Çözüldü Monster Abra A5 v16.7 oyun sırasında 95 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bne Viper

Yoctopat
Daha fazla  
Elimde Monster Abra A5 v16.7 model Gaming laptop var Control Center da CPU sıcaklığım oyunlardayken bana bir tık fazla geliyor 85-95 derece arası hatta 98i bile gördüm termal macunda sıkıntı olduğunu düşünmüyorum PC 2 aylık bu değerler normal mi? İşlemci modeli i5 11400h CPU ve GPU normal değerler nedir?

Çözüm
Evet doğru attın. Sisteminde undervolt kilidi yok, durum çok iyi. Bu arada ThrottleStop.EXE'yi masaüstüne atıp çalıştır RAR dosyasından açma.
O işlemciye undervoltun nasıl yapılacağı hakkında fikrim yok ama undervolttan önce şu işlemleri uygula.

TPL sekmesindeki Disable Power Limit Control yazısının tikini kaldır ve Long Power PL1'in Clamp'ın tikini kaldır. Sonra Power Limit 4'ün ikince kutusuna 0 yaz ve kaydet. Ana menüdeki turn on tuşuna basmayı unutma.

@erengore
Simdi arkadasim belli spesifikasyonlar vardir, yani islemcilerin zarar gormeden calisabilecegi sicaklik araliklari, bu Intel'de 0-110/120 derece civaridir islemci bu spesifikasyonun sinirlarini asmadigi surece zarar gormez. Ayrica islemcinin tam performansta calisabilecegi sicaklik araliklari da vardir. Bu genelde Intel'de max 100C'dir islemci 100 derece degil 99.9 olsa bu normal kabul edilir.
Cidden mi 100'e kadar normal?
O halde ekran karti sınıri 86 86 olmadikca sorun yok...
Sistem boyle mi ?

soğutma olarak hiçbir şey kullanmıyorum oyunlarda ise valorantta düşük de kullanıyorum control centerda performans modunda kullanıyorum
Düşükte oynama. Orta ya da yüksek ayarlarda oyna. Monitörün 144 Hz ise ve senin bilgisayarın 144+ FPS alıyorsa VSync ayarını kesinlikle aktifleştir. Bunları yaparak işlemcinin üzerindeki yükü azaltır 5-10 derecelik düşüş sağlarsın.

Dostum dediğin ayarları yapıp işlemci tabanlı bir oyuna gir bakalım performansa etki ediyor mu etmiyor mu. Bu ayarlar FPS'te büyük kayıplar yaşatır.
Fazla oyun oynamıyorum. Valorant ve Steam PUBG'de denedim. FPS anlamında bir kaybım olmadı. İşlemci tabanlı ve boyutu küçük olan bir oyun söyleyin onunla da deneyeyim. Belki ben yanlış biliyorumdur.
soğutma olarak hiçbir şey kullanmıyorum oyunlarda ise valorantta düşük de kullanıyorum control centerda performans modunda kullanıyorum
Performans modu aşırı derecede etkiliyor dostum. Eğlence modunda kullanıp dene. Ne FPS kaybı yaşayacaksın ne de ısı yükselecek. Sonuçlarını buraya atarsın.

Dosya Ekleri

• Aadsız.png
    Aadsız.png
    801 KB · Görüntüleme: 35
1646074203332.png

Bu eğlence modundaki strest testinin birkaç dakikalık sonucu. Maksimum sıcaklık 90-91 derece. Birkaç gün önce uzun stres testi yaptığımda da aynı sonucu almıştım.

1646074276967.png

Bu ise testin devamında performans modunu seçtiğimde oluşan sıcaklık. Maksimum 98-99 derece.

İkisinin arasındaki farkı bu yüzden vurgulamıştım.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    897 KB · Görüntüleme: 37
  • sdgfd.png
    sdgfd.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
Evet doğru attın. Sisteminde undervolt kilidi yok, durum çok iyi. Bu arada ThrottleStop.EXE'yi masaüstüne atıp çalıştır RAR dosyasından açma.
O işlemciye undervoltun nasıl yapılacağı hakkında fikrim yok ama undervolttan önce şu işlemleri uygula.

TPL sekmesindeki Disable Power Limit Control yazısının tikini kaldır ve Long Power PL1'in Clamp'ın tikini kaldır. Sonra Power Limit 4'ün ikince kutusuna 0 yaz ve kaydet. Ana menüdeki turn on tuşuna basmayı unutma.

@erengore

Çözüm

Geri
Yukarı