinden 7 diyebilirim ) .
En profesyoneli ise Maya dır kullanımı bayağı bir karmaşıktır ama kullanmasını bilirseniz başarırsınız ve grafikleri çok ileri seviyededir (10 üzerinden 8.8) Bu da Autodesk indir ve tabiki paralı .
Sadece modelleme istiyorsanızen en profesyonelinden ZBrush diyebilirim .
Not : ilk 3 programda sadece 3D modelleme değil karakter hareketlndirme gibi animasyonlar yapabilirsiniz ,ancak sonuncu program sadece modelleme için .
Diğer programları da görmek ve tanımak için Digital Tutors ( http://www.digitaltutors.com/ ) adlı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz .
(Bende açıkladığım bu bütün programlar ve daha fazlası mevcut .)

İlk olarak başlangıç için Blender öneririm ama kullanımı biraz karmaşık önermemin nedeni ücretsiz olması .
Ancak kullanım olarak en kolayı ve arayüzü en iyi olan Cinema 4D , fakat orada bir sorunla karşılaşıyoruz .
Program ücretli ,fiyatı TL (türk lirası) olarak çok büyük miktarlarıda bir oyun bilgisayaarı kadar internetten araştırısanız detaylarını bulabilirsiniz (puan olarak 10 üzerinden 6.7 diyebilirim).
Sonrasında 3ds Max öneririm Autodesk in bir programıdır bu da paralıdır ,fiyatı Cinema 4D ile aynı oranlarda olması lazımdı son hatırladııma göre . Kullanımı orta seviyede karmaşıktır ve orta seviyeli bir programdır (10 üzerinden 7 diyebilirim ) .
En profesyoneli ise Maya dır kullanımı bayağı bir karmaşıktır ama kullanmasını bilirseniz başarırsınız ve grafikleri çok ileri seviyededir (10 üzerinden 8.8) Bu da Autodesk indir ve tabiki paralı .
Sadece modelleme istiyorsanızen en profesyonelinden ZBrush diyebilirim .
Not : ilk 3 programda sadece 3D modelleme değil karakter hareketlndirme gibi animasyonlar yapabilirsiniz ,ancak sonuncu program sadece modelleme için .
Diğer programları da görmek ve tanımak için Digital Tutors ( www.digitaltutors.com: Digital-Tutors | Professional creative tutorials & training > Digital-Tutors ) adlı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz .
(Bende açıkladığım bu bütün programlar ve daha fazlası mevcut .)
Bence blender 10 üzerinden 10 (bana göre) bazıları çıkıp blender hiçbiriyle yarışamaz diyebilir ama blender hepsini geçer. Sebebi ise blender çok yönlü bir programdır araç, karakter, mimari gibi alanlarda modelleme yapabilirsiniz üstelik karakterine rigging işlemini yapıp animasyon oluşturabilirsin arayüzü biraz karmaşıktır ama öğreniliyor ben blender kullanıyorum forumda konu bile açmıştım nasıl kaliteli modeller yaparım diye çünkü arayüz karışık olduğu için zorluk çekiyordum modelleme yapmakta ve kalitesiz modeller çıkıyordu iyice araştırdım istemediğin kadar kaynak var ve çabuk öğreniliyor. Zaten render konusundaki yeteneği tüm programlara taş çıkarır 16 milyon poligonluk modeli kendi cycles render motoru ile diğer programlardan daha hızlı render alabiliyorsun ve sistemin daha az yoruluyor . Diğer bir iyi özelliği ise açık kaynak kodlu, Programı geliştirebiliyorsun. Bu sebeple bence blender gidip kaçak göçek mayadır 3DS Maxtır kullanmayın.

Wings3D başlangıç için en iyi programdır bana göre. Oldukça basittir, öğrenmesi 1 hafta alır. Temel mantığı ve yeterli terim bilgisine ulaştıktan sonra Maya veya Max'e geçebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı