Modem hızı çekim alanını etkiler mi?

Modemde hat değerlerin değişmez diye biliyorum. Ben denedim değişmedi. Senin hat değerlerin zaten sınırda diyebilirim. Bu hızı öp de başına koy. Wi-Fi'da etkisi olur yeni bir modemin, stabilite vesaire. 5GHz bayağı fark ediyor hızda.
Ancak hattında bir yerinde kablolarda sıkıntı olabilir, eskimiş kablo, bağlantıda korosyon vesaire.

1700478152512.png

Örneğin benim hatta 100 alabiliyorum diyor, ancak kopmalar yaşadığımdan dolayı 75 Mbps olarak sabitledim ve sorunsuz şu anda. Altyapım 81 destekliyor ve sınır kaldırdığımda 93Mbps alabiliyorum ancak kopmalar yaşıyorum. O yüzden sabitledim!

Ancak hattında bir yerinde kablolarda sıkıntı olabilir, eskimiş kablo, bağlantıda korosyon vesaire.

Eki Görüntüle 2023343

Örneğin benim hatta 100 alabiliyorum diyor, ancak kopmalar yaşadığımdan dolayı 75 Mbps olarak sabitledim ve sorunsuz şu anda. Altyapım 81 destekliyor ve sınır kaldırdığımda 93Mbps alabiliyorum ancak kopmalar yaşıyorum. O yüzden sabitledim!

Teşekkür ederim hocam her şey için bana ne yapmamı önerirsiniz. GigaFiber gelene kadar idare etmek zorundayım o zaman :)

Eki Görüntüle 2023343

Hat değerlerim SNR margin bende de çok kötüydü. Arıza kaydı açtıra açtıra Telekom'u getirtip bağlantıyı yenilettim ve düzelmişti.

Dosya Ekleri

• 3D7DEB62-0FA8-4D43-AC18-824953A2708E.jpg
    3D7DEB62-0FA8-4D43-AC18-824953A2708E.jpg
    286,3 KB · Görüntüleme: 21
  • eski baglanti.jpg
    eski baglanti.jpg
    343,1 KB · Görüntüleme: 17
  • yeni baglanti.jpg
    yeni baglanti.jpg
    284,8 KB · Görüntüleme: 23
Dediğim gibi şu anda kabloluda kopmalar yaşamıyorsan elleme derim. Ancak wifyi gerçekten çok kullanıyorsan Wi-Fi'de hızın artar Wi-Fi 6 modemde.

Yok hiçbir kopma yaşamıyorum evdekilerin interneti çeksin yeterli ev içerisinde, bu arada Wi-Fi 5 5 GHz modem yeterli olmaz mı?

Elbette eski teknolojinin yoğunluğu genelde hep daha fazladır. Bu sebeple 2.4 GHz; 5 GHz frekansına göre daha kalabalık bir hattır. Evinizde veya çevrenizde bulunan pek çok cihaz 2.4 GHz frekansını kullanıyor. Bu sebeple 2.4 GHz frekansının yoğun olduğunu ve internet hızında yavaşlamaya neden olabileceğini gösteriyor. 5 GHz frekansı ise hem daha boş bir hat hem dalga boyu daha kısa olduğu için internetinizin daha hızlı olmasını sağlıyor. Dalga boyunun kısalığının size kattığı internet hız artışı, uzun mesafe ve duvar gibi engeller karşısında 5 GHz'in başarısız olmasına neden oluyor.

Bu sebeple eğer modeminizin bulunduğu oda veya yakınlarında internete bağlanıyorsanız 5 GHz frekansı size daha fazla hız katacaktır. Eğer modemden uzak kalıp arada pek çok duvar varken internete bağlanmak istiyorsanız, bu noktada 2.4 GHz frekansı sizi daha fazla memnun edecektir. 5 GHz frekansındaki gibi bir hız alamasanız da uzak mesafelerde de interneti kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sebeple de hangi modem frekansını seçeceğiniz sizin bulunduğunuz konumla oldukça ilgili.

1700479432178.png

Elbette eski teknolojinin yoğunluğu genelde hep daha fazladır. Bu sebeple 2.4 GHz; 5 GHz frekansına göre daha kalabalık bir hattır. Evinizde veya çevrenizde bulunan pek çok cihaz 2.4 GHz frekansını kullanıyor. Bu sebeple 2.4 GHz frekansının yoğun olduğunu ve internet hızında yavaşlamaya neden olabileceğini gösteriyor. 5 GHz frekansı ise hem daha boş bir hat hem dalga boyu daha kısa olduğu için internetinizin daha hızlı olmasını sağlıyor. Dalga boyunun kısalığının size kattığı internet hız artışı, uzun mesafe ve duvar gibi engeller karşısında 5 GHz'in başarısız olmasına neden oluyor.

Bu sebeple eğer modeminizin bulunduğu oda veya yakınlarında internete bağlanıyorsanız 5 GHz frekansı size daha fazla hız katacaktır. Eğer modemden uzak kalıp arada pek çok duvar varken internete bağlanmak istiyorsanız, bu noktada 2.4 GHz frekansı sizi daha fazla memnun edecektir. 5 GHz frekansındaki gibi bir hız alamasanız da uzak mesafelerde de interneti kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sebeple de hangi modem frekansını seçeceğiniz sizin bulunduğunuz konumla oldukça ilgili.

Eki Görüntüle 2023373

Teşekkür Ediyorum Hocam, vakit ayırıp yardımcı olduğun için 2.4 GHz bir modem alıyorum o zaman.

Kısaca şu anki modeminde 5Ghz varsa böyle kalsın. Ha çok eski modemin varsa ve sadece 2.4 Ghz model ise. İleriye dönük ve performans göz önünde bulunarak wifi 6 ile değiştirmeye değer derim. Şu anda 5Ghz varsa elleme, paran cebinde kalsın. Ha arka odalarda wifi pek iyi çekmiyor dersen o zaman başka çözüm var -->

Teşekkür Ediyorum Hocam, vakit ayırıp yardımcı olduğun için 2.4 GHz bir modem alıyorum o zaman.
?? Yeni modem alacaksan 2.4 Ghz alma derim işte. Temiz ikinci el bir Zyxel DX3200 al, sarı sayfalara bak. Ben onu kullanıyorum ve gerçekten çok iyi. Ikinci el temiz pazarlıkla 700 TL falan alırsın, şimdi baktım 2 adet tertemiz gördüm 750 TL diyor.

Kısaca şu anki modeminde 5GHz varsa böyle kalsın. Ha çok eski modemin varsa ve sadece 2.4 GHz model ise. İleriye dönük ve performans göz önünde bulunarak Wi-Fi 6 ile değiştirmeye değer derim. Şu anda 5GHz varsa elleme, paran cebinde kalsın. Ha arka odalarda Wi-Fi pek iyi çekmiyor dersen o zaman başka çözüm var -->

Yeni modem alacaksan 2.4 GHz alma derim işte. Temiz ikinci el bir ZyXEL DX3200 al, sarı sayfalara bak. Ben onu kullanıyorum ve gerçekten çok iyi. Ikinci el temiz pazarlıkla 700 TL falan alırsın.

*VMG3313-B10a* şu anki modemi bu çok eski bir modem bana kalırsa bundan 1 yıl önce 80 85 civarı download hızı verirken şu an bahsettiğim gibi 65'in üzerine çıkmıyor

Yeni konular

Geri
Yukarı