Monitör iadem kabul edilmedi

Neden yanlış bilgiler veriliyor anlamıyorum!
Google'a 2 satır yazabilirsiniz.
6502 sayılı kanun madde 48. bu arada en son cümleyi de iyi okumanız tavsiye ederim. 😉

Mesafeli sözleşmeler.
Madde 48- (1) mesafeli sözleşme, satıcı veya sağlayıcı ile tüketicinin eş zamanlı.
Fiziksel varlığı olmaksızın, mal veya hizmetlerin uzaktan pazarlanmasına yönelik olarak.
Oluşturulmuş bir sistem çerçevesinde, taraflar arasında sözleşmenin kurulduğu ana kadar.
Ve kurulduğu an da dâhil olmak üzere uzaktan iletişim araçlarının kullanılması suretiyle.
Kurulan sözleşmelerdir.
(2)tüketici, mesafeli sözleşmeyi ya da buna karşılık gelen herhangi bir teklifi kabul.
Etmeden önce ayrıntıları yönetmelikte belirlenen hususlarda ve siparişi onaylandığı.
Takdirde ödeme yükümlülüğü altına gireceği konusunda açık ve anlaşılır şekilde satıcı veya.
Sağlayıcı tarafından bilgilendirilir. Tüketicinin bilgilendirildiğine ilişkin ispat yükü satıcı veya.
Sağlayıcıya aittir.
(3)satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin siparişinin kendisine ulaştığı andan itibaren taahhüt.
Edilen süre içinde edimini yerine getirir. Mal satışlarında bu süre her hâlükârda otuz günü.
Geçemez. Satıcı veya sağlayıcının bu süre içinde edimini yerine getirmemesi durumunda.
Tüketici sözleşmeyi feshedebilir.
(4)tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart.
Ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair.
Bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya.
Sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür.
Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını.
Kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Her hâlükârda bu süre cayma süresinin.
Bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer. Tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın.
Mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.

Birincisi burada yanlış bilgi veren yok, artık herkes attığınız maddelere hakim, hakim olmayan da bir zahmet bakkaldan alış-veriş yapmaya devam etsin. Sizin gibi kanun yapıştırıp geçmek yerine benzer bir olayı bizzat yaşayan biri olarak yardımcı olmaya çalışmak kanımca daha faydalı. Bilmiyorum belki sizde aydınlanırsınız yakında bu konuyla alakalı bir düzenleme geliyor (keyfi iadeler hk.) Hepsiburada, Trendyol gibi firmalar ürün açılıp kullanılmaya başladıktan sonra ürün ile alakalı bir kusur, hata olmadığı sürece o ürünün iadesini servis raporu olmadığı sürece almıyor, 14 günlük iade kapsamına dahil değil. Bizzat benzer bir konuda tüketici hakem heyetinden ret kararı almışlığım var. Mantık dahilinde düşündüğünüzde firmaların bu tarz bir isteği olmasına hak vereceksiniz zaten çünkü ülkemizde bunu kötüye kullanan çok fazla kişi var bkz; Amazon'un dünyaca ünlü iade almadan yenisini gönderme olayının ülkemizde artık geçerli olmaması gibi.

Birincisi burada yanlış bilgi veren yok, artık herkes attığınız maddelere hakim, hakim olmayan da bir zahmet bakkaldan alış-veriş yapmaya devam etsin. Sizin gibi kanun yapıştırıp geçmek yerine benzer bir olayı bizzat yaşayan biri olarak yardımcı olmaya çalışmak kanımca daha faydalı. Bilmiyorum belki sizde aydınlanırsınız yakında bu konuyla alakalı bir düzenleme geliyor (keyfi iadeler hk.) Hepsiburada, Trendyol gibi firmalar ürün açılıp kullanılmaya başladıktan sonra ürün ile alakalı bir kusur, hata olmadığı sürece o ürünün iadesini servis raporu olmadığı sürece almıyor, 14 günlük iade kapsamına dahil değil. Bizzat benzer bir konuda tüketici hakem heyetinden ret kararı almışlığım var. Mantık dahilinde düşündüğünüzde firmaların bu tarz bir isteği olmasına hak vereceksiniz zaten çünkü ülkemizde bunu kötüye kullanan çok fazla kişi var bkz; Amazon'un dünyaca ünlü iade almadan yenisini gönderme olayının ülkemizde artık geçerli olmaması gibi.
Valla gelmesi lazım cidden o kanunun. İyi o zaman herkes Trendyol'dan ürünleri alıp 2 hafta kullanıp iade etsin. Kutuyu açıp, kullanıp, ikinci el statüsüne düşürüp, sonrasında beğenmedim diyerek iade etmek diye birşey var mı ya? Hayatımda hiç yapmadım, asla da yapacağım birşey değil. Hiç etik bulmuyorum.

Mesafeli satış mantığı bu yüzden var. Ürünü alırken görerek almıyoruz, bu yüzden de beğenmedim diyerek iade edebiliyoruz. Kanun bunu diyor. Etiktir veya değildir tartışılır ancak kanun ile bana verilen hakkı kimse gasp edemez, kusura bakmayiniz. Kaldı ki mal ayipliysa zaten bu süre daha uzamaktadır. Ayıplı olan bir durum vardır o zaman da tüketici servis yoluna başvuru yapar ve yine seçimlik haklarını kullanabilir.
Düzenleme gelecekti fakat gelmedi.
Kopyala yapıştır demişsiniz de, başka nasıl olabilir acaba?
Neyse uzatmaya gerek yok. Tabiri caizse kapı gibi kanun var ortada, THH yanlış kararlar verebiliyor, bu durumda da mahkeme yolu açıktır.

Tamam da zaten 1 yıldan fazla süre önce satıcıya iade reddi hakkı tanındı. Servis raporu ürünün kullanıldığına dair belge verirse THH'ye de gidilse satıcı haklı. Şu an kanunda ne varsa onu demek zorundayız, tabii kendi görüşünüzü belirtebilirsiniz fakat kanunu, arkadaşın haklarını hiçe sayarak yorum yapmak kesinlikle yanlış.

Valla gelmesi lazım cidden o kanunun. İyi o zaman herkes Trendyol'dan ürünleri alıp 2 hafta kullanıp iade etsin. Kutuyu açıp, kullanıp, ikinci el statüsüne düşürüp, sonrasında beğenmedim diyerek iade etmek diye birşey var mı ya? Hayatımda hiç yapmadım, asla da yapacağım birşey değil. Hiç etik bulmuyorum.
Ne saçma bir bakış açısı bu? Denemediğim bir ürünü nasıl alayım ben arkadaşım? Zorla beğenmek mi zorundayım ürünü.

Ne saçma bir bakış açısı bu? Denemediğim bir ürünü nasıl alayım ben arkadaşım? Zorla beğenmek mi zorundayım ürünü.
Değerlendirme videosu izleyebilirsin. İncelemeleri ve teknik değerlendirmelerine bakabilirsin. Mümkünse mağazaya gidip deneyebilirsin. Türkiye'de yaşıyorsun, suistimal ülkesi burası. Sizin gibi iyi niyetli, dünyadan haberi olmayanlar için bu yasa mantıklı olur onda sorun yok. Ama kendiniz bir firma kurun, ondan sonra bakın bakalım hergün yüzlerce kişi sattığınız ürünleri birkaç gün kullanıp iade ediyor. Gönderdiğin kargodan daha çok günlük iade kargoları alıyorsun. Kutusu açılmış, ikinci el ürün geliyor sürekli.

Düzenleme: Ayrıca şunu eklemek istiyorum. Ben kendi görüşümü belirttim. “Saçmalık” tarzı kelimeleri kabul etmiyorum. Bu seviyesiz üslupla karşılık vereceksen hiç yazma. Kaale almayacağım çünkü.

Herkese iyi sosyaller. Geçen gün monitör sipariş etmiştim. Ürün geldi fakat kutusu hasarlıydı. Trendyol Express'teki çalışana söyledim tutanak tutulması lazım diye. Tutmadı iade hakkınız var dedi. Ben de belki de sadece kutu hasarlıdır deyip açtım ürünü kullandım bir sorun yoktu. Fakat beğenmedim ürünü iade etmek istedim. Bu sefer iadeyi kabul etmiyorlar. Açtıktan sonra garanti kapsamına girer dendi. Yetkili servisten iade raporu almanız gerek dedi. Ne yapmam gerekiyor arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.
Selam hocam şimdi sana zaten kimse geri yollayamazsın demiyor. Ürünü açtığın içi eğer 15 günlük cayma hakkın varsa gönderirsin geri servise gider incelenir ve ürün değişimi yada paran geriye iade edilir. Sorunda varsa karşı taraf ya bize geri gönder der yada servise gönder der. O zaman herkez ben beğenmedim der ya sorun varsa üründe satıcı sonra onu nasıl satacak sorunlar oluşmaya başlar herkez zarar görür. Ama bazı satıcalar gönder değiştirelim diyor garantiye yollamadan buda var. Ben misal sorun yaşadığım yada hoşuma gitmeyen ürünler oldu aradım konuştum geri iade aldılar yada başka ürün aldım. Paramı yatırdılar.

Bazi firmalar böyle şeyler yapıyor. Normalde kutuyu dikkatli açıp kullanırsın beğenmediginde içine aynı şekilde geri koyarsın iaden kabul olur. Yani şu ana kadar bende hep böyle oldu

Normal de öyle değil dostum, Teknolojik ürünlerde ayıplı (Kusurlu) ürün ise iade alıyorlar onun dışında açılıp kullanılmış ürünün iadesi olmaz.

Selam hocam şimdi sana zaten kimse geri yollayamazsın demiyor. Ürünü açtığın içi eğer 15 günlük cayma hakkın varsa gönderirsin geri servise gider incelenir ve ürün değişimi ya da paran geriye iade edilir. Sorunda varsa karşı taraf ya bize geri gönder der ya da servise gönder der. O zaman herkes ben beğenmedim der ya sorun varsa üründe satıcı sonra onu nasıl satacak sorunlar oluşmaya başlar herkes zarar görür. Ama bazı satıcalar gönder değiştirelim diyor garantiye yollamadan bu da var. Ben misal sorun yaşadığım ya da hoşuma gitmeyen ürünler oldu aradım konuştum iade aldılar ya da başka ürün aldım. Paramı yatırdılar.

Ayıplı ürün değilse teknolojik ürünlerde öyle bir şey yok artık iade edemiyorsun.

Normal de öyle değil dostum, Teknolojik ürünlerde ayıplı (Kusurlu) ürün ise iade alıyorlar onun dışında açılıp kullanılmış ürünün iadesi olmaz.

Ayıplı ürün değilse teknolojik ürünlerde öyle bir şey yok artık iade edemiyorsun.
15 gün deneme kalktımı evvel vardı da değişmiş demek o zaman senin dediğin gibi olur aynen zaten satıcıyı arıyorsun abi benim sistemim bu bunda çalışır mı çalışır dedi çalışmadı ben de aradım onlar aradı geri gönderdim.

Son düzenleyen: Moderatör:
15 gün deneme kalktımı evvel vardı da değişmiş demek o zaman senin dediğin gibi olur aynen zaten satıcıyı arıyorsun abi benim sistemim bu bunda çalışır mı çalışır dedi çalışmadı ben de aradım onlar aradı geri gönderdim.

Teknolojik ürünler de kalktı corona şeylerinden sonra, ayıplı olmadığı sürece iade gerçekleşmiyor dediğim gibi.

Geri
Yukarı