Monitör renk ayarı nasıl yapılır?

wolfywashere

Femtopat
Daha fazla  
Monitör renk ayarlarım doğru değil televizyondan bakıyorum pembe monitörden bakıyorum kırmızı monitörüm Acer RG241yp ekran kartı AMD yardıma ihtiyacım var. Renkler güzel gözükmüyor videolarda karanlık arka plan büyük pixeller oluşturuyor. İğrenç görüntü oluşuyor ve nesnelerin etrafı piksel piksel oluyor bu sorun sadece video izlerken oluyor. Oyun oynarken gayet güzel.
Bahsettiğim pembe kırmızı mevzusu bu videonun 34. saniyesi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sizde hangi renk bahsettiğim çiçek

Son düzenleme:
kendi ayarlarını komple atabilirmisin

ips mi monitörün
Evet, IPS kullanıyorum ama her panelin renk gamı aynı değil yani. Kontrast 50, Netlik 80, Gamma 2.2, Renk Sıcaklığı 6500K'da kullanıyorum. Galiba sadece netlik ayarını artırmıştım aldığımda, diğer ayarlar zaten stok olması lazım. Fotoğraf editlerken sRGB moduna alıyorum.

netlik nerden ayarlıyorsun

Evet, IPS kullanıyorum ama her panelin renk gamı aynı değil yani. Kontrast 50, Netlik 80, Gamma 2.2, Renk Sıcaklığı 6500K'da kullanıyorum. Galiba sadece netlik ayarını artırmıştım aldığımda, diğer ayarlar zaten stok olması lazım. Fotoğraf editlerken sRGB moduna alıyorum.

monitörün acer degil herhalde

netlik nerden ayarlıyorsun
monitörün acer degil herhalde
Benim monitörümün markası Philips.

Öyle bir ayar yoksa zaten netlik sorunu da yoktur. Netlik ayarı düşük olunca hafif buğulu bir camın arkasına bakıyor gibi oluyor pikseller.

Bi de tavsiye vereyim, otomatik contrast ayarı diye bi ayar varsa ve açıksa onu da kapatmanızı tavsiye ederim.

parlaklık 75
kontrast 50
siyah güçlendir 3
süper netlik açık
renk sıcaklığı sıcak
monitördeki ayarlar böyle
ips dedim tn ye göre her türlü daha iyi renk verir dedik renk veriyo ama yanlış veriyo videodaki objelerin kenarları pixelleniyor
Benim monitörümün markası Philips.

Öyle bir ayar yoksa zaten netlik sorunu da yoktur. Netlik ayarı düşük olunca hafif buğulu bir camın arkasına bakıyor gibi oluyor pikseller.

Bi de tavsiye vereyim, otomatik contrast ayarı diye bi ayar varsa ve açıksa onu da kapatmanızı tavsiye ederim.

parlaklık 75
kontrast 50
siyah güçlendir 3
süper netlik açık
renk sıcaklığı sıcak
monitördeki ayarlar böyle
ips dedim tn ye göre her türlü daha iyi renk verir dedik renk veriyo ama yanlış veriyo videodaki objelerin kenarları pixelleniyor
Siyah güçlendirme ayarını değiştirmeyi deneyin. Renk sıcaklığını da sıcak yaparsanız pek gerçekçi olmaz ama göz yorgunluğu için daha sağlıklı. Obje kenarları pikselleniyor dediğiniz şey nasıl bi şey pek anlamıyorum, video çekip Youtube'a atarsanız daha iyi olabilir belki.

Geri
Yukarı