Monster Abra A5 v17.1 düşük FPS ve FPS düşmesi

GkhanKlc

Hectopat
Monster Abra A5 v17.1 laptop aldım arkadaşlar. 1650 laptop almak istemedım ama aldığım sonuc ondan da kötü cıktı maalesef. 9 bin TL'ye bu performansında bir sıkıntı var.

i5-11400h 8 GB 500 GB SSD RTX3050

Dying Light da 40 50 FPS ama hiçbir sabitlik yok surekli FPS düşmesi. Monster teknik servis de bağlandı bir sürü ayar yaptı internette gördüğüm birçok NVIDIA ayarını denedim bir şey yok. Diğer oyunlarda da farklı bir durum yok Valorant LoL gibi oyunlar 100 -120 FPS gibi ama orada da droplar yaşanıyor. Yorumlarda yazan 200 FPS'ler görunmuyor bu tip espor oyunlarında. RAM veya ekran kartı o kadar ahım şahım değil ama bu değerlerde normal değil. GPU usage yüzde 50leri geçmiyor RAM darboğaz da yapmıyor yetiyor. Isınma desen yok laptop buz gibi anlamadım gitti.
Bir önerisini bilgisi olan var mı acaba? Monster teknik servise versem benchmark testi yapıp gerı verecek diye düşünüyorum ya da rama bahane atacak gibi geliyor.

NVIDIA tum performans ayarları optimus olayını yaptım.
Driver temiz kurulum yaptım.
Format atıp sadece driver kurup sadece 1 oyun denedım yine sonuc aynı.

Dosya Ekleri

• monstor.jpg
    monstor.jpg
    196,1 KB · Görüntüleme: 181
Son düzenleyen: Moderatör:
İyileşme var 70 80leri goruyor ama 20 30'lara drop da yıyor genel olarak 50'lerde FPS değerleri GPU kullanımı yıne dusuk gibi ekran görüntüsü bu şekilde.
-60 olan Offset değerlerini -70'e çıkarın.

Limits sekmesine Clear çekin ve tekrar oyuna girin ardından.
Oyundan çıkınca bana Limits sekmesinin ekran görüntüsünü gönderin.

-60 olan Offset değerlerini -70'e çıkarın.

Limits sekmesine Clear çekin ve tekrar oyuna girin ardından.
Oyundan çıkınca bana Limits sekmesinin ekran görüntüsünü gönderin.
limit ekranı cleardan sonra hep bos kaldı

Dosya Ekleri

• 070-2 -min.png
    070-2 -min.png
    1,3 MB · Görüntüleme: 55
  • 70  -1 -min.png
    70 -1 -min.png
    1,3 MB · Görüntüleme: 49
  • ayarlar 1 -min.png
    ayarlar 1 -min.png
    869,2 KB · Görüntüleme: 50
  • ayarlar2-min.png
    ayarlar2-min.png
    865,7 KB · Görüntüleme: 45
  • limit.jpg
    limit.jpg
    163,6 KB · Görüntüleme: 51
  • valo.jpg
    valo.jpg
    184,2 KB · Görüntüleme: 62
İyileşme var 70 80leri goruyor ama 20 30'lara drop da yıyor genel olarak 50'lerde FPS değerleri GPU kullanımı yıne dusuk gibi ekran görüntüsü bu şekilde.

Kanka ekran kartı çok ısınıyor maalesef. Çift çıkış yapıp hava atmaya çalışmışlar ama fan soğutamıyor.

Hayır yeniden başlatmayın. Aynen bu şekilde test edin. Denemelere başlayın.
i7 11. Nesil bir işlemci Throttle olmadan duramaz genelde. Çok zordur. Elimizden geleni yaptıktan sonra son çare bir çözüm daha var. Olmazsa çözümü frekansı sabitlemekte bulacağız.

Sea reis bu arada. Hazır aynı laptopken GPU'nun serin çalışmasını sağlamak için de bir yöntem var mı?

Bu oyunu test edeceksen bulduğun çözümü uygula öyle dene.
Laptop buz gıbı iken de durum aynı yüzde 40 kullanımda bile 60 65 derece iken FPS vermıyor.
Diğer oyunlardada hala aynımı. Laptoarda düzgün çalışan bir oyunda dene. Witcher gibi mesela.

Dostum bios'un nasıl rica etsem telefonundan fotoğraf çekip atabilir misin ? Ya da bir video bulursan şurdaki gibi demen yeterli olucaktır bir ayar var ona bakacağım da.
Eğer BIOS'daki dedicated GPU ayarlarından bahsedıyorsan baktım ona ama GPU yerıne chipset var bende o ayar yok advance sekmesinde.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu oyunu test edeceksen bulduğun çözümü uygula öyle dene.

Diğer oyunlardada hala aynımı. Laptoarda düzgün çalışan bir oyunda dene. Witcher gibi mesela.
akıcı ama 60 ustunu gormuyor .Yukarda valorant daki durumda var değerler dusuk

Dosya Ekleri

• witcher .jpg
    witcher .jpg
    269,6 KB · Görüntüleme: 45
  • witcher 2.jpg
    witcher 2.jpg
    284,9 KB · Görüntüleme: 50
Eğer BIOS'daki dedicated GPU ayarlarından bahsedıyorsan baktım ona ama GPU yerıne chipset var bende o ayar yok advance sekmesinde.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

akıcı ama 60 ustunu gormuyor
Sorun bu dostum aynı bios bende de var senin gibi ekran kartı kullanımım sürekli düşüyor vs bir türlü sabit fps alamıyorum 16 GB ram olmasına rağmen. İntel ekran kartını devre dışı bırakamıyoruz biostan ve işlem nvidia ekran kartından çıkmasına rağmen en son ekrana gelen görüntüyü dahili ekran kartı veriyor. Eğer devre dışı bırakma seçeneği olsaydı görüntü sadece nvidia üzerinden gelicekti ve düzgün çalışacaktı. Sorunun kaynağı bu dostum. Eski biosta o ayar varmış fakat bu yeni biosta yok. Ben de abra a5 v16.6.6 kullanıyorum.

Sorun bu dostum aynı bios bende de var senin gibi ekran kartı kullanımım sürekli düşüyor vs bir türlü sabit fps alamıyorum 16 GB ram olmasına rağmen. İntel ekran kartını devre dışı bırakamıyoruz biostan ve işlem nvidia ekran kartından çıkmasına rağmen en son ekrana gelen görüntüyü dahili ekran kartı veriyor. Eğer devre dışı bırakma seçeneği olsaydı görüntü sadece nvidia üzerinden gelicekti ve düzgün çalışacaktı. Sorunun kaynağı bu dostum. Eski biosta o ayar varmış fakat bu yeni biosta yok. Ben de abra a5 v16.6.6 kullanıyorum.
Aygıt yöneticisinden devre dısı bırakmayı denedım ama 10 FPS altına dustu. İşin içinden çıkamıyorum. Onu devre dışı bırakmada iyi bir şey degıl. Pil ömrü ve güç tüketimi bakımında PC'yı çok yıpratır gibi.Bu sorunun ram ile bir alakası yok
-60 olan offset değerlerini -70'e çıkarın.

Limits sekmesine clear çekin ve tekrar oyuna girin ardından.
Oyundan çıkınca bana limits sekmesinin ekran görüntüsünü gönderin.

Mavi ekran yedım bir süre sonra. Acıldı sıkıntısız

Dosya Ekleri

• mavi ekran.jpg
    mavi ekran.jpg
    95 KB · Görüntüleme: 60
@GkhanKlc NVIDIA kontrol panelinden oyunu NVIDIA GPU'sunu kullanması için ayarlamayı denedin mi?

Ayrıca şu videoyu
izleyip GPU kullanımlarının karşılaştırmasını yapıp Single Channel ve Dual Channel arasındaki farkı görebilirsin.

Geri
Yukarı