Monster Abra A5 v17.2 & Intel 11. nesil pişmanlıktır!

Moonday16

Yoctopat
Daha fazla  
Cümleye nasıl başlayacağım bilemiyorum. Biraz araştırma yaparak ve sorular sorarak kendime böyle bir zor dönemde de olsa bir notebook satın alayım dedim. Herkesin de bildiği üzere ülkemizde ucuz ve performanslı görünen bir marka var ve oda tabii ki Monster!

24.01.2022 tarihinde Hepsiburada üzerinden satın almış olduğum Monster Abra A5 v17.2'in bana tek faydası elektrik ve doğal gaz faturalarımda ki düşüş oldu. Hayatımda aldığım en kötü kararlardan biri de kesinlikle ucuza kaçarak Monster markasını tercih etmekti ve bu bana büyük bir ders oldu. Şimdi gelelim bu kadar serzenişin asıl sebeplerine. Satın almış olduğum notebook modelinin incelemelerine baktığım da herkes son derece memnun olarak görünüyordu ama maalesef öyle değilmiş. Bunu da satın alıp kullandıktan sonra öğrendim.

Başlıca sorun olarak malzeme kalitesi vasatın üstünde cihazı elime aldığımda bir yerden bir yere ekran açıkken taşıdığımda gıcırdama sesleri geliyor ve kasası elimde esniyor. Az daha zorlasam bükülüp kırılacak gibi bir hissiyat veriyor bir diğeri de çok kötü şekilde parmak izi bırakıyor bırakmaması imkansız çünkü bilgisayar o kadar ısınıyor ki ellerimi terletiyor hatta klavyede ki W a s D bölümü o kadar ısınıyordu ki kullanamıyordum bile. Sonra neden bu kadar kötü diye araştırdığım da Clevo kasa kullanılıyormuş bunun bu kadar kötü olacağını bilsem almazdım zaten. Bir diğeri de oyunlarda sürekli yaşadığım FPS sorunları ve FPS düşüşleri mesela oyuna başlıyorum 200 FPS ile devam ediyorum yaklaşık 3-5 dk sonra bu 120 140'lara kadar düşüyor ve sabitleniyor.

Hazır konu ısınmadan ve FPS düşüşlerinden açılmışken bu notebook nasıl olurda bu kadar ısınır diye araştırdığım da herkesin aynı dertten muzdarip olduğunu gördüm ve işin iyice detaylarına inmek istedim sorunu çözmek istedim çünkü artık ısınması rahatsız etmeye başlamıştı ve ödediğim meblağ az olmadığı için can sıkmaya başlamıştı. Herhangi bir oyuna girdiğimde işlemci direk yaklaşık 40 70 saniye sonrasında 90 95 dereceleri görüyordu. Mesela Valorant oynadığım zaman ya da Watch Dogs 2 işlemci aniden ısınıyor ve kendini ısıttığı yetmezmiş gibi bir de ekran kartını da ısıtmaya başlıyordu bunu nereden çıkardın diye soracak olursanız ekran kartını FurMark ile test ettiğimde 65 70 derecelerde gezerken oyuna girdiğimde yer yer 80 87 dereceyi görmeye başlıyordu.

Acaba oyunlarda optimizasyon sorunumu var diye düşünüp oyun dışında da test etmek için araştırmaya başladım. Araştırma yaptığımda Cinebench R23 ve Prime95 testi yapmamı önerenler oldu ve testleri yapmak için kolları sıvadım ve bir de orada bana ikinci darbeyi vuran bir şey ile daha karşılaştım. Birçoğu inceleme videosunda bahsi bile açılmayan bir konudan bahsetmek istiyorum size.

Cihazın işlemci özelliklerine Intel'in resmi sitesinden baktığımız zaman Intel i5 11400h işlemcisinin Turbo frekansı 4.50 GHz olarak görünüyordu. cinebenc R23 testini başlattıktan 30 saniye sonra işlemci 92 dereceyi gördü ve test esnasında 3.70 4.00 GHz calısmaya başladı. Daha sonrasında işlemci sıcaklığı bir anda 70 75 dereceye düşünce ne oldu diye şaşırdım. Tam o esna da işlemci çalışma frekansı gözüme çarptı kağıt üzerinden 4.50 GHz olarak lanse edilen işlemci test esnasında 4.00 GHz ısındıktan 40 50 saniye sonra da 2.80 3.00 GHz bandına düşüyordu Bu da sorduğum diğer sorunun cevabını vermiş oldu oda şuydu; neden 200 FPS ile başlayan oyun 3-5 dakika sonra 120 130'lara düşüyor anlamış oldum. Bu testin doğrulunu teyit etmek için Prime95 ile de test ettim ve orada da işlemci ısındıktan hemen sonra 2.70 GHz de çalısıyordu.

Sıcaklık konusunda detaylı bilgileri aktardığımı düşünüyorum şimdi gelelim ekran klavye ve müthiş yazılım desteğine. Cihaz bana FreeDOS olarak geldi ve arkadaşımdan yardım alarak Windows 11 işletim sistemini kurduk. Daha sonrasın yanında gelen USB belleği cihaza takıp sürücüleri kurmak istediğimde içerisinde birkaç modelin yazılımının olduğunu gördüm Abra, Tulpar, serilerinin de yazılımları vardı. Bilmeyen birileri Abra cihaza Tulpar sürücüsünü kursa sorun yaşasa bir de onunla uğraşacak diye düşünmedim değil açıkçası neyse sürücülere baktığım da tarihlerinin eski olduğunu görünce USB'den değil de sitesinden indireyim dedim. Sitesine girdiğimde diğer firmalar kadar kaliteli bir siteye sahip olmadığını gördüm açıkçası kullanılabilirlik ve ulaşılabilirlik konusunda zayıf kalmış bir diğeri de sürücülerin tarihleri olsa da eskiydi ve alternatifleri yok tek bir sürücü var ve güncellenmedikleri de çok aşikardı mesela BIOS güncellemesi kadar önemli bir güncelleme bile yoktu. Neyse sürücüleri kurdum daha sonrasında Monster Control Center diye bir uygulama vardı onu kurayım dedim. Kurmadan önce klavye Rainbow olarak ışıkları değişerek yanıyordu ve bu programı kurduktan sonra o fonksiyon tamamıyla gitti ve sabit yanmaya başladı sonrasında programı kaldırsam da düzelmedi. Yazılım ise fan kontrolü konusunda da hatalı çalısıyordu fanı Bug'a sokuyordu ve hatalar meydana getiriyordu. Yazılım konusunda da sınıfta kaldı.

Ekranın 144 Hz olduğunu söyleyebilirim yenileme hızı her ne kadar iyi olsa da malzeme kalitesinden dolayı ekranın birçok yerinde çok ciddi anlamda ışık sızması vardı ve inanılmaz derecede de ghosting mevcuttu. Ekran çıtası denilen bölgelerde esneme vardı ve oradan panelin LED ışıkları gözüme ateş ediyordu. Yine kötü malzeme kalitesinden dolayı ekranı da kalitesiz görünüyordu.

Evet arkadaşlar ben canı yanmış bir kardeşiniz olarak Monster'a ve Intel'e buradan teşekkür ediyorum yazımın başında da dediğim gibi bana elektrik ve doğal gaz faturası konusunda ısındığından dolayı yardımcı oldu düşüş sağladı. Bir diğeri de sorunları kendim çözmek istediğimden dolayı birçok yeni bilgi öğrendim. Bu bilgilerin arasında Intel işlemcilerinde ne kadar ısındığını ve hangi programlarla bilgisayarın nasıl test edileceğini ekranda çıkan izlerden dolayı ghosting in ne oldugunu bile öğrendim.

Bu arada hatırlamışken şunu da eklemek istiyorum biraz araştırma yaptığım da benimle aynı cihazı kullanan çoğu arkadaşlarda garip sorunlar yaşamış. Mesela geçen bir arkadaş cihazın ısındığında CS:GO'da ki C4 bombası gibi öttüğünü söylemiş ve Monster servisini aramış. Sorunu gidermek için arkadaşa mail yolu üzerinden BIOS dosyası atmışlar ve güncellemesini istemişler. Sorunu yaşayan arkadaş da cihazı güncellemiş ama sıcaklıkların daha da arttığını söylemişti konunun linkini bulursam burada ekleme yaparım.

Bu durumu yaşadığım için bir hayli üzgünüm ilk defa Monster marka cihaz aldım ama bu sondu. Bir daha diğer arkadaşlar bu sorunu yaşamasın diye yardımcı olma mahiyetinde burada yaşadığım tecrübeleri aktardım. Bunlara rağmen alacak arkadaşlar varsa bu tarz sorunları yaşamaya hazırlıklı olsunlar. Evet biliyorum mutlaka bazı arkadaşlar ben kullanıyorum bende öyle sorun yok diye kendi düşüncelerini paylaşacaklardır fakat bu markada sorun yaşayanların sayısı yaşamayanlardan daha çok ben en azından araştırmalarım sonucu bunu öğrendim. Telaffuzum da bir hata olduysa kusura bakmayın.

-Satın almış olduğum cihazın sorunlu olduğunu düşünmedim çünkü cihazın yapısı ve kalitesi ancak bu kadar ve bu şekilde olduğunu öğrendiğim için daha fazla sorun yaşamadan ve canımı sıkmadan hemen elden çıkarıp satmak zorunda kaldım.

Konuya Intel işlemciyi eklememin sebebi de araştırdığım kadarıyla AMD işlemcilere göre çok ısınmasından dolayıydı. Isınan bir işlemciyi böyle bir kasaya yada notebook a takıp satmak bana hiç etik bir hareket olarak gelmiyor. Isınan işlemci serisi ile bu malzeme kalitesi yan yana gelince sonuç mağduriyetten başka bir şey olmuyor. Benim için kötü bir deneyim oldu bir daha ürün alırken inceleme videolarından çok kullanıcıların yaşadığı sorunları araştırmaya yöneleceğim. Çünkü inceleme videolarının şeffaf ve dürüst olduğuna artık pek inanmıyorum.

Konuya Intel işlemciyi eklememin sebebi de araştırdığım kadarıyla AMD işlemcilere göre çok ısınmasından dolayıydı. Isınan bir işlemciyi böyle bir kasaya yada notebook a takıp satmak bana hiç etik bir hareket olarak gelmiyor. Isınan işlemci serisi ile bu malzeme kalitesi yan yana gelince sonuç mağduriyetten başka bir şey olmuyor. Benim için kötü bir deneyim oldu bir daha ürün alırken inceleme videolarından çok kullanıcıların yaşadığı sorunları araştırmaya yöneleceğim. Çünkü inceleme videolarının şeffaf ve dürüst olduğuna artık pek inanmıyorum.

Bu heriflerin laptopuna ısınmayan bir işlemci taksanız bile ısınır. Öyle düşünün. Soğutmaları gerçekten iğrenç.

Bu heriflerin laptopuna ısınmayan bir işlemci taksanız bile ısınır. Öyle düşünün. Soğutmaları gerçekten iğrenç.

Birazdan bombardımana hazır olun, ben alıştım her ne kadar bu markayı tercih ettiğinizde bu şekilde sorun yaşarsınız dediğim insanlar beni suçluyorlar. Neymiş efendim donanımı çok iyi yok fiyatı çok ucuz bu donanımda bu fiyata başka PC yok diyorlar aldıktan sonra da vay efendim ısınıyor vay efendim malzemesi dandikmiş vay efendim almaz olaydım.

Lafım size değil @Moonday16 yanlış anlamayın lütfen, forumlarda bazı gürüflar ve fan boylar mevcut lafım onlara adeta monster firmasının guard bireyleri oluyor kendileri.

Birazdan bombardımana hazır olun, ben alıştım her ne kadar bu markayı tercih ettiğinizde bu şekilde sorun yaşarsınız dediğim insanlar beni suçluyorlar. Neymiş efendim donanımı çok iyi yok fiyatı çok ucuz bu donanımda bu fiyata başka PC yok diyorlar aldıktan sonra da vay efendim ısınıyor vay efendim malzemesi dandikmiş vay efendim almaz olaydım.

Lafım size değil @Moonday16 yanlış anlamayın lütfen, forumlarda bazı gürüflar ve fan boylar mevcut lafım onlara adeta monster firmasının guard bireyleri oluyor kendileri.

Her zaman hazırım. 1 yıldır yeterince Monster önermekten ve önermemekten bombardımana tutulduk zaten. Alışığız artık.

Bilgisayar sıkıntılıysa Intel'e neden suç atıyorsunuz anlamadım. Ben 10. nesil kullanıyorum gayet memnunum etrafımda çok fazla 10-11. nesil (11. nesil masaüstü yok zaten masaüstü çok kötü) Intel kullanıp memnun olan var.

Yaşadığım deneyimden sonra sizi çok iyi anlıyorum, haklı olduğunuzu düşünüyorum. Evet maalesef yaşadığım sorunlardan dolayı ben bile suçlandım bir çoğu monster da sorun yaşayan arkadaşlar var bende bunlardan biriyim adama derdimi anlatıyorum ve sorunlar yaşıyorum cihaz galiba kronik sorunlu diyorum sen "sen kullanmayı bilmiyorsun" diyor. Söyleyecek söz bulamıyorum artık. Sağlık olsun bir daha asla monster almam bu durum benim tecrübem olarak kalacak.
Bilgisayar sıkıntılıysa Intel'e neden suç atıyorsunuz anlamadım. Ben 10. nesil kullanıyorum gayet memnunum etrafımda çok fazla 10-11. nesil (11. nesil masaüstü yok zaten masaüstü çok kötü) Intel kullanıp memnun olan var.
Genelleme olarak Intel markasını kötülemedim, bilgisayar konularında tecrübeli biri değilim araştırmalarım sonucunda ulaştığım sonuç bu. Sadece monster markasında değil bir çok sağlam marka cihazlarda da 11. ve 12. nesil Intel işlemcilerin ısınmasından şikayetçi olan kullanıcılar gördüm. Bundan dolayı konuya bu şekilde ekleme yaptım.

Genelleme olarak Intel markasını kötülemedim, bilgisayar konularında tecrübeli biri değilim araştırmalarım sonucunda ulaştığım sonuç bu. Sadece Monster markasında değil birçok sağlam marka cihazlarda da 11. ve 12. nesil Intel işlemcilerin ısınmasından şikayetçi olan kullanıcılar gördüm. Bundan dolayı konuya bu şekilde ekleme yaptım.

Monster'ın Abra serisi hep çöp olmuştur bazı kaliteli kasalar dışında alınmaz. Tulpar alabilecek bütçeniz yoksa hiç bulaşmayın Monster'a. Ayrıca 12. nesil daha yeni satışa çıktı kim nasıl şikayetçi olsun. 11. nesil ise gayet başarılı benim görüşüme göre.

Hocam Clevo diye not duşun ki saçma ön yargı olmasın. TongFang iyi.

Ama cidden A5 v17.2 vasatın altı bir makine.
Tam bir çöp.

Yeni konular

Geri
Yukarı