Momentumu olan her cisim bükülür mü?

djxeon

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba, iyi forumlar. Sorumu başlıkta belirttim. Momentumu olan herhangi bir cisim bükülür mü ? Örneğin ışığın kütlesi yok ama momentumu olduğu için uzayda büküldü. Bunun açıklaması da uzay zamanın bir perde gibi davranması. Daha da açmak gerekirse Ay'ın Dünya etrafında dönmesi, Dünya'nın oluşturduğu sembolik çukurdan kaynaklanır. Asıl merak ettiğim şey ise kütlesi, hacmi olmayan bir nokta veya bir doğrunun sadece momentum ile bükülmesi mümkün müdür?

(Doğru veya noktayı uzayda düşünürsek)

Işığın bükülmesi bence bir cevap gibi zaten. Ama ayın dünya etrafında dönmesi bükülmeden ziyade biraz çekim kuvveti ile ilgili. Dünyanın yarattığı çekim kuvveti ile. Kara deliklerde de bir yere kadar mantık aynı. Aşırı çekim kuvveti yüzünden ışık bile kaçamıyor sonuçta.

Işığın bükülmesi bence bir cevap gibi zaten. Ama ayın dünya etrafında dönmesi bükülmeden ziyade biraz çekim kuvveti ile ilgili. Dünyanın yarattığı çekim kuvveti ile. Kara deliklerde de bir yere kadar mantık aynı. Aşırı çekim kuvveti yüzünden ışık bile kaçamıyor sonuçta.
Dostum önce cevabın için teşekkürler.
Einstein'ın formülü kütleli cisimler için basitleştirildiği ve o haliyle meşhur olduğu için enerjisi olan her cismin kütlesi olması gerektiği gibi bir algı yayılmıştır; ancak bu doğru değildir. Kütlesiz cisimler de enerjiye sahip olabilir. Dolayısıyla ışığın kütlesi yoksa bile, enerjisi vardır. Ayrıca her cisim uzay zamanın dokusundan kaynaklı olarak bozulmalara uğrar. Buna kütleli ve kütlesiz her cisim dahildir.

Dostum önce cevabın için teşekkürler.
Einstein'ın formülü kütleli cisimler için basitleştirildiği ve o haliyle meşhur olduğu için enerjisi olan her cismin kütlesi olması gerektiği gibi bir algı yayılmıştır; ancak bu doğru değildir. Kütlesiz cisimler de enerjiye sahip olabilir. Dolayısıyla ışığın kütlesi yoksa bile, enerjisi vardır. Ayrıca her cisim uzay zamanın dokusundan kaynaklı olarak bozulmalara uğrar. Buna kütleli ve kütlesiz her cisim dahildir.
Doğru diyorsun ama ben enerji ile ilgili kütle veya kütlesiz cisim demedim zaten:) Işığın bir kütlesi yok ama enerjisi olduğunu herkes bilir zaten. Fakat mesela kara delik gibi boyutuna göre muazzam kütleye sahip ve bu yüzden de aşırı çekim kuvvetine sahip olanlar da var.

Fakat bükülme olayı mesela kara delikten ziyade bunun devamı olan kısımda başlıyor. Mesela zamanın bükülmesi. Kara delik çekimini bükülmeden ziyade kütlesi ile yapıyor ama kara deliğin içine girdikten sonra (tahmin edilene göre) zaman bükülmesi ile anlık zaman diliminde devasa yol katedilmesi sağlanıyor. Tabii daha içine girip sağ çıkmayı başaramadığımız için bu bir varsayımdan ibaret şimdilik sadece:)

Doğru diyorsun ama ben enerji ile ilgili kütle veya kütlesiz cisim demedim zaten:) Işığın bir kütlesi yok ama enerjisi olduğunu herkes bilir zaten. Fakat mesela kara delik gibi boyutuna göre muazzam kütleye sahip ve bu yüzden de aşırı çekim kuvvetine sahip olanlar da var.

Fakat bükülme olayı mesela kara delikten ziyade bunun devamı olan kısımda başlıyor. Mesela zamanın bükülmesi. Kara delik çekimini bükülmeden ziyade kütlesi ile yapıyor ama kara deliğin içine girdikten sonra (tahmin edilene göre) zaman bükülmesi ile anlık zaman diliminde devasa yol katedilmesi sağlanıyor. Tabii daha içine girip sağ çıkmayı başaramadığımız için bu bir varsayımdan ibaret şimdilik sadece:)
cevapların için teşekkürler. Farklı bir bakış açısı sağladın

Cevapların için teşekkürler. Farklı bir bakış açısı sağladın.
Estağfirullah ne demek:) Bilgi paylaştıkça daha güzel oluyor benim için:) Göremediğim bir şeyi mutlaka biri bana gösterebilir sonuçta:)

Bukulmekten kastin, uzay-zaman bukulmesinden etkilenmesi mi? Aslinda fotonun perspektifinden bakarsan duz gidiyor, ama gittigi yol bukuldugu icin uzay-zamanin etkisi altina giriyor. (red-shift muhabbeti)

Momentum aslinda hareketin varligindan dolayi var. Fotonlar da enerji tasidiklari icin ve hareketli olduklari icin momentuma sahipler. Kutlesinin olmamasi bence yanlis bir iddia, zira enerji ve kutle birbirine donusebilen seyler (mc^2)

Hareketli olup da, momentumu olmayan bir sey yok evrende, kutleden bagimsiz. ( E = pc )

Cunku Enerji vermeden harekete gecirebilecegin bir sey de yok.

Bu dediklerimin tamami, eger senin bukulmekten kastettigin seyi yanlis anliyorsam gecersiz demektir ( yanlis degil : ) )

Einstein fiziğinin yetmediği yerlerde işte kuantum fiziğinin bazı noktaları yer alıyor. İkisi de doğru ama birbirleriyle çeliştikleri kısımlar var. Örn: Einstein fiziğinde yüksek hızlarda gözlemliyoruz ve kabul sonucu sadece, kanıtlayamıyoruz.

En küçük yapı birimi olarak sicim teorisi mi yoksa plank mı daha o bile belli değil. (ki 250 yıl felan deneysel kanıtlayabileceğimizi düşünmüyorum)

İdeal katı olmadıkça (ki evrende ideal katı yok, sadece derslerde öğretilirken hesaplama için kabul edilir, aynı şekilde ideal akışkan da yok) herhangi bir cisim bir kuvvet uygulandığında gerilmeye uğrar ve biz normal göz ile gözlemleyemesek de eğilme/bükülme/burulma gibi durumlara girer. Momentum zaten cisme bir kuvvet uygulanması sonucu oluşabileceği için sorunuzu da cevaplamış oldum.

Uzay/zaman ve ışığı henüz çözememiş biz insanoğlunun cidden çook şeyleri kavraması lazım daha. Basit sandığımız ışığın bile yıllardır 2 teoremi var gerisini siz düşünün.

Bukulmekten kastin, uzay-zaman bukulmesinden etkilenmesi mi? Aslinda fotonun perspektifinden bakarsan duz gidiyor, ama gittigi yol bukuldugu icin uzay-zamanin etkisi altina giriyor. (red-shift muhabbeti)

Momentum aslinda hareketin varligindan dolayi var. Fotonlar da enerji tasidiklari icin ve hareketli olduklari icin momentuma sahipler. Kutlesinin olmamasi bence yanlis bir iddia, zira enerji ve kutle birbirine donusebilen seyler (mc^2)

Hareketli olup da, momentumu olmayan bir sey yok evrende, kutleden bagimsiz. ( E = pc )

Cunku Enerji vermeden harekete gecirebilecegin bir sey de yok.

Bu dediklerimin tamami, eger senin bukulmekten kastettigin seyi yanlis anliyorsam gecersiz demektir ( yanlis degil : ) )

Hocam uzayda yer kaplayan herşeyin kütlesi vardır. Eğer fotonlar yer kaplamasaydı onları göremezdik ( ki göremediğimiz zaman aslında yok değiller sadece kütleleri ortamı etkilemiyor ve ölçülemiyordur.) Foton kinetik hale geldiğinde bir kütleye sahip olmuş demektir. Zaten o sebeple de bir hız sınırı vardır.
Öncelikle tümünüzün cevapları için çok teşekkür ederim
Şimdi asıl aklımın durduğu yere gelirsek matematikte paralel 2 doğru sonsuzlukta kesişir olarak kabul ediliyor. (matematik hocalarımızın çoğu kimse irdelemesin diye fazla üstünde durmuyorlar). Peki ama nasıl kesişir diye sorduğumda hocam bana r^3 de (dünya) tren raylarının ufukta kesişeceğini söyledi. Bence bu saçmalıktı çünkü insan algısı (perspektifi ile ilgiliydi). Tüm olay burada başladı önce dedim ki normal bi sayı doğrusunda sonsuzluk 2 kutuplu olarak gösteriliyor. dedim ki iki paralel doğru her iki kutba doğru uzayacağından bir kısımda kırılması gerekiyor diye düşündüm. ama logaritma doğrusu çizince işin rengi değişti sonsuzluk tek kutuplu olarak karşıma çıktı. bu da aslında yine aynı mantıktaydı sonsuzluğa uzanan bu iki doğru bir türlü kırınıma uğraması gerekir diye düşündüm. Bu söylediklerimi 1. Matematik hocama sorunca saçmalıktan ibaret olduğunu söyledi , 2. Matematik hocam beni onayladı.
Aslında uzayda bir kırınıma uğrarsa bunun yansıması zaten dünyada var (tren raylarının ufukta kesişimi gibi) , yani iki doğru da belli bi noktada kırınıma uğrayacaktır ve bunun yansıması da dünyada var.
Olayın bir diğer tarafı da şu aklımdaki fikirler birinci olarak sonsuzlukta bir kara deliğin yada karanlık madde gibi kütlesi maksimum olup çekebilecek olan bi madde ,
ama kendimle çeliştiğim nokta da şu eğer ki sonsuzlukta kara delik yada kara cisim varsa bu sonsuzluk tanımını yok edecektir .
ikinci olarak da kütle çekimi sonsuzla sıfırlanır (diye biliyorum), bu da 1.de olduğu gibi sonsuzluğun tanımını yok edecektir

edit: Paralel iki doğrunun kesişimi hakkında ; şimdi paralel iki doğru hayal edildiğinde kesişimleri yoktur yani boş kümedir öyle değil mi , boş küme de her kümenin alt kümesi olduğuna göre sonsuzluğun da alt kümesi olacağından sonsuzlukta kesişir.
edit 2 : Lütfen sonsuzluk insanoğlunun algılayamadığı şeylere denir falan gibi açıklamalara fazla girmeyin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı