Monster Abra A5 v17.1 düşük FPS ve FPS düşmesi

GkhanKlc

Hectopat
Monster Abra A5 v17.1 laptop aldım arkadaşlar. 1650 laptop almak istemedım ama aldığım sonuc ondan da kötü cıktı maalesef. 9 bin TL'ye bu performansında bir sıkıntı var.

i5-11400h 8 GB 500 GB SSD RTX3050

Dying Light da 40 50 FPS ama hiçbir sabitlik yok surekli FPS düşmesi. Monster teknik servis de bağlandı bir sürü ayar yaptı internette gördüğüm birçok NVIDIA ayarını denedim bir şey yok. Diğer oyunlarda da farklı bir durum yok Valorant LoL gibi oyunlar 100 -120 FPS gibi ama orada da droplar yaşanıyor. Yorumlarda yazan 200 FPS'ler görunmuyor bu tip espor oyunlarında. RAM veya ekran kartı o kadar ahım şahım değil ama bu değerlerde normal değil. GPU usage yüzde 50leri geçmiyor RAM darboğaz da yapmıyor yetiyor. Isınma desen yok laptop buz gibi anlamadım gitti.
Bir önerisini bilgisi olan var mı acaba? Monster teknik servise versem benchmark testi yapıp gerı verecek diye düşünüyorum ya da rama bahane atacak gibi geliyor.

NVIDIA tum performans ayarları optimus olayını yaptım.
Driver temiz kurulum yaptım.
Format atıp sadece driver kurup sadece 1 oyun denedım yine sonuc aynı.

Dosya Ekleri

• monstor.jpg
    monstor.jpg
    196,1 KB · Görüntüleme: 179
Son düzenleyen: Moderatör:
@GkhanKlc sakın BİOS güncellemesi yapmayın. Aklınızda bulunsun.

FIVR sekmesinde ekranın orta üst kısmında 4 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Ardından hemen altındaki kutuyu tikleyin. Sonrasında onun da altında Offset Voltage'i göreceksiniz. Range'i 250mV yapın ve CPU Cache için Offset Voltage'i -60 ayarlayın. Apply'a basın.

Şimdi aynı işlemi CPU Core için de -60 ayarlayın. Apply'a basın.

CPU Core ve Cache'in IccMax değerini 140A ayarlayın. İGPU Unslice için de 80A'ya ayarlayın.

System Agent için de 40A'nın altındaysa 40A ayarlayın.

Non Turbo Ratio'yu 1 ayarlayın ve Lock layın.

Tablonun hemen altındaki kutuyu tikleyin. Disable and Lock Turbo Power Limits'i yani.

FIVR sekmesinin sağ en alt köşesinde 3 seçenekli kutudan en alttakini seçin. Apply'a basın. Ardından OK'a basın ve çıkın.

TPL sekmesine geçin.

Disable Power Limit Control tikini kaldırın. PL1'i 90 ayarlayın. Clamp tikini kaldırın.

Power Limit 4'ü belki ayarlamamız gerekebilir. Şimdilik ona dokunmayalım. Fazla tuhaf bir değerde değil çünkü.
Apply'a basın.

ThrottleStop Ana Ekranında BD PROCHOT tikini kaldırın. Ardından Turn On butonuna tıklayın. Ardından Save'e basın.

Oyun bilgisayarınızın güç modunu asla değiştirmeyin. Misal Monster Kontrol Merkezinde ayarlama yapmayın.
8 RAM başlığı goruyor bazıları konuyu okumadan direk Dual channel yap 8 RAM ekle yapıstıyor cevaba. İyi ki bir 8 RAM Dual channel olayını öğrenmişer her sorun oraya gidiyor bazıları için.
Throttle olmayan sistemler için doğru bir bilgidir ama sistem Throttle oluyorsa RAM'leri Dual yapmak sorunu çözmez. Hem Throttle olmayıp hem de Dual Channel modülasyonunda olan sistemler akıcı deneyimler yaşayacaktır.
Isınma artacaktır. Sistemin son durumdaki ısınma durumunu bana bildirin.

Bu arada Options kısmına girin ve PROCHOT Offset'i 5 ayarlayın. Ardından Lock PROCHOT Offset'i tikleyin. Çıkın. Demeyi unutmuşum.

@GkhanKlc sakın BİOS güncellemesi yapmayın. Aklınızda bulunsun.

FIVR sekmesinde ekranın orta üst kısmında 4 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Ardından hemen altındaki kutuyu tikleyin. Sonrasında onun da altında Offset Voltage'i göreceksiniz. Range'i 250mV yapın ve CPU Cache için Offset Voltage'i -60 ayarlayın. Apply'a basın.

Şimdi aynı işlemi CPU Core için de -60 ayarlayın. Apply'a basın.

CPU Core ve Cache'in IccMax değerini 140A ayarlayın. İGPU Unslice için de 80A'ya ayarlayın.

System Agent için de 40A'nın altındaysa 40A ayarlayın.

Non Turbo Ratio'yu 1 ayarlayın ve Lock layın.

Tablonun hemen altındaki kutuyu tikleyin. Disable and Lock Turbo Power Limits'i yani.

FIVR sekmesinin sağ en alt köşesinde 3 seçenekli kutudan en alttakini seçin. Apply'a basın. Ardından OK'a basın ve çıkın.

TPL sekmesine geçin.

Disable Power Limit Control tikini kaldırın. PL1'i 90 ayarlayın. Clamp tikini kaldırın.

Power Limit 4'ü belki ayarlamamız gerekebilir. Şimdilik ona dokunmayalım. Fazla tuhaf bir değerde değil çünkü.
Apply'a basın.

ThrottleStop Ana Ekranında BD PROCHOT tikini kaldırın. Ardından Turn On butonuna tıklayın. Ardından Save'e basın.

Oyun bilgisayarınızın güç modunu asla değiştirmeyin. Misal Monster Kontrol Merkezinde ayarlama yapmayın.

Throttle olmayan sistemler için doğru bir bilgidir ama sistem Throttle oluyorsa RAM'leri Dual yapmak sorunu çözmez. Hem Throttle olmayıp hem de Dual Channel modülasyonunda olan sistemler akıcı deneyimler yaşayacaktır.
Isınma artacaktır. Sistemin son durumdaki ısınma durumunu bana bildirin.

Bu arada Options kısmına girin ve PROCHOT Offset'i 5 ayarlayın. Ardından Lock PROCHOT Offset'i tikleyin. Çıkın. Demeyi unutmuşum.
Sımdı başlıyorum yapmaya .Benım sistemdeki sıkıntı throttle mı hocam simdi

Her şeyi yaptım şu an program hala açık PC yeniden başlatayım mı? Yoksa bu program açıkken bir deneme mi yapmalıyım.
Hayır yeniden başlatmayın. Aynen bu şekilde test edin. Denemelere başlayın.
i7 11. Nesil bir işlemci Throttle olmadan duramaz genelde. Çok zordur. Elimizden geleni yaptıktan sonra son çare bir çözüm daha var. Olmazsa çözümü frekansı sabitlemekte bulacağız.

Hayır yeniden başlatmayın. Aynen bu şekilde test edin. Denemelere başlayın.
i7 11. nesil bir işlemci throttle olmadan duramaz genelde. Çok zordur. Elimizden geleni yaptıktan sonra son çare bir çözüm daha var. Olmazsa çözümü frekansı sabitlemekte bulacağız.

İyileşme var 70 80leri goruyor ama 20 30'lara drop da yıyor genel olarak 50'lerde FPS değerleri GPU kullanımı yıne dusuk gibi ekran görüntüsü bu şekilde.

Dosya Ekleri

• son durum-min.png
    son durum-min.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 67

Yeni konular

Geri
Yukarı