Dell G2724D renk ayarı nasıl olmalı?

@BerkayZ87 He şimdi anladim... Ancak söylediğiniz şey tamamen testin mantığina aykırı. Doğru denemez buna.

Şimdi olay şu:

Daha önce dediğim gibi test farklı tonlarda kırmızıdan oluşuyor. W harfi geniş renk gamutunda olan bir renk olduğu için monitör geniş renk gamutu destekliyorsa onu bariz farklı renkte görüyorsunuz.

Ancak bir monitör WCG değil demek DCI-P3, Rec.2020 desteklemiyor demek değil. Sadece coverage çok düşük olduğu için WCG olarak değerlendirilmiyor. Yani W'ya baktığınızda aslında W var yine ancak bariz değil.

Dolayisiyla siz de renk ayarlarıyla oynayıp kırmızıyi fazla azaltıp arttırdığınizda farklı tondaki kırmızı farklı değişiyor ve görebilmiş oluyorsunuz.

Hatta bir adım ileriye götürebilirim. Çok düşük gamuta sahip olsa dahi kırmızıda geniş kaplamaya sahipse görüntüleyebilirsiniz.

Yani olayın renk doğruluğu ile doğrudan bir alakası yok. Test, bunun standartize edildiği durum üzerine kurulu. Renk doğruluğu anormal olmayan bjr monitör WCG değilse görmemelisiniz. Yani aslında bu durumda görmeniz bir sıkıntı. Testin amacına ters düşüyorsunuz. WCG olmadan gorüyorsanız renk doğruluğunuz iyi olduğu için değil tam tersi olduğu için görüyorsunuz.

Şans diyorsunuz dogru ancak siz olasılıği %50-50 mi sanıyorsunuz? Gaming bjr monitörde bilimum doğrulukların nispeten kötü gelme ihtimali daha yüksek.

Niye patlayasınız zaten çoktan değişmissiniz. Fabrika ayarlarına sıfırlayıp tekrar girin bakalım eski haline gelmiş mi. Gelmişse kullanmakta bjr sakinca olduğunu sanmıyorum çünkü berk hocanın dedigi gibi anlamalarının bir yolu olacağına sanmıyorum. OLED olsa hadi neyse hasar olursa belki oradan çıkarırlar ama LCD bu.

Ben de çok merak ettim sıfırlıyor mu acaba.

-
@BerkayZ87 Bir de hocam, bu fabrikanın yaptığı baked-in kalibrasyon servis menüsünde mi oluyor? Yoksa modları (Örn: sRGB modu) modifiye edip kitliyorlar? Yani ne yaparsak kalibrasyonu bozabiliriz?
Hocam hem konsol için hem pc için ayrı ayrı profiller oluşturdum ve monitörle uğraşmaktan çok sıkıldım, bundan dolayı fabrika ayarlarına geri döndürmek istemiyorum açıkcası üşengeçliğim tuttu.

Bu arada bende hala W gözükmüyor ne yaptısam yapayım, hdr açtım kapadım,kontrastla oynadım, RGB değerleriyle oynadım , ICC proflini yükledim yok babam yok. Monitörde sıkıntı olduğunu sanmıyorum ama bi yeri kaçırıyorum sanırım

"Sadece genis renk gamutunda goruntulenebilen bir renk" deyimi epey sacma. Zira dedigim gibi, les gibi renk gamutu olan monitorlerde dahi gorebiliyorsan burada genis renk gamutunu kapsayan bir renk olmasiyla alakali bir durum yok.

%90 P3'teki dE ile %70 P3'teki dE duz mantik ayni kapiya cikmiyor. Ayrica o sitedeki renk gamutu kiyaslamasi da tam olarak dogru bir wide gamut sayilmiyor. O testin ana amaci zaten W harfini gorup gorememen. Doygunluk vs. icin farkli testler var.

Degil. Boyle bir seyin kesinligine dair kanit da sunamazsin. Rastgele geliyorlar. %50 olduguna dair bir sey demedim ayrica. Pekistirmek icin verdigim basit bir ornekti sadece.

Kendi urunum olsa denerdim. Memnuniyetsiz bicimde 10K verdigim urunu kullanacagima ya iade ederim ya da servis menusune mudahale eder, bozulmasi durumunda da servis menusune girdim gibi sacma bir aciklama yapmak yerine bozuldu der gecerim.
Öyle tabii ki ama ben genel olarak monitörü beğendim zaten sadece parlaklığı bana az geldiği için ve herkes parlaklığını yeterli bulduğu için acaba bi yeri ayarlamayı mı unuttum diye düşündüm. Çözüm de sanırsam bu servis menüsündeki ayar. Bir daha bi yerini bozup iade vs uğraşmak istemiyorum

Öyle tabii ki ama ben genel olarak monitörü beğendim zaten sadece parlaklığı bana az geldiği için ve herkes parlaklığını yeterli bulduğu için acaba bi yeri ayarlamayı mı unuttum diye düşündüm. Çözüm de sanırsam bu servis menüsündeki ayar. Bir daha bi yerini bozup iade vs uğraşmak istemiyorum.
Hocam monitor kategorisinde maalesef sans faktoru fazlaca var. 10 tane ayni monitorden alsan 10'u da farkli goruntu kalitesine sahip olabiliyor. Ama gunun sonunda iyi bir urun aldiginizin bilincinde olmak guzel bir his.
Bu arada bende hala W gözükmüyor ne yaparsam yapayım.
OSD Menu'deki butun ayarlarin fotografini ceker misin?

@BerkayZ87 Bir de hocam, bu fabrikanın yaptığı baked-in kalibrasyon servis menüsünde mi oluyor? Yoksa modları (Örn: sRGB modu) modifiye edip kitliyorlar? Yani ne yaparsak kalibrasyonu bozabiliriz?
Kalibrasyonu bozamazsin. Anca tekrar kalibrasyon yapabilirsin halihazirda yapilanin uzerine. Veya elle adam etmekle ugrasmak gerek. Bunun icin de RTINGS ve EIZO gibi platformlarda test patternlari var. Gamma, Contrast ve Brightness gibi ayarlamalar icin patternlar mevcut.

Hocam monitor kategorisinde maalesef sans faktoru fazlaca var. 10 tane ayni monitorden alsan 10'u da farkli goruntu kalitesine sahip olabiliyor. Ama gunun sonunda iyi bir urun aldiginizin bilincinde olmak guzel bir his.

OSD Menu'deki butun ayarlarin

OSD Menu'deki butun ayarlarin fotografini ceker misin?

Kalibrasyonu bozamazsin. Anca tekrar kalibrasyon yapabilirsin halihazirda yapilanin uzerine. Veya elle adam etmekle ugrasmak gerek. Bunun icin de RTINGS ve EIZO gibi platformlarda test patternlari var. Gamma, Contrast ve Brightness gibi ayarlamalar icin patternlar mevcut.
Ekledim hocam.

Dosya Ekleri

• IMG_6494.jpeg
    IMG_6494.jpeg
    108,5 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_6493.jpeg
    IMG_6493.jpeg
    110,2 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG_6492.jpeg
    IMG_6492.jpeg
    111,1 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_6491.jpeg
    IMG_6491.jpeg
    124,4 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG_6490.jpeg
    IMG_6490.jpeg
    95,7 KB · Görüntüleme: 28
@Cryaem Parlaklık 75 kontrast 100 yapmışsın sanırsam. Parlaklığı en başından beri 75 olarak bıraktığın için parlak gelmemiş olma ihtimali var mı? Yoksa kendin mi sonradan düşürdün?
Hocam ben düşürdüm oda karanlık olunca ışık gözümü aldı. Dediğiniz ayarların neredeyse hepsini kurcaladım ama W harfini göremiyorum.

Hocam ben düşürdüm oda karanlık olunca ışık gözümü aldı. Dediğiniz ayarların neredeyse hepsini kurcaladım ama W harfini göremiyorum.
Şuradaki R'yi düşürmeyi deneyip diğer taraftan da R'yi 40 civarına çekmeyi dener misin?

1707171024949.png

Kalibrasyonu bozamazsin
Önceki fotoğrafta attığım servis menüsündeki ayarlar nedir peki? Kalibrasyon yapıldığında servis menüsüne mi kaydoluyor yoksa hazır moda mı kaydediyor? Benimki sRGB kalibrasyonlu ve sRGB modunda bir şeyi değiştirmeye izin vermiyor.

G-sync açmadan ekstrem hizda kullanmanızi önermem.

@BerkayZ87 Hocam tahmin yürütmekten yoruldum şu işe. İnternette kaynak da bulamıyorum. Madem biliyorsunuz kaynak atın okuyup öğreneyim. Aksi halde siz de tahmin yürütüyorsunuz varsayacağım.

Site zaten sıkıntılı. sRGB modda görebiliyorum W'yu.

-
Edit1: 10 bit WCG destekli telefonumda Chrome'da göremiyordum. Tarayıcı ayarlarından zorla DCI-P3'e aldım görebiliyorum.

Tarayıcı ile de alakalı.

Son düzenleme:
Önceki fotoğrafta attığım servis menüsündeki ayarlar nedir peki? Kalibrasyon yapıldığında servis menüsüne mi kaydoluyor yoksa hazır moda mı kaydediyor? Benimki sRGB kalibrasyonlu ve sRGB modunda bir şeyi değiştirmeye izin vermiyor.

G-sync açmadan ekstrem hizda kullanmanızi önermem.

@BerkayZ87 Hocam tahmin yürütmekten yoruldum şu işe. İnternette kaynak da bulamıyorum. Madem biliyorsunuz kaynak atın okuyup öğreneyim. Aksi halde siz de tahmin yürütüyorsunuz varsayacağım.

Site zaten sıkıntılı. sRGB modda görebiliyorum W'yu.

-
Edit1: 10 bit WCG destekli telefonumda Chrome'da göremiyordum. Tarayıcı ayarlarından zorla DCI-P3'e aldım görebiliyorum.

Tarayıcı ile de alakalı.
O ayar default açık zaten hocam. Öyle biliyorum en azından

Geri
Yukarı