Monitörlerde ms farkı hissedilebilir mi?

• Konuyu başlatan gvvn
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 589

gvvn

Decapat
Merhabalar. Uygun fiyatlı monitör bakıyorum, gözüme birkaç tane kestirdim. Biri LG 144Hz 1ms modeliyken diğeri Samsung 144Hz 4ms modeli. Bir CS:GO oyuncusuyum. Hertz'in benim için önemi oldukça fazla. Fakat:
Milisaniye farkı çok farkeder mi?
1ms ile 4ms arasındaki farkı rahatlıkla ayırt edebilir miyiz veya yüksek ms değerindeki panellerde ghosting problemi yaşanır mı?
Sorularıma cevap arıyorum. Yardımcı olabilecek herkese şimdiden teşekkürler.

1000/60 60 heartz ise 16,6 Ms yani sen monitörünün frekansına göre hesaplayacaksın. Olay aslında senin aldığın FPS de bitiyor yani sen yüksek Hz bir monitör alır isen misal 144 Hz ve kasan da 144 FPS verir ise 1000/6,9 Ms alırsın, burada ki olay yani monitörler de yazan Ms bir pixelin renk değişim süresi eğer 1 Ms monitör alır isen buna göre alırsın sonucu 5 Ms olur ise 5000/60 yapacaksın. Senin kasan daha fazla FPS verir ise yani görüntü bu sefer monitör yetişemeyecek, akıcı bir oyun deneyimi olmayacak bu yüzden tepki süresi ne kadar az olur ve frekansın ne kadar yüksek olur ise alacağın deneyim o kadar iyi olur, gerek varmı orası tercih meselesi.

Son düzenleme:
Yaşanır, bunu deneyimlemeyen kişilerin bu soruya cevap vermesi mümkün değil. Yaşanmaz diye aldığım 4ms 240 Hz Samsung VA panel monitörümü 2 ay iade edebilmek için kıvrandım. VA panelin kendine has bir Ghosting problemi var. Bunu her göz farkedebiliyor. Üstelik teknoloji mağazasında çalıştığım için farklarını birinci elden görebiliyorum.

Merhabalar. Uygun fiyatlı monitör bakıyorum, gözüme birkaç tane kestirdim. Biri LG 144Hz 1ms modeliyken diğeri Samsung 144Hz 4ms modeli. Bir CS:GO oyuncusuyum. Hertz'in benim için önemi oldukça fazla. Fakat:
Milisaniye farkı çok farkeder mi?
1ms ile 4ms arasındaki farkı rahatlıkla ayırt edebilir miyiz veya yüksek ms değerindeki panellerde ghosting problemi yaşanır mı?
Sorularıma cevap arıyorum. Yardımcı olabilecek herkese şimdiden teşekkürler.

Çok yüksek değer ve düşük değerlerler arasındaki farkı normal kişiler algılayabilir ama 1ms ve 4ms arasındaki farkı anlamanız için oyuncu olmanız lazım.

Oyunlarda nasıl 50 ping ile 55 pingin farkını anlayamıyorsak 1ms monitör ile 5ms monitörün de farkını anlayamayız diye düşünüyorum.
Belki aynı oyunu her gün uzun saatler oynayan kişiler anlayabilir ama o bile zor bence.

Bu tarz ufak detaylara takılmak yerine en iyi görüntü kalitesine sahip monitörleri seçmek eğer profesyonel olarak rekabetçi oyun oyanmıyorsanız en mantıklısı.

Yeni konular

Geri
Yukarı