Monster Abra A5 v12.1 düşük Valorant performansı

msefadisli

Decapat
Öncelikle merhabalar, hepinize sağlıklı günler diliyorum. Bu konu hakkında birçok konu açılmış fakat kendi yaşadığım bir ayrıntı hakkında tam bilgi sahibi olamadım o yüzden siz değerli Technopat üyelerinin bilgisine ihtiyacım oldu.
Monster notebook Abra A5 v12.1 kullanıcısıyım. Çeşitli oyunlar oynuyorum çoğu oyunlarda CPU yüksekliğinden dolayı sürekli kasma, takılmalar meydana geliyor. Valorant oyununda CPU kullanımım sürekli %100 oluyor bu yüzden oyunda özellikle savaş anında mouse çevirmelerinde aşırı bir kasma meydana geliyor. V-Sync açtığım zaman kısmen bu kasma gidiyor ve stabil bir hale geliyor ama bu sefer FPS 59-60'a sabitlemek zorunda kalıyorum. FPS oyunlarında da FPS bir miktar önem arz ettiği için FPS'imi yükseltmek istiyorum bu sınırlandırmayı kaldırmak istiyorum fakat CPU kullanımının etkisiyle takılma meydana geldiği için adeta kafesin içinde sıkışıp kalıyorum. Bu konu hakkında bilgi birikimi ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekranın zaten 60Hz değil mi? Daha fazlasının bir önemi yok.
Monitörüm 75Hz fakat Yüksek fpslerde mouseda kasma yapıyor.
Quick Cpu kullanıyor musunuz ?
Hayır böyle bir konuyla ilgili bilgim dahi yok.
Yine bir Single Channel RAM mağduru daha, hoş geldin aramıza dostum.
Bunu hiç düşünmemiştim, ram tek kanalda olduğu için yapar mı böyle ? Ama sorun sanki CPU gibi yani CPU yükseldikçe kasıyor bu da ramden dolayı mı ? Kusura bakmayın tam bilgi sahibi değilim.
Bir başka sorunlu Abra laptop konusu.
Maalesef, çoğu oyunda bu mouse kasmasını yaşıyorum.
RAM kaynaklı evet tek kanal olduğunu görmemişim.
Yani sorun donanımsal olma ihtimali yüksek mi ?

2 çözümün var, raminin aynısından bir tane daha alacaksın, ya da monitör kullanabilirsin varsa harici.
Harici monitör kullanıyorum, hatta ben acaba o yüzden mi diye çıkarıp laptop ekranıyla denedim sorun devam etti.
Yanlış bilgi. FPS arttıkça varsayılan hz değerinden üstünü göremezsiniz, evet ama FPS arttıkça input lag azalır ve daha akıcı bir oyun deneyimi oluşur.
Evet hocam, FPS 60 üstüne çıktığı an direkt mouse takılmalarım başlıyor.

Monitörüm 75Hz fakat yüksek FPS'lerde mouseda kasma yapıyor.

Bunu hiç düşünmemiştim, RAM tek kanalda olduğu için yapar mı böyle? Ama sorun sanki CPU gibi yani CPU yükseldikçe kasıyor bu da RAM'den dolayı mı? Kusura bakmayın tam bilgi sahibi değilim.

Yani sorun donanımsal olma ihtimali yüksek mi?

Harici monitör kullanıyorum, hatta ben acaba o yüzden mi diye çıkarıp laptop ekranıyla denedim sorun devam etti.

Mause kaynaklı olabilir mi? Mause driverı var ise silip dener misiniz?

Öncelikle merhabalar, hepinize sağlıklı günler diliyorum. Bu konu hakkında birçok konu açılmış fakat kendi yaşadığım bir ayrıntı hakkında tam bilgi sahibi olamadım o yüzden siz değerli Technopat üyelerinin bilgisine ihtiyacım oldu.
Monster notebook Abra A5 v12.1 kullanıcısıyım. Çeşitli oyunlar oynuyorum çoğu oyunlarda CPU yüksekliğinden dolayı sürekli kasma, takılmalar meydana geliyor. Valorant oyununda CPU kullanımım sürekli %100 oluyor bu yüzden oyunda özellikle savaş anında mouse çevirmelerinde aşırı bir kasma meydana geliyor. V-Sync açtığım zaman kısmen bu kasma gidiyor ve stabil bir hale geliyor ama bu sefer FPS 59-60'a sabitlemek zorunda kalıyorum. FPS oyunlarında da FPS bir miktar önem arz ettiği için FPS'imi yükseltmek istiyorum bu sınırlandırmayı kaldırmak istiyorum fakat CPU kullanımının etkisiyle takılma meydana geldiği için adeta kafesin içinde sıkışıp kalıyorum. Bu konu hakkında bilgi birikimi ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim.
VALORANT optimizasyon sorunlarından olabilir. Başka bir güncellemeyle düzelmezse yüksek ihtimal RAM'den dolayı.

Monitörüm 75Hz fakat yüksek FPS'lerde mouseda kasma yapıyor.

Bunu hiç düşünmemiştim, RAM tek kanalda olduğu için yapar mı böyle? Ama sorun sanki CPU gibi yani CPU yükseldikçe kasıyor bu da RAM'den dolayı mı? Kusura bakmayın tam bilgi sahibi değilim.

Yani sorun donanımsal olma ihtimali yüksek mi?

Hocam mouse driverı var ise mouse gecikmesini 125Hz 8 ms yapın düzelebilir eski bilgisayarımda olan sorunu böyle düzeltmiştim.

Hocam mouse driverı var ise mouse gecikmesini 125Hz 8 ms yapın düzelebilir eski bilgisayarımda olan sorunu böyle düzeltmiştim.
Logitech g102 mouse kullanıyorum driver olarak bilmiyorum ama logitechin programı yüklü hocam. Ama driver sorunu olsa sürekli yapmaz mı ? 60 fpsin üstüne çıktığı an takılmaya başlıyor İlgilendiğin için çok teşekkür ederim

Donanım artırmalı GPU'yu açın bir de öyle deneyin

Öyle yaptığını sanıyorsun, ama normalde CPU'nun %100 olmaması lazım, sen onu açmamışsın, aç bir dediğimi yap
Evet Valorant oynarken en düşük CPU değerim %80 Nvidia denetim masasında kullanım olarak 1050 seçtim. Bir de sağ tıklayıp çalıştırdan nvidia seçiyorum başka bir yöntem var mı sizin bildiğiniz ?

Evet Valorant oynarken en düşük CPU değerim %80 NVIDIA denetim masasında kullanım olarak 1050 seçtim. Bir de sağ tıklayıp çalıştırdan NVIDIA seçiyorum başka bir yöntem var mı sizin bildiğiniz?

Logitech'in programı genelde takılmalara neden olur. Onu kapatıp arka planda öyle deneyin hatta gerekirse silin deneyin düzelmezse yeniden yüklersiniz. Mouse Hz sorunu değişik bir şey bende takılma olduğu zaman ben öyle cozmustum şahsen.

Yeni konular

Geri
Yukarı