Monitör aniden kapanıyor

khoomei

Hectopat
Yer
🇹🇷
Daha fazla  
Sistemim yeni;
Anakart: ASUS TUF B450-PRO GAMING
CPU: AMD Ryzen 5 3600X 3.80 GHz
RAM: G.Skill Ripjaws V 2x8 GB 3200MHz DDR4 CL16
Ekran Kartı: ASUS RTX 2070S 256 Bit GDDR6 8 GB
SSD: Adata XPG Pro 1 TB M.2
Kasa: Cooler Master Masterbox MB511 ARGB
PSU: Seasonic Focus Plus 650W 80+ Gold
monitör: Samsung Space 27" 144Hz 4ms QHD
İşletim Sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit

Daha önce oyun oynarken 1-2 kez GPU'ya güç gitmeyip 0 FPS ve bilgisayarın kitlenmesi sorununu yaşamıştım.
Bunları hep oyun oynarken yaşamıştım.

Şimdi ise bu sorun bitti fakat birkaç kez monitör aniden kapanıyor. Bilgisayar o sıra çalışıyor, müzik sesi geliyor fakat monitör kapanmış oluyor.
Açma tuşuna basınca siyah bir zeminde monitör menüsü geliyor ama görüntü gelmiyor.
Hemde oyun oynamadığımda da yaşadım, sadece Chrome ya da Spotify açıkken bile başıma geldi.

Mecburen bilgisayarı Power'dan kapatmak zorunda kalıyorum.

Bir çok üst düzey toplama PC'de düşük marka ve özelliklerde PSU gördüm, ben bu sorunları yaşamamak için Seasonic 80+ Gold tercihi yapmıştım. Güç sorunu değildir diye düşünsemde alternatif sorun aklıma gelmiyor.

PSU yetmeme problemi midir? Ya da başka ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Açma tuşuna basınca siyah bir zeminde monitör menüsü geliyor ama görüntü gelmiyor.

Güç kaynağın oldukça kaliteli ve çok rahat sistemini besler, bundan şüphen olmasın ama ekran kartına güç gitmemiş, sistem kilitlenmiş bu sorundan sonra da siyah bir zeminde monitör menüsü geldiğini söylüyorsun. Ekran kartının güç beslemelerinde sıkıntı oluştuğunu düşünüyorum, oyunda bile olmamana rağmen kartına güç gitmiyor ve ani kesilme yaşıyorsun. Sormak istediğim soru bilgisayarı başlatırken hiç bilgisayarını başlattığın anda 1-2 saniye içinde kapandığı sonra hemen kendiliğinden tekrar açıldığı oluyor mu? Olmuyorsa da anakartında çift PCI slotu bulunuyor, ekran kartını ikinci slota takmayı denemen gerektiğini düşünüyorum.

Öncelikle PSU konusunda içimi rahatlattığınız için teşekkür ederim, bende bir sorun yaşatmaması gerektiğini düşünüyorum ama bu olanlardan sonra şüpheye düşmüştüm.

bilgisayarını başlattığın anda 1-2 saniye içinde kapandığı sonra hemen kendiliğinden tekrar açıldığı oluyor mu? Olmuyorsa da anakartında çift PCI slotu bulunuyor, ekran kartını ikinci slota takmayı denemen gerektiğini düşünüyorum.

Bilgisayar açılırken ilk olarak Asus TUF Gaming logosu çıkıyor, sonra tekrar bu logoyu getiriyor, sonrasında Windows ekranı geliyor.

Ama bu 2 logo arasında pc kapanıp açılmıyor, güç kesilmiyor yani. 2 kez gösterilmesi doğal mı bilmiyorum.

Evet GPU'yı diğer slotta deneme imkanım var deneyip sorun yaşayıp yaşamadığımı yazacağım. Çok sık başıma gelen bir mevzu değil, ayda 1-2 kez falan denk geliyor.

Öncelikle PSU konusunda içimi rahatlattığınız için teşekkür ederim, bende bir sorun yaşatmaması gerektiğini düşünüyorum ama bu olanlardan sonra şüpheye düşmüştüm.

Bilgisayar açılırken ilk olarak ASUS TUF Gaming logosu çıkıyor, sonra tekrar bu logoyu getiriyor, sonrasında Windows ekranı geliyor.

Ama bu 2 logo arasında PC kapanıp açılmıyor, güç kesilmiyor yani. 2 kez gösterilmesi doğal mı bilmiyorum.

Evet GPU'yı diğer slotta deneme imkanım var deneyip sorun yaşayıp yaşamadığımı yazacağım. Çok sık başıma gelen bir mevzu değil, ayda 1-2 kez falan denk geliyor.

Ayda 1-2 kez oluşacak kadar nadir sıklıktaki bir sorun için ekran kartınızın da güç kaynağınızın gibi çok büyük ihtimalle sorunsuz olduğunu düşünüyorum. Şimdi tek sorunun bağlantılarda olduğunu sanıyorum, hazır slot da değişmişken güç kaynağınızdan şu an kartınıza takılı olan güç pinleri yerine diğer pinleri denemenizde de fayda var.

Geri
Yukarı