Monitör renk ayarı nasıl olmalı?

NiksRa

Centipat
Daha fazla  
Monitör
Koorui 27e6qc
Koorui 27e6qc marka bir monitör aldım. 1440p 144Hz fakat renk ve parlaklık ayarlarını tam yapamadım. En iyi ayarlar nasıl olmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitör renk ayarları bence kişiden kişiye ve oynadığın oyunlara göre değişen bir şeydir bazıları sıcak renkler sever bazıları tam tersi, sürekli değiştire değiştire kendine göre belli bir renk ayarı bulmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

IPS panel olsa tam yardımcı olabilirdim ama en güzeli şu şekilde olur. Öncelikle monitörün kendi menüsünden renk ayarı yaptıysan onları eski ayarına getir. Sonra aşağıdaki menüde ne kadar renk profili varsa onları kaldırıp yerine benim seçtiğim ayarı seçip uygula ve varsayılan yap.

1710193988479.png

1710194021885.png

Ben IPS panel iki monitör kullanıyorum farklı marka ve modelde. Bu ayar grafik tasarım konusunda bana iki ekranı da en yakın renk skalasında ve doğruya en yakın renklerde görmemi sağlıyor. Bu ayarı keşfettikten sonra Mac dahil hep bu ayarla ilerliyorum ve aynı anda hem mac hem pc iki ayrı ekranda açıkken bile renkleri birbirine çok yakın değerlerde oluyor.

Yani tam olarak bilmiyorum ne sonuç alırsın panele göre ama ben IPS panelde hiç bir zaman bu ayardan şaşmıyorum.

Geri
Yukarı