Modem hat değerleri nasıl?

teşekkürler bugün şubeye giderek net bir bilgi aldım 75mbps pakete geçiş yaparsam şuan kullandığım stabil olan internet hızından daha kötü olacağını belirtti.

Evet SNR yuksek. Eski tip baglantılar için iyiydi ancak gunumuzde 8'den fazlası gereksiz. Ben 3-4 kullanıyorum kopma 0.
Yanlış bilgi 3-4SNR oldukça kötüdür. Kopma olup olmaması hat zayıflığına göre değişir. Snr dalgalanmasında hat uçabilir fazla crc hatası yapabilir veya loss ve paket kaybı gibi şeylere neden olabilir. SNR nin değeri mbps'ye göre değişiklik gösterir, hat kaç mbitte ne kadar snr sağlıyor o daha önemli. 100mbitte 20 gibi yüksek snr alıyorum 1 aydır modem açık 0 crc hatası 0 kopma var snr 3 4 olsa bu değer bambaşka olabilirdi.

Yanlış bilgi 3-4SNR oldukça kötüdür. Kopma olup olmaması hat zayıflığına göre değişir. SNR dalgalanmasında hat uçabilir fazla CRC hatası yapabilir veya loss ve paket kaybı gibi şeylere neden olabilir? SNRnin değeri Mbps'ye göre değişiklik gösterir, hat kaç Mbit'te ne kadar SNR sağlıyor o daha önemli. 100Mbit'te 20 gibi yüksek SNR alıyorum 1 aydır modem açık 0 CRC hatası 0 kopma var SNR 3 4 olsa bu değer bambaşka olabilirdi.

Hocam arkadaşın dediği gibi bende 4 SNR kullanıyorum. Kopma vs sorunlar yaşamıyorum olay tamamen altyapı ile ilgili

Yanlış bilgi 3-4SNR oldukça kötüdür. Kopma olup olmaması hat zayıflığına göre değişir. SNR dalgalanmasında hat uçabilir fazla CRC hatası yapabilir veya loss ve paket kaybı gibi şeylere neden olabilir? SNRnin değeri Mbps'ye göre değişiklik gösterir, hat kaç Mbit'te ne kadar SNR sağlıyor o daha önemli. 100Mbit'te 20 gibi yüksek SNR alıyorum 1 aydır modem açık 0 CRC hatası 0 kopma var SNR 3 4 olsa bu değer bambaşka olabilirdi.

Sadece SNR a bakarak hat değerlerini yorumlayamayız. Farkındaysanız en başta modeme gelen kablonun kaç metre mesafede olduğunu sordum, arkadaşın dediği gibi 8 SNRdan fazlası günümüzde gereksizdir ve ayrı olarak altyapınız 4 seneden eskiyse yenilemenizi ve gelen telefon kablosunu CAT6 ile çekmenizi tavsiye ederim. Benim bina içi altyapım yaklaşık 10 seneye yaklaşmıştı 15 SNR da milyonlarca CRC hatası alıyordum, daha sonra CAT 6 ile yenilediğimde 6 SNR da hiçbir şekilde kopma veya CRC hatası almadan internette uçuyordum.

Sadece SNR a bakarak hat değerlerini yorumlayamayız. Farkındaysanız en başta modeme gelen kablonun kaç metre mesafede olduğunu sordum, arkadaşın dediği gibi 8 SNRdan fazlası günümüzde gereksizdir ve ayrı olarak altyapınız 4 seneden eskiyse yenilemenizi ve gelen telefon kablosunu CAT6 ile çekmenizi tavsiye ederim. Benim bina içi altyapım yaklaşık 10 seneye yaklaşmıştı 15 SNR da milyonlarca CRC hatası alıyordum, daha sonra CAT 6 ile yenilediğimde 6 SNR da hiçbir şekilde kopma veya CRC hatası almadan internette uçuyordum.
Doğru modem seçimi ve dolap uygunluğu da bunu etkileyebiliyor. Dolabım ve modemimin DSL işlemcisi Lantiq olduğu için 3-4 SNR'de bile saatte 6-7 CRC basıyor ve herhangi bir hava şartından etkilenmiyorsa kopmuyor. Modem ve dolabın senkronize çalışabilmesi durumu bile DSL kalitesini ciddi anlamda etkiliyor. Mediatek işlemcili Keenetic modemim mesela 14 SNR'de bile milyonlarca CRC basabiliyordu. P2812 OpenWRT basılı bir modem kullanıyorum ve geçtiğimden beridir hiç sorun yaşamadım böyle.

Selam iyi geceler.
Altyapı sorguladığımda bu sonuç çıkıyor fakat modem arayüzünde farklı değer gözüküyor.
75Mbps pakete mi geçiş yapmalıyım yoksa 100Mbps mi?
Eki Görüntüle 2081982Eki Görüntüle 2081983
Hız önemliyse 100 mbps alın, fakat 100 aldığınızda hızınızı yükseltmek için sinyal zayıflaması artacak bu da zaman zaman kopmalara neden olabilir. Şu anki hat değerlerimiz ortalama seviyede, yeterli. Oturduğunuz bölge sakinse 100 mbps de hiç sorun yaşamayadabilirsiniz. Şu anki değerlerle 50 mbps kullanırsınız. Hızı yükseltmek ve daha sağlıklı bir İnternet deneyimi istiyorsanız 75mbps ideal.

Modeminizde snr ayarlarını değiştiribiliyor ve uğraşırım diyorsanız 100 mbps alın. Farklı snr değerlerini deneyerek doğru sinyali yakalarsanız 80 mbps rahatlıkla alırsınız.

Tabii ki sadece SNR ile hat ölçülmez binlerce etken var fakat onunda etkisi çok büyük. Ayrıca Cat 6 ile yeniledikten sonra 15 olan snr değeriniz nasıl 6'ya düştü? siz modemden el ile arttırılan snr den mi bahsediyorsunuz? Benim dediğim hat değerinde gözüken hattın default aldığı SNR Margin değeri. Ayrıca cat 6 nın pek bir etkisi yok xDSL nin en büyük düşmanı parazit ve eklerdir. eğer sağlam kablonuz var ise ve chipset uyuşmazlığı gibi sorunlar yoksa doğal olarak yüksek snr alırsınız hattınız da stabil olur. benim evin dolapla mesafesi 200 metre ve eve gelen kablo da cat 6 değil standart telekomun bağladığı bakır kablo fakat önemli bir nokta var bu kablolar genelde yer altından binlerce kablonun içinden geçer ve çok fazla parazit yapar ben ise bu kabloyu tek olacak şekilde geçirdim ve hat değerlerim bu şekilde 17a profilinde ulaşılabilir hız 150mbps civarı. cat 6 çeksen bile reglet ve yer altından reglete gelen kabloların ek olma ihtimali çok yüksek bunlar hat kalitesini en çok etkileyen faktörlerdir.

Dosya Ekleri

• snr.png
    snr.png
    207 KB · Görüntüleme: 16
Fibere geçiş yapayım diyorum altyapı yok maalesef ve insanında uğraşası gelmiyor bir de kiracı olduğum için hiç yani.

100 Mbit geçtim geçen hafta ama verebileceklerı hız 70 Mbit dedim tamam 35 Mbit 261 TL'den 70 Mbit 278 TL geçtim gayet uygun geldi diğer firmalara bakınca taahhüt de yok netseed.

Yeni konular

Geri
Yukarı