Molex Fan kablosu SYSFAN kablosuna dönüşebilir mi?

onuraydin00

Kilopat
Arkadaşlar bilgisayar kasamdan çok ses geliyor. 3 adet fan var kasada ve bu fanlar direk olarak molex ile bağlı. Bu yüzden tam devirde çalışıyor ve ses oluyor. Bu 4 pin Molex'i kabloyu, 4 pin SYS FAN'a dönüştürsem olur mu? Olursa ses azalır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır azalmaz. Güç kaynağı fanların hızını kontrol edemez, anakart fanların hızını kontrol edebilir yani senin fanları anakarta bağlaman gerek daha düşük devirde dönmelerini ayarlamak için.

Hayır azalmaz. Güç kaynağı fanların hızını kontrol edemez, anakart fanların hızını kontrol edebilir yani senin fanları anakarta bağlaman gerek daha düşük devirde dönmelerini ayarlamak için.
İşte bende onu diyorum. Anakarta bağlamak için 4 pin molex to 4 pin SYS FAN dönüştürücüsü alsam azalır değil mi?
Fanların anakart bağlantısı varsa PWM çoklayıcı kablo işini görebilir.
Bu kablonun sadece SYS FAN 4 pin olanı lazım. Bunu nereden bulabilirim? Bu 3 pin girişli.
Ekran Görüntüsü (33).png

İşte bende onu diyorum. Anakarta bağlamak için 4 pin molex to 4 pin SYS FAN dönüştürücüsü alsam azalır değil mi?
Hayır azalmaz dediğim gibi PSU'dan çıkan gerilim sabit bir gerilimdir değişmez fan hep aynı devirde döner. Sizin anakartın üzerindeki pinleri çoğaltmak için arkadaşımda dediği gibi PWM çoklayıcı alman gerekiyor.

Hayır azalmaz dediğim gibi PSU'dan çıkan gerilim sabit bir gerilimdir değişmez fan hep aynı devirde döner. Sizin anakartın üzerindeki pinleri çoğaltmak için arkadaşımda dediği gibi PWM çoklayıcı alman gerekiyor.
Benim demek istediğim şu; ben şimdi bilgisayarımdaki fanları molex ile tam devirde kullanıyorum. Tam devirde olduğu içinde ses çıkarıyor. Bu fanları molex to SYS FAN 4 pin dönüştürücü alsam sesde azalma olur mu? Birde 4 pin molex to 4 pin SYS FAN dönüştürücüsü var mı?
Fanların anakart bağlantısı varsa PWM çoklayıcı kablo işini görebilir.
Malesef fanların anakart girişi yok. Molex to SYS FAN 4 pin dönüştürücü almak istiyorum ama çoğu yerde 3 pin var. 4 pin SYS FAN girişi nasıl bulabilirim?

Şöyle bir aparat alsan işini görür sanki ? Bu arada fanların 4 pin dimi 3 değil ?
Akasa Beşli PWM Otomatik Fan Kontrollü Fan Çoklayıcı Flexa Kablo (AK-CBFA03-45)
Molex 4 pin, anakart girişi 4 pin.
Kasamda bulunan 1 tane Molex fanın hızını ne yaptıysam düşüremedim. Son olarak çıkardım duruyor bir köşede yerine PWM fan aldım. Aparatla falan uğraşmaktansa Molex fanları değiştirsen iyi olur.
Yazın fanların hepsini değiştireceğim. 5 adet Corsair SP120 alacağım. En iyisi dediğiniz gibi yapayım, hiç uğraşmayayım.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı