Monster Abra A5 v17.1 düşük FPS ve FPS düşmesi

GkhanKlc

Hectopat
Monster Abra A5 v17.1 laptop aldım arkadaşlar. 1650 laptop almak istemedım ama aldığım sonuc ondan da kötü cıktı maalesef. 9 bin TL'ye bu performansında bir sıkıntı var.

i5-11400h 8 GB 500 GB SSD RTX3050

Dying Light da 40 50 FPS ama hiçbir sabitlik yok surekli FPS düşmesi. Monster teknik servis de bağlandı bir sürü ayar yaptı internette gördüğüm birçok NVIDIA ayarını denedim bir şey yok. Diğer oyunlarda da farklı bir durum yok Valorant LoL gibi oyunlar 100 -120 FPS gibi ama orada da droplar yaşanıyor. Yorumlarda yazan 200 FPS'ler görunmuyor bu tip espor oyunlarında. RAM veya ekran kartı o kadar ahım şahım değil ama bu değerlerde normal değil. GPU usage yüzde 50leri geçmiyor RAM darboğaz da yapmıyor yetiyor. Isınma desen yok laptop buz gibi anlamadım gitti.
Bir önerisini bilgisi olan var mı acaba? Monster teknik servise versem benchmark testi yapıp gerı verecek diye düşünüyorum ya da rama bahane atacak gibi geliyor.

NVIDIA tum performans ayarları optimus olayını yaptım.
Driver temiz kurulum yaptım.
Format atıp sadece driver kurup sadece 1 oyun denedım yine sonuc aynı.

Dosya Ekleri

• monstor.jpg
    monstor.jpg
    196,1 KB · Görüntüleme: 174
Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce oynadığım sorunsuz olan bu oyunu, daha iyi bir bilgisayarda oynarken bahsettiğiniz sorunları yaşadım ve oyunu kaldırdım. Oyuna sık sık güncelleme geliyor. Bir sonraki güncellemeden sonra deneyin birde.

evet sorunlu oyunmus ama durum sadece bu oyunla alakalı degil hocam
Aslında sorunlu bir oyun değil ama sık sık etkinlikler güncellemeler geldiği için bazen sorunlar yaratabiliyor. Onun dışında bilgisayarınız ile ilgili söyleyebiliceğim şeyler, herkezin bildiği söylediği şeyler. Temiz driver kurulumu, format, oyun dosyaları doğrulama gibi basit şeyler. Umarım en kısa zamanda sorununuz çözülür ve keyifle oynarsanız. Çünki güzel bir oyun. :)

Kullanmasam derim de. Halihazırda aynı laptopla yüksek FPS değerlerini yazanlarda var yani. Onların 8 RAM'ı benım 8 RAM'e göre 2 kat mi çalılşıyor o zaman. Her FPS dropunuda Dual RAM demek saçma degıl mı sizce. Gene de yazılım ya da driver kaynaklı oluyor bu tip sorunlar bence.

Farklı bir şekilde çözülürse söyleyinde öğreneyim. 8 GB RAM alamam demek yerine şu yaklaşımınız hiç hoş değil. Ayrıca olayın bencelik bir durumu yok, RTX 3050 ve i5 11400h ikilisinin FPS sorunları "genel" olarak RAM'den kaynaklı ama siz maalesef iki dk farklı konulara bakmak yerine burada kendi gerçekliğinizde yaşamak istediğiniz için yardımcı olamayacağım.

Farklı bir şekilde çözülürse söyleyinde öğreneyim. 8 GB RAM alamam demek yerine şu yaklaşımınız hiç hoş değil. Ayrıca olayın bencelik bir durumu yok, RTX 3050 ve i5 11400h ikilisinin FPS sorunları "genel" olarak RAM'den kaynaklı ama siz maalesef iki dk farklı konulara bakmak yerine burada kendi gerçekliğinizde yaşamak istediğiniz için yardımcı olamayacağım.

Bencillik lafı nerede geçti ayrıaca yardım etmek zorunda değilsiniz her gördüğünüz 8 RAM'e 8 RAM takmak demek de zorunda olmadgınız gibi. Diğer konuları goruyorum 3 adet 8 GB RAM laptopta var elimde olan durumu yazıyorum boşa trip atıyorsun. Hadi benım lafımı boş ver değerler ortada. RAM bottleneck nerede orada bir açıklarmsıınız bana. Ekran kartı yük binmiyor diyorum RAM takın diyorsunuz. RAM takmamak gibi bir düşüncem yok ama olay RAM degıl.

Al gezdiğim forumlardan bir örnek yorum.
Same issue here. On Lenovo L340 Gaming with a GTX 1650 and i7 9750HQ with no luck. I upgraded to 16 GB RAM thinking that was an issue but it didn't work :(

Sadece RAM tak 3 kat performans bekle mantıgından cıkın ya da hiç yazmayın hocam. Bu dizilimin vermesi gereken değerler bunlar değil her şeye genel RAM yazmanın mantıksız olduğu gibi. Ben yine 8 RAM takacağım yakında ama sorunu çözmüycek siz yardımcı olmayın bana teşekkür ederim zamanınız için.

Birçok laptopta 8 GB RAM var ve ve neredeyse tamamı alması gerekenden daha düşük FPS alıyor. Forumdaki konulara bakarak anlayabilirsin:) Valorant ve LoL'de Dual channel çok daha fazla kendini hissettiriyor. Ben de aynı sorunu yaşamıştım. Saçma demeden önce biraz daha mı düşünseniz?
Forumda aynı şey bana da söylendi RAM'i 16 yaptım hiçbir değişiklik yok hala donuyor - drop giriyor oyunlara.

Yeni konular

Geri
Yukarı