Modem hat değerleri düşük mü?

koenigss

Decapat
Yaklaşık 1 hafta önce Netspeed'e geçtim. Altyapım 50 Mbps destekliyordu. 100 Mbps pakete geçtim. Hattımda kopmalar olması sebebi ile hızımı 50 Mbps'e sabitlemelerini söyledim. Sizce bu değerler 50 Mbps internet için yeterli mi? SNR değerinin modem ile alakası var mı? Modemim ASUS DSL AC750.

1654538900820.png

Altyapınızı şöyle açıklayayım:
Şu an size verilen hız: 48 Mbps Download - 8 Mbps Upload
Altyapınızın desteklediği maksimum hız: 63 Mbps Download - 18 Mbps Upload
SNR Değeri: Ne iyi ne kötü zaman zaman kopmalar olabilir.
Line Attenuation: Ne iyi ne kötü zaman zaman kopmalar olabilir.
Kendiniz de kontrol etmek isterseniz:
Rehber: Modem Hat Değerleri

Altyapınızı şöyle açıklayayım:
Şu an size verilen hız: 48 Mbps Download - 8 Mbps Upload
Altyapınızın desteklediği maksimum hız: 63 Mbps Download - 18 Mbps Upload
SNR Değeri: Ne iyi ne kötü zaman zaman kopmalar olabilir.
Line Attenuation: Ne iyi ne kötü zaman zaman kopmalar olabilir.
Kendiniz de kontrol etmek isterseniz:
Rehber: Modem Hat Değerleri
Peki bu değerlerin iyi olması için ne yapmalıyım ?

Peki bu değerlerin iyi olması için ne yapmalıyım ?
Eğer santralden sizin binanıza kadar gelen hatta sorun yoksa (bunu sadece ekipler kontrol eder) bina içi internet kablolamasını daha kaliteli bir kablo ile değiştirebilirsiniz hatta gerekiyorsa bazı noktalara switchler ekleyip performansı da arttırabilirsiniz. Ama şu anki değerler ile sürekli sorun yaşarsınız diye bir şey de diyemem. Ara ara kopmalar olur sadece onun dışında çokta sorun olmaz gibi duruyor. Ha derseniz ki hiç kopma olmasın o zaman 35 Mbps pakete geçerseniz değerleriniz bir tık daha iyileşebilir.

Hat zayıflaması (Line Attenuation) değeri olması gerekenin biraz üstünde fakat sorun olacağını sanmıyorum. SNR değeri ise normal. Ben SNR değerini hızımı arttırmak için 4 dB olarak sabitledim ve sorunsuz kullanıyorum. Bir de hat ne kadar süredir aktif? 104 CRC hatası oluşmuş ama yüksek bir değer değil.

Eğer santralden sizin binanıza kadar gelen hatta sorun yoksa (bunu sadece ekipler kontrol eder) bina içi internet kablolamasını daha kaliteli bir kablo ile değiştirebilirsiniz hatta gerekiyorsa bazı noktalara switchler ekleyip performansı da arttırabilirsiniz. Ama şu anki değerler ile sürekli sorun yaşarsınız diye bir şey de diyemem. Ara ara kopmalar olur sadece onun dışında çokta sorun olmaz gibi duruyor. Ha derseniz ki hiç kopma olmasın o zaman 35 Mbps pakete geçerseniz değerleriniz bir tık daha iyileşebilir.
Modemimde kararlık ayarı ile db değişimi yapabildiğimi gördüm. Bunu 12-13 db seviyelerine çekeyim mi sizce ? Hızım düşecek tabi ki biraz
Hat zayıflaması (Line Attenuation) değeri olması gerekenin biraz üstünde fakat sorun olacağını sanmıyorum. SNR değeri ise normal. Ben SNR değerini hızımı arttırmak için 4 dB olarak sabitledim ve sorunsuz kullanıyorum. Bir de hat ne kadar süredir aktif? 104 CRC hatası oluşmuş ama yüksek bir değer değil.
Modemin güncellemesini yaptım. 30 dakikadır aktif gösteriyor.

Hocam SNR değeri ne kadar düşükse o kadar sıkıntı yaşatıyor bildiğim kadarıyla dikkat edin.
Modemimde kararlık ayarı ile db değişimi yapabildiğimi gördüm. Bunu 12-13 db seviyelerine çekeyim mi sizce ? Hızım düşecek tabi ki biraz
O ayar neye göre yapılıyor pek bir bilgim yok maalesef.
@koenigss belki buradaki anlatılanlar işinize yarar SNR Margin Ve Hat Zayıflaması Değerinin İnternet Hızına Etkisi Nedir?

Modemin güncellemesini yaptım. 30 dakikadır aktif gösteriyor.
Ben kararlılık ayarını 4-5 dB seviyesine çekerek hızınızı bir nebze daha yükseltmenizi tavsiye ederim. Tabii bunu deneme yanılma yöntemiyle uygulamanız lazım. Yani ben de bir sorun teşkil etmezken sizde kopmalar meydana gelebilir. Eğer 4-5 dB seviyesinde stabil bir bağlantı alırsanız hızınızın 10~ megabit yükseleceğini düşünüyorum. Hattınızda da bir sorun göremedim.
Hocam SNR değeri ne kadar düşükse o kadar sıkıntı yaşatıyor bildiğim kadarıyla dikkat edin.
1-2 aydır 4 dB seviyesinde kullanıyorum bir kere bile kopma yaşamadım. Biraz da şans işi sanırım.

1654536321516.png

Geri
Yukarı