Monitör dahil 6300 TL'ye toplanan i5 10400F sistem nasıldır?

Hocam sistem çok güzel, fakat ben olsam 3500x ve B450M-S2H V2 olarak toplardım.
B460 sanırım 11. nesilde desteklenmeyecek.

Edit : 10400 alınmaz yazmıyor yukarda okuyabiliyorsunuzdur umarım.
Upgrade için 6/6 işlemci almak, 5. nesile upgrade ederken en giriş seviyesi anakarta o işlemciyi takmak? VRM'ler halay çeker, yapmayın hocam.

3500X 6/6 iken 10400F 6/12 onu ne yapacağız?

3500X 6 thread olduğu için tıkanan çekirdeklerini ne yapacağız?

10400F, 3600'den bile iyiyken neden 3500X gibi bir saçmalığı alsın?
@The Tan
Güzel sistem hocam ama 10400F 1080p çözünürlükte 3060 Ti ile sorun yaşabilir.
Hocam evet öyle bir durum var fakat insanlar genelde 1-2 sene sonra gelişecek olan grafikler + RTX vs. o darboğazın azalacağını söylüyor. Bir de öyle bir durum olursa elimdeki monitoru 2. monitor olarak kullanıp 2k bir monitor alabilirim.

Hocam evet öyle bir durum var fakat insanlar genelde 1-2 sene sonra gelişecek olan grafikler + RTX vs. o darboğazın azalacağını söylüyor. Bir de öyle bir durum olursa elimdeki monitöru 2. monitör olarak kullanıp 2K bir monitör alabilirim.

Şöyle söyleyeyim büyük ihtimalle sorun olacaktır ama bu RTX olayını göz önünde bulundurursak AAA oyunlarda pek de sorun olmayacaktır gibime geliyor.

Arkadaşım ben de gideyim 10400F alacak adama Xeon 3440 önereyim, ben size 10400F alınmaz demedim ki diyeyim öyleyse.

Daha iyisi varken neden kötüye surukluyorsunuz?

3600 deseniz bir nevi anlayacağım 3500X neden yani?

Hocam 3600 1600 liraya satılıyor. 3500X 1250 liraya.
Aradaki FPS farkının (yok denecek kadar az) 350TL etmeyeceğini düşündüğüm için 3500x alırdım yazdım.
Not : Öneriyorum yazmadım bunu sizde biliyorsunuz.

Hocam 3600 1600 liraya satılıyor. 3500X 1250 liraya.
Aradaki FPS farkının 350TL etmeyeceğini düşündüğüm için 3500x alırdım yazdım.
Not : Öneriyorum yazmadım bunu sizde biliyorsunuz.
G-galiba 350 TL'lik bir fark var...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tokat manyağı yapıyor 10400F.

Tartışmayı uzatmak istemiyorum dostum ama ben olsam bunu alırdım demek bir öneridir.
Peki hocam haklısınız.
Daha öğrenecek çok şeyim olduğu ortada.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

3500X ile 3600 arasında yazdım sanırım okumayı bilmiyorsunuz.

Not : Ryzen 3500x'in 10400'den daha iyi olduğunu kimse söylemiyor zaten. Bunun farkında değilsiniz.
Şu an kafanızda hayali bir konuşma yaratıyor ve sanki 3500x'in 10400den daha iyi olduğunu söyleyen biriyle tartışıyorsunuz.

Son düzenleme:

Okumayı sökerseniz hocam hayırlısıyla 350TL'lik bir farkın 3600 ile 3500x arasında olmayacağını yazdım.

------*Bonus*------

İyi forumlar.

Son düzenleme:
Okumayı sökerseniz hocam hayırlısıyla 350TL'lik bir farkın 3600 ile 3500x arasında olmayacağını yazdım.(doğru veya yanlış)

Bonus ;

İyi forumlar.
6/6 vs 6/12 ha? Bunu bırakıp kaçıyorum.
Işlemciler birden fazla küçük parça halinde çalışırlar. Bu çalışan her küçük parçaya çekirdek deriz. Bu çekirdekler birleşip işlemciyi oluşturur. Çekirdek sayısı arttıkça performans artışı gözlenir. Birçok senaryoda çekirdek sayısının artması ciddi avantaj sağlar.

Thread olayı çekirdekleri sanal olarak bölününce ortaya çıkan çekirdeklere denir. Işlemci içinde fiziksek olarak bölünen çekirdekler sanal olarak bölunür. Işlemci 12 çekirdekli olmasına rağmen 24 çekirdek gibi davranır. Hesaplamalar yapılırken iş yükü 24 thread arasında paylaştırılır. Bazı senaryolarda performans 12 çekirdeğe göre daha iyidir. Günümüzdeki neredeyse tüm masaüstü ve dizüstü işlemcilerinde bu teknoloji vardır. Genellikle thread sayısı işlemcinin çekirdek sayısının iki katıdır. Yani 8 çekirdekli işlemciniz varsa 16 thread vardır demektir. Günümüzdeki bazı Intel ve mobil(ARM) işlemcilerde bu teknoloji yoktur.

Geri
Yukarı