Çözüldü Monitöre görüntü, fare ve klavyeye güç gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

HAWKARD

Decapat
Öncelikle herkese merhaba, yazı biraz uzun olacak sabreden herkese teşekkür ederim. İlk konum, hatam olursa affola.

Sorunum şu şekilde; bilgisayarımı rutin temizliğini yapmak için güç kablosundan söküp işlemci fanı, ekran kartı fanı ve kasa fan pervanelerini tahta çubuk, pamuk ve kolonya yardımıyla temizledim. Kasayı geri taktığımda monitörüme görüntü gelmedi, keza mouse ve klavyeye de güç gelmedi.

Bilgisayarcıya götürdüm, ekran kartı slotlarında bir arıza var sanırım deyip olduğu gibi geri geldi. Akşam geri taktım kasayı, görüntü geldi ekran kartıyla birlikte ve her şey normal çalıştı. Sabah kasayı açtığımda yine aynı sorun oldu. Çözüm denemesi olarak ekran kartını söküp VGA ile bağladım, görüntü geldi. Birkaç saat sonrasında bilgisayar kendini resetleyip aynı sorunu bu kez VGA ile yaptı.

Sonrasında BIOS pilini çıkartıp takıp tekrar denedim, yine görüntü gelmedi. RAM'leri çıkartıp tek tek takarak denedim, yine gelmedi. Şu an ekran kartı sökük bir şekilde VGA ile bağladım, bu sefer geldi ekran kartını takınca yine gelmiyor. Sorunun kaynağı nedir?

Sistem özellikleri;

ASUS Prime A320 M-F Anakart
Ryzen 3 2200G işlemci
8+8 = 16 GB RAM
500W PSU.

Çözüm
Olası çözümleri yazıcağım.
Termal macunları sürdünüz değil mi?
VGA bağlıyken ekran kartı driver kaldırır mısınız öyle deneyin.
Ekran kartının soketine zarar vermiş olabilirsiniz kolonya kurumadan şase vesaire bir problem oluşmuş olabilir.

Macunlar sürülü, farklı ekran kartı takıp denedik ekran kartı çalıştı. Driver seçeneğini denemedim fırsat bulduğum zaman deneyeceğim hocam teşekkür ederim yardımınız için.
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Dün akşam ekran kartını takıp görüntü alıp alamayacağımı denedim ve görüntü aldım. Klavye ve fareye da güç geldi şu an için sorun ortadan kalktı. Vaktinizi ayırdığınız ve yardım ettiğiniz için tekrar teşekkürler. Konu kapanabilir.
Farklı bir PSU ile denediniz mi? BIOS'un versiyonu nasıl? Güncelleme varsa yapıp deneyin. Her ihtimali değerlendirmek gerekir.

Anladım hocam. Farklı PSU ile sıkıntı oldu mu?

Bir ihtimalle anakartta sıkıntı olabilir. Garantisi varsa gönderebilirsiniz.

Benim arkadaşlara nazaran farklı bir görüş sunacağım. Bazen 16 pinli soketleri tam oturmaya biliyor. Kabloların düzgün bağlandığından emin olun derim. Son olarak klavye ve fare güç gelmiyor ve bilgisayar çalışıyorsa ramlerle alakalı da problem olabilir. Tam oturduğuna ve oksitlenme yapıp yapmadığını kontrol etmenizi öneririm.

Benim arkadaşlara nazaran farklı bir görüş sunacağım. Bazen 16 pinli soketleri tam oturmaya biliyor. Kabloların düzgün bağlandığından emin olun derim. Son olarak klavye ve fare güç gelmiyor ve bilgisayar çalışıyorsa ramlerle alakalı da problem olabilir. Tam oturduğuna ve oksitlenme yapıp yapmadığını kontrol etmenizi öneririm.
Ramleri söküp silgi ile sildikten sonra tekrar taktım ve sonuç aynı hocam..

RAM'leri söküp silgi ile sildikten sonra tekrar taktım ve sonuç aynı hocam.

Ekran kartının soketine zarar vermiş olabilirsiniz kolonya kurumadan şase vesaire bir problem oluşmuş olabilir.

Macunlar sürülü, farklı ekran kartı takıp denedik ekran kartı çalıştı. Driver seçeneğini denemedim fırsat bulduğum zaman deneyeceğim hocam teşekkür ederim yardımınız için.
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Dün akşam ekran kartını takıp görüntü alıp alamayacağımı denedim ve görüntü aldım. Klavye ve fareye da güç geldi şu an için sorun ortadan kalktı. Vaktinizi ayırdığınız ve yardım ettiğiniz için tekrar teşekkürler. Konu kapanabilir.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı