Ölümsüzlük mümkün mü?

Sizce ölümsüzlük bulunabilir mi? Ölümsüzlüğün bir gerçek olması için bir yıl tahmininiz var mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bence bu videodaki gibi sürekli gelişen bilim ve teknoloji bir noktada insanları ölümsüz yapabilir. Siz ne düşünüyorsunuz?
Ölümsüzlük çok gereksiz bir şey.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence biyolojik ölümsüzlük mümkün. Yaşlanmak bence bir hastalık. İşin şöyle de bir yanı var; biyolojik olarak ölümsüz bir insan ben nasıl olsa ölümsüzüm diyerek ölüm konusunu irdelemekten geri durmamalı.
Sorgulamalı. Ölenlere ne olduğunu sorgulamalı.

Elbet bir gün ancak 21. yüzyılda değil. Onun dışında - eğer Portal serisini oynadıysanız bilirsiniz - insan zihninin bilgisayara geçirilmesi ve bir robota dönüştürülmesi daha realist geliyor. Ayrıca ölümsüz olmak bir noktadan sonra aşırı sıkıcı olacağı için ölümsüz olan herkes tek tek intihar edecek.
Ölümsüzlük konulu epeyce film ve dizi gördüm. Ölümsüz olanlar yana yana dünyayı dolaşıyor bir yolunu bulup ölmek için. Sizin de belirttiğiniz gibi sanıldığı kadar iyi bir şey değil ölümsüzlük.

EK: Aklıma geldi şimdi. Yıllarca belli dönemlerde düşünmüşümdür. Hani olur da cennete gidersem, çaba yok, acı yok, açlık yok vs, üstelik sonsuz hayat. 3-5 sene bile dayanamam, sıkılırım valla. Cennet olur cehennemden farksız diye. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ölümsüzlük konulu epeyce film ve dizi gördüm. Ölümsüz olanlar yana yana dünyayı dolaşıyor bir yolunu bulup ölmek için. Sizin de belirttiğiniz gibi sanıldığı kadar iyi bir şey değil ölümsüzlük.
Kesinlikle. Hayatın anlamı yaşamın sonu değil, yaşamın sonuna giden yolculuktur.
EK: Aklıma geldi şimdi. Yıllarca belli dönemlerde düşünmüşümdür. Hani olur da cennete gidersem, çaba yok, acı yok, açlık yok vs, üstelik sonsuz hayat. 3-5 sene bile dayanamam, sıkılırım valla. Cennet olur cehennemden farksız diye. :)
Cennet tasvirleri bana da saçma geliyor. Yahu ben 80 yıl yaşamış, ölmüşüm. Huriyi, şelaleyi ne yapayım? :D

"Irmaklardan şaraplar akacak" diyorsun
Cennet-i âlâ meyhane midir?
"Her mümin'e iki huri" diyorsun
Cennet-i âlâ kerhane midir?

Tanrı bize cennette vaat ettiği şarabı
Niçin haram etsin bu dünyada, akla sığar mı?
Bir sarhoş arap, devesini vurmuş Hamza'nın
Peygamber de yasak etmiş Arap'a şarabı
(...)

- Ömer Hayyam

Kesinlikle. Hayatın anlamı yaşamın sonu değil, yaşamın sonuna giden yolculuktur.

Cennet tasvirleri bana da saçma geliyor. Yahu ben 80 yıl yaşamış, ölmüşüm. Huriyi, şelaleyi ne yapayım? :D

"Irmaklardan şaraplar akacak" diyorsun
Cennet-i âlâ meyhane midir?
"Her mümin'e iki huri" diyorsun
Cennet-i âlâ kerhane midir?

Tanrı bize cennette vaat ettiği şarabı
Niçin haram etsin bu dünyada, akla sığar mı?
Bir sarhoş arap, devesini vurmuş Hamza'nın
Peygamber de yasak etmiş Arap'a şarabı
(...)

- Ömer Hayyam
Şöyle bir profilinize ve kabaca 1-2 fikri mesajınıza baktım.
İzlemeye aldığım ilk technopat sen oldun usta.
Sanma ki aynı görüşteyiz veya bakış açısına sahibiz ve hoşlandım.
(Aslında hoşlanmadım bile diyebilirim).
Aklı başında, az buçuk konuşulabilir, zıt fikirde olsa bile bağnazca düşünmeyen biri gibi geldiniz.
Muhtemelen yazdıklarınız ve görüşleriniz bana ters olacak çoğunlukla ama zaten benimle aynı fikirde olanlara değil, bana yeni bakış açıları kazandıracak insanlara değer verir, merakla dinler ve okurum... anyway İYİ GECELER...

Ben sinir hücrelerimizin, beynimizi oluşturan madde ile benliğimizin bağlı olduğu kanısındayım. Dijital versiyonumuz bizim klonumuz gibi bizden farklı bir maddeden yapıldığı için kendine özel ayrı bir bilince sahip olacak.
Işınlanmayı bu yüzden saçma buluyorum. Filmlerde ışınlanma için girdi vücut yok edilip, yerine yeni bir maddeden çıktı vücut üretiliyor. Girdi vücudu yok etmediğimizi varsayalım iki tane siz olurdunuz. Ve tahmin edin sadece sizi siz yapan şey olan aynı maddeye sahip vücudunuzdaki sizi hissederdiniz. Bilinciniz sizi oluşturan madde ve maddeyi oluşturan enerji ile bağlantılı.
Benlik dediğiniz şey hafızayla alakalı bir şey, kişinin geçmiş zamandaki deneyimleri gelecekteki davranış biçimini belirliyor.

Geri
Yukarı