Modem değerleri

Oğuzhan.dm

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle konuya vakıf kişilerin yanıt vermesini rica ederim. Konu şu; internet hizmetimi başlattığımda hat değerlerim görsel 1'deki gibiydi, şimdi ise görsel 2'deki gibi.

Gördüğünüz gibi birinci görselde atanabilir indirme hızı 150 ve SNR değeri 10. fakat ikinci görselde SNR değeri kendi kendine düşmüş ve normalde bu durumda hızın artması gerekirken artmak yerine hız kaybı olmuş, çünkü atanabilir hız oranı da 150'den 100'e düşmüş.

Şimdi bu atanabilir maksimum hız oranı günden güne neden düşmüştür, artırılabilir mi? Eğer artılamaz ise hat bağlandığında neden 150 idi?

Artık aboneliğimi başlattığımdaki hız değerini ancak SNR değerini 5'e düşürmem halinde elde edebiliyorum. Bu durumda hattımda kopma yaşanır mı?

Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Modem 1.png
    Modem 1.png
    97,1 KB · Görüntüleme: 48
  • Modemm 2.png
    Modemm 2.png
    104,6 KB · Görüntüleme: 44
Kopma ve pin yaşanır 10un altına düşmemeye bakın. Snr margin için. Benim bildiğim Vdsl2 için max limit 100mbps olması lazım zaten ki siz de 100 mbps alabiliyorsunuz. Yani ilk başta 150 mbps olması garip. Kutudan evinize gelen kabloyu daha kaliteli bir kabloyla değiştirerek snr margin arttırılabilir sanırım ama hızdan biraz feragat edip snr maegin arttırmak da çözüm olabilir.

Bölgenizdeki saha dolabına bağlanan müşteri sayısı arttıkça size gelen sinyalin kalitesi düşer ve SNR margin düşer, zaten o Max. Attainable Rate denilen değer de SNR margin ve hat zayıflaması değerleri kullanılarak üretiliyor, SNR margin düştüğü için o düşüyor.

Kopma ve pin yaşanır 10un altına düşmemeye bakın. Snr margin için. Benim bildiğim Vdsl2 için max limit 100mbps olması lazım zaten ki siz de 100 mbps alabiliyorsunuz. Yani ilk başta 150 mbps olması garip. Kutudan evinize gelen kabloyu daha kaliteli bir kabloyla değiştirerek snr margin arttırılabilir sanırım ama hızdan biraz feragat edip snr maegin arttırmak da çözüm olabilir.
Anlıyorum, SNR'yi 5 iken kullanmaya devam etsem; kopma olup olmadığını modemden anlayabilirim heralde, değil mi? Örneğin görselde "bağlı" olduğu süre yazıyor.

1616505599193.png

Bölgenizdeki saha dolabına bağlanan müşteri sayısı arttıkça size gelen sinyalin kalitesi düşer ve SNR margin düşer, zaten o Max. Attainable Rate denilen değer de SNR margin ve hat zayıflaması değerleri kullanılarak üretiliyor, SNR margin düştüğü için o düşüyor.
Anladım, teşekkürler. Ben bu durumun benim portum ile alakalı olduğunu, eklenen müşteriler ile düşeceğini hiç zannetmemiştim. Bu durumda snr değerimi 5 iken kullanmaya devam etmemi mi önerirsiniz yoksa 10 mu?

Anlıyorum, SNR'yi 5 iken kullanmaya devam etsem; kopma olup olmadığını modemden anlayabilirim heralde, değil mi? Örneğin görselde "bağlı" olduğu süre yazıyor.

Eki Görüntüle 936735

Anladım, teşekkürler. Ben bu durumun benim portum ile alakalı olduğunu, eklenen müşteriler ile düşeceğini hiç zannetmemiştim. Bu durumda snr değerimi 5 iken kullanmaya devam etmemi mi önerirsiniz yoksa 10 mu?
Hattın kalitesine göre değişir aslında biraz, eğer kopmalar başlarsa stabil olana kadar yükseltirsiniz SNR yi.

Geri
Yukarı