Monster Abra A5 v17.1 düşük FPS ve FPS düşmesi

GkhanKlc

Hectopat
Monster Abra A5 v17.1 laptop aldım arkadaşlar. 1650 laptop almak istemedım ama aldığım sonuc ondan da kötü cıktı maalesef. 9 bin TL'ye bu performansında bir sıkıntı var.

i5-11400h 8 GB 500 GB SSD RTX3050

Dying Light da 40 50 FPS ama hiçbir sabitlik yok surekli FPS düşmesi. Monster teknik servis de bağlandı bir sürü ayar yaptı internette gördüğüm birçok NVIDIA ayarını denedim bir şey yok. Diğer oyunlarda da farklı bir durum yok Valorant LoL gibi oyunlar 100 -120 FPS gibi ama orada da droplar yaşanıyor. Yorumlarda yazan 200 FPS'ler görunmuyor bu tip espor oyunlarında. RAM veya ekran kartı o kadar ahım şahım değil ama bu değerlerde normal değil. GPU usage yüzde 50leri geçmiyor RAM darboğaz da yapmıyor yetiyor. Isınma desen yok laptop buz gibi anlamadım gitti.
Bir önerisini bilgisi olan var mı acaba? Monster teknik servise versem benchmark testi yapıp gerı verecek diye düşünüyorum ya da rama bahane atacak gibi geliyor.

NVIDIA tum performans ayarları optimus olayını yaptım.
Driver temiz kurulum yaptım.
Format atıp sadece driver kurup sadece 1 oyun denedım yine sonuc aynı.

Dosya Ekleri

• monstor.jpg
    monstor.jpg
    196,1 KB · Görüntüleme: 180
Son düzenleyen: Moderatör:
Aygıt yöneticisinden devre dısı bırakmayı denedım ama 10 FPS altına dustu. İşin içinden çıkamıyorum. Onu devre dışı bırakmada iyi bir şey degıl. Pil ömrü ve güç tüketimi bakımında PC'yı çok yıpratır gibi.Bu sorunun ram ile bir alakası yok

Mavi ekran yedım bir süre sonra. Acıldı sıkıntısız
Aygıt yöneticisi ile biostan devre dışı bırakmak aynı değil dostum güven bana aynı sorunu 1 aydır araştırıyorum maalesef çözümü yok. Tek çözüm dediğim gibi bu ama biosta çok az özellik var ce değişmiyor. MUX teknolojisi ne araştır bir cihazda bu özellik yok o yüzden olmuyor. Evinde monitör var mı bu arada ?

Aygıt yöneticisi ile biostan devre dışı bırakmak aynı değil dostum güven bana aynı sorunu 1 aydır araştırıyorum maalesef çözümü yok. Tek çözüm dediğim gibi bu ama biosta çok az özellik var ce değişmiyor. MUX teknolojisi ne araştır bir cihazda bu özellik yok o yüzden olmuyor. Evinde monitör var mı bu arada ?
Maalesef yok 2. bir ekran. 2 gundur girmediğim site denemıgım yontem kalmadı benim de. RAM ile düzelceğini bilsem takarım da alakası yok bu durumun. İade etmeyı denesem mi bilmiyorum. İlk ölü piksel çıktı değişim yağtılar sımdıde bu. 14 gun geçti artık bu saaten sonra zor.

16 GB RAM yapınca biraz daha azalıyor evet ama tam çözüme kavuşmuyor. Eğer bulabilirsen başka monitöre bağlayıp görüntü verme seçeneği var Windows'ta onu da sadece ikincil ekran yapınca sorunun çözüldüğünü göreceksin. Başka monitör olunca sadece NVIDIA ekran kartı çalışıyor çünkü. Ben bir şekilde şimdilik idare ediyorum ama BIOS güncellemesi falan olur da o seçenek gelirse diye bekliyorum.

16 GB RAM yapınca biraz daha azalıyor evet ama tam çözüme kavuşmuyor. Eğer bulabilirsen başka monitöre bağlayıp görüntü verme seçeneği var Windows'ta onu da sadece ikincil ekran yapınca sorunun çözüldüğünü göreceksin. Başka monitör olunca sadece NVIDIA ekran kartı çalışıyor çünkü. Ben bir şekilde şimdilik idare ediyorum ama BIOS güncellemesi falan olur da o seçenek gelirse diye bekliyorum.
teknik servis ile görüşüp pc bıraktınızmı hiç ne diyorlar
144 hz ekran var ama 60 fps alamıyoruz :D valorant da 90 fps aldıktan sonra 144 hz ekranın ne kıymeti var

3050ti ile benzer sıkıntılarım vardı çözüm şu şekilde oldu. Öncelikli ramler dual olursa 20-30 fps kendiliğinden artıyor. Sonrasından ise Nvidea denetim masasından valorant.exe için dahili grafik kartını seçin. Valorantı gforceexperience dan başlatmayın ve kesinlikle experience içinde valoranta performans ayarı yapmayın. Grafik ayarlarını valorantın kendi oyun menüsü içinden yapın. Biz hernekadar nvidea daha performanslı çalıştıracak diye düşünsenkte bu oyun ve pc için durum öyle değil. Bu aşamada fps 140-200 arasında seyredecek yanlız droplar arada devam edecek. Benim pc için konuşuyorum: droplar 2 sebepten olduğuna kanaat getirdim. İlki turksat kablo net ile bağlantı da akşam saatlerinde anlık yüksek pingler oluyordu. Türknete geçerek pingimi sabitledim ve %80 droblar bitti. ikincisi ise gforceexperince ile alakalı. Windows 10 da ilk format sonrasında kendi kurduğu driverlar gforce experinceın kurduğundan daha verimli. En azından valorant için öyle. Ben eski yeni tüm driverları kurup kaldırıp en verimli olanını bulup öyle bırakmıştım.

Farklı monitöre bağlamakta fpsi artıyor.

Bu şekilde birazda valorant görüntü ayarlarından kısarak 240-250 fps lere kadar yükseltmiştim.

Valorant optimizasyonu en berbat oyun olarak tarihe geçse yeridir...

Son düzenleme:
3050ti ile benzer sıkıntılarım vardı çözüm şu şekilde oldu. Öncelikli ramler dual olursa 20-30 fps kendiliğinden artıyor. Sonrasından ise Nvidea denetim masasından valorant.exe için dahili grafik kartını seçin. Valorantı gforceexperience dan başlatmayın ve kesinlikle experience içinde valoranta performans ayarı yapmayın. Grafik ayarlarını valorantın kendi oyun menüsü içinden yapın. Biz hernekadar nvidea daha performanslı çalıştıracak diye düşünsenkte bu oyun ve pc için durum öyle değil. Bu aşamada fps 140-200 arasında seyredecek yanlız droplar arada devam edecek. Benim pc için konuşuyorum: droplar 2 sebepten olduğuna kanaat getirdim. İlki turksat kablo net ile bağlantı da akşam saatlerinde anlık yüksek pingler oluyordu. Türknete geçerek pingimi sabitledim ve %80 droblar bitti. ikincisi ise gforceexperince ile alakalı. Windows 10 da ilk format sonrasında kendi kurduğu driverlar gforce experinceın kurduğundan daha verimli. En azından valorant için öyle. Ben eski yeni tüm driverları kurup kaldırıp en verimli olanını bulup öyle bırakmıştım.

Farklı monitöre bağlamakta fpsi artıyor.

Bu şekilde birazda valorant görüntü ayarlarından kısarak 240-250 fps lere kadar yükseltmiştim.

Monster mı ?

3050 Ti ile benzer sıkıntılarım vardı çözüm şu şekilde oldu. Öncelikli RAM'ler Dual olursa 20-30 FPS kendiliğinden artıyor. Sonrasından ise NVIDIA Denetim Masası'ndan valorant.exe için dahili grafik kartını seçin. Valorant'ı gforceexperiencedan başlatmayın ve kesinlikle Experience içinde Valorant'a performans ayarı yapmayın. Grafik ayarlarını Valorant'ın kendi oyun menüsü içinden yapın. Biz herne kadar NVIDIA daha performanslı çalıştıracak diye düşünsenkte bu oyun ve PC için durum öyle değil. Bu aşamada FPS 140-200 arasında seyredecek yalnız droplar arada devam edecek. Benim PC için konuşuyorum: Droplar 2 sebepten olduğuna kanaat getirdim. İlki Türksat kablo net ile bağlantı da akşam saatlerinde anlık yüksek pingler oluyordu. TurkNet'e geçerek pingimi sabitledim ve %80 droblar bitti. İkincisi ise gforceexperince ile alakalı. Windows 10 da ilk format sonrasında kendi kurduğu driverlar gforce Experience'ın kurduğundan daha verimli. En azından Valorant için öyle. Ben eski yeni tüm driverları kurup kaldırıp en verimli olanını bulup öyle bırakmıştım.

Farklı monitöre bağlamakta FPS'i artıyor.

Bu şekilde biraz da Valorant görüntü ayarlarından kısarak 240-250 FPS'lere kadar yükseltmiştim.

Experience içinde bir ayar yapmıyorum zaten. Tüm ayarları oyun içinden ve NVIDIA 3D ayarlarını ise sadece optimumdan Max karta almak için kullanıyorum. Fiber internet var. Olay sadece Valorant'ta değil 3 farklı durum paylaştım. Ama 3050 kart için 70 -80 FPS ne kadar mantıklı Valorant için.

Experience içinde bir ayar yapmıyorum zaten. Tüm ayarları oyun içinden ve NVIDIA 3D ayarlarını ise sadece optimumdan Max karta almak için kullanıyorum. Fiber internet var. Olay sadece Valorant'ta değil 3 farklı durum paylaştım. Ama 3050 kart için 70 -80 FPS ne kadar mantıklı Valorant için.
Aynı problemi yaşadım ve böyle çözebildim. Sanırım intel ile Nvidea Mux mevzusundan sorun kaynaklanıyor. Bios üzerinden inteli kapatabilsek sorun kendiliğinden çözülecek ama bu ayar mevcut değil. Sanırım görüntü hernekadar Nvidea tarafından işlense de görüntüyü intel üzerinden aktarıyor. Buda fps kaybına sebep oluyor

Geri
Yukarı